3 Aylık Bebekler

Bebeğin artık üç aylık! Ne kadar büyüleyici, değil mi? Üç aylık bebekler bol bol gülümser, duyduğu ve gördüğü şeyleri taklit etmeye başlar! Gün boyunca bebeğinle sohbet etmeli ve ona gün içerisinde yaptıklarını anlatmalısın. Bu, onu konuşmayı öğrenmeye hazırlamak için iyi bir aşamadır. Sadece fazla zorlamaman gerekir. Bebekler, her şeyi oldukça hızlı öğrenirler ama bu noktada sana düşen görev her şeyi basit ve açık tutmak ve ne zaman ara vermen gerektiğini bilmektir.

3 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinin üçüncü ayında daha fazla sosyalleştiğini ve artık daha aktif olduğunu fark edeceksin. Üç aylık bebeğin kendi vücudu üzerinde daha fazla hakimiyete sahip olacak ve insanlarla daha fazla etkileşim içine girecek, bu da onun için oldukça eğlenceli zamanların başlangıcı olacak!

Önerilen Makaleler

Bebek Gelişimi Nasıl Ölçülür?

Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

3 Aylık Bebeğin Boyu ve Kilosu

3 Aylık Bebek Gelişim Tablosu

Ebeveynler üç aylık bebeklerinin ne kadar ağırlıkta olması gerektiğini ve standart boy uzunluğunu merak ederler. Bu genellikler kız bebekler için 5,8 kg ve erkek bebekler içinse 6,3 kg olarak ölçülmektedir. Boy uzunluğu ise kız bebekler için 59 cm ve erkek bebekler içinse 61 cm olarak ölçülmektedir. Bebeğin ortalamaya yakın olup olmadığından daha önemli olan şey, sağlıklı bir oranda büyümesidir. Bebeğin üç aylık olduğunda 900 gram civarında kilo almış olacaktır ve boyu 4 cm civarında uzayacaktır. Bebeğinin başının büyüklüğü de yaklaşık olarak 1,25 cm artacaktır.

Üç aylık bir bebeğin oldukça hızlı büyümesi normal bir gelişim sürecidir. Bu büyüme süreci bebeklerin normalden daha aç ve daha huysuz oluşunu da beraberinde getirir. Bebekler, geceleri daha sık uyanabilir. Bu konuda endişe etmen gerekmez, geçici bir dönemin içinde olduğunu bilmelisin. Bebeğin yemesine, uyumasına ya da sarılmasına izin ver ve bu ani değişim sebebiyle gergin davranmamak için özen göster.

Bazen ebeveynler bebeklerinin biraz tombul olmasından endişe edebilir ama unutulmaması gereken, bebeklik yağlarının genellikle zaman içinde yok olacağıdır. Bebeğinin normale göre kilolu olduğuna inanıyorsan sakın kendi fikrine göre bebeği bir tür rejime sokma. Endişelerin olursa doktoruna danış.

3 Aylık Bebeğin 5 Duyusu

Üç aylık bebeğinin duyuları oldukça hızlı bir gelişim göstermektedir.

Seninle göz teması kurarak harika bir iletişim kurmak için çalışır ve şimdi yüzünü tanıyabilir. Hareket eden nesneleri gözleriyle takip eder. Bu dönemde bebeğin senin gözlerine bakıp sonra nereye baktığına doğru bakabilir. Buna “ortak dikkat” adı verilir. Bebeğinde bir şaşılık fark edersen aylık kontrolünde doktoruna bilgi vermeyi unutma. Yine bu dönemde bebeğinin duyması da gelişir. Senin ya da babasının, kardeşlerinin sesini duyduğunda gülümser.

3 Aylık Bebeklerin Dönüm Noktaları

Bebeğin üç aylık olduğunda sesleri, hareketleri ve ifadeleri taklit etmeye başlar ve daha fazla mırıldanır. Bebeğinin yerde ya da oyuncaklar üzerinde oynamasına izin ver. Üç aylık bebeğin kafasını ve göğsünü kaldırmaya, üst vücudunu kollarıyla sarmaya başlar, aynı zamanda ellerini açıp kapatmaya başladığını da fark edebilirsiniz. Bu dönemde en çok eğleneceği şeylerden biri elleri olacaktır. Bebeğini dik tuttuğunda ayağını yere veya kucağınıza doğru bastırdığını görürsünüz. Beşiğinin üzerinde asılı oyuncaklar varsa bebeğinin eliyle bu oyuncaklara vurduğunu fark edebilirsin. Üç aylık bebeğin, eline aldığı bir oyuncağı kavrayabilir ve sallayabilir. Bacakları da hareketlenen bebeğin dönme hazırlıklarına başlayabilir. Güvenliği için onu bez değiştirme ünitesi ya da araç koltuğu gibi yerlerde tek başına bırakma ve onu bağladığından emin ol.

Üç aylık bebeğin için aşağıdaki işaretlere dikkat etmeli ve bir sorun gördüğünüzde doktoruna başvurmalısın;

-Bebeğin yüksek seslere cevap vermiyor ve sana gülümsemiyorsa

-Bebeğin hareket eden objeleri gözleriyle takip etmiyorsa

-Bebeğin çevresine gülümsemiyor ve sosyalleşmiyorsa

-Bebeğin nesneleri kavrayamıyorsa

-Bebeğin ellerini ya da nesneleri ağzına götürmüyorsa

-Bebeğin mırıldanmıyorsa

-Bebeğin tanıştığı yeni yüzlere dikkatini vermiyorsa

-Bebeğini dik tuttuğunda ayaklarını yere doğru bastırmıyorsa 

 

3 Aylık Bebeklerde Beslenme

Bebeğinin iştahı, üç aylık olduğunda geride bıraktığı aylara göre fazlasıyla artış gösterecektir. Ve bebeğin aç olduğunda bunu sana nasıl belli edeceğini biliyor olacak! Tabii ki sen de içine girdiğiniz rutinden dolayı bebeğin acıktığında vereceği tepkileri çözümlemiş olacaksın.

Üç aylık bir bebek ne kadar yemek yemelidir?

Mama ile beslenen bebekler: Üç aylık bir bebeğin yemesi gereken mama miktarı genellikle günde 6 ila 8 defa arasında olmak üzere 140 cc civarındadır.

Anne sütü ile beslenen bebekler: Üç aylık bir bebeğin emmesi gereken süt miktarı nedir?  Üç aylık bir bebek genellikle günde 3 ila 4 saate bir süt içme ihtiyacı duyar ama bu her bebek için farklılık gösterebilir. Burada önemli olan bebeğin için her şeyin yolunda olmasıdır, bebeğin sağlıklı bir şekilde kilo alıyorsa her şey iyi gidiyor demektir. Bebeğin yeterli miktarda anne sütü alıp almadığını kontrol etmek için bebek bezlerini kontrol edebilirsin. Peki üç aylık bir bebek günde ne kadar bez kirletmelidir? 4 ila 5 civarında bez kirletmesi bebeğin için her şeyin yolunda olduğunu gösterir.

Üç aylık bir bebek, geride bıraktığı aylara göre daha az süt içmek de isteyebilir. Anne sütüyle beslenen bebekler daha verimli olurlar ve beslenme süresinin yarı yarıya düşmesi de oldukça mantıklıdır. Bebeğinin az beslenmesi ve beslenmeye az süre ayırması sorun değildir, bebeğinin beslenmesi açısından bir sorun gözlemlemediğin sürece her şey yolunda demektir. Eğer bir sorun gözlemliyorsan, çocuk doktoruna başvurmalısın.

Bebeğini mümkün olduğu kadar anne sütüyle beslemeye çalış. Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda anne sütü ile beslemek ile obezitenin azalması arasında bir ilişki olduğu görülmüştür. Buna nedenin emerken doyan bebeğin kendini çekerek beslenmeyi durdurması olduğu düşünülür. Eğer bebeğini biberonla besliyorsan onu fazla beslememek için bebeğinden gelen doyma sinyallerine dikkat et.

Üç aylık bir bebek nelerle beslenmelidir?

Üç aylık bebekler hala anne sütü ya da bebek maması ile beslenmelerine devam etmelilerdir. Katı gıdayla beslemek için biraz daha beklemelisin. Üç aylık bir bebeğe sahip ebeveynler, bebeklerine su verip veremeyeceklerini merak ederler. Bu sorunun cevabı olumsuzdur. Doktorlar, bebek 4 ila 6 aya kadar büyümeden önce bebeğe anne sütü ya da mama dışında herhangi bir besin verilmesini önermezler. Anne sütü ve mama, bebeğinizin ihtiyacı olan sıvı miktarını karşılamaktadır.

Bebeğin 6. ayını doldurana kadar meyve suyundan uzak dur. Bebeğine verdiğin meyve suyu onun senden ya da biberondan alacağı besinin yerine geçerek az beslenmesine neden olabilir.

Önerilen Makaleler

Diyetisyen Melda’dan Ay Ay Bebek Beslenmesi

Yenidoğan Beslenmesi

3 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni

3 aylık bir bebek ne kadar süre uyumalıdır?

Üç aylık bebekler genellikle günde yaklaşık 15 saat uyurlar ve bu saatler genel olarak gece saatlerine yayılır. Aslında, üç aylık bebekler geceleri en az 5 ila 6 saati kesintisiz olmak üzere geceleri 10 saatlik bir uykuya ihtiyaç duyarlar.

3 aylık bebeğin uyumasını sağlamak için ne yapılır?

Yorgun bir bebeğin uyumasını sağlamak, sandığından daha zordur. Muhtemelen şu yaygın tavsiyeleri duyacaksın; Odayı karanlık ve serin tut, bebeğini salla ve ona şarkı söyle, bebeğini uyumak üzereyken ama henüz uykuya dalmamışken beşiğe koy… Hala bazı tavsiyelerin ve yöntemlerin işe yaramadığı geceler olacak, bu seni şaşırtmasın.

3 aylık bebeğin uyku saatini nasıl ayarlanmalıdır?

Üç aylık bir bebek için ideal uyku saati ailenizin uyku programına bağlıdır ama pek çok uzman akşam 7 ila 9 arasında bir saat önermektedir. Bebeğin geceleri daha uzun süre yatmaya başlamasıyla birlikte, uyku rutinini yavaş yavaş uygulamak istersin, ki bu da (şaşırtıcı bir şekilde) bebeği daha da uzun süre uyumaya teşvik eder.

3 aylık bir bebeğin uykusu gerileme gösterir mi?

Üç aylık bir bebeğinde uyku gerilemesi fark edebilirsin. Bebeğin büyüme atakları nedeni ile daha sık uyanıyor olabilir veya gelişimsel bir durum söz konusu olabilir. Bebekler 3 ila 4 aylıkken bebeklerin beyinleri daha da tetiklenir ve bu nedenle beden güçlerini de daha fazla ve daha sık kullanmak isterler. Büyüme atakları birkaç gün sürebilir, ancak gerçek uyku gerilemesi (genellikle 4 aylık bebeklerde daha sık görülür) iki ila altı hafta sürebilir.

Önerilen Makaleler

Bebeğinizin Uykusunu Anlamak

Bebek Uyku Eğitiminin Arkasındaki 7 Gizli Efsane İnanış

İşe Geri Dönüş

Çalışan anneler bebekleri 3 aylık olduktan itibaren yasal çalışma izinlerinin bitmesiyle işe geri dönmek durumunda kalabilir. Eğer sen de işe geri döneceksen bu dönemi kendin ve bebeğin için en rahat şekilde yaşamak için aşağıdaki önerileri mutlaka oku:

-İşe geri dönmek doğal bir süreçtir, bu yüzden sakın kendini suçlama.

-Yarı zamanlı ya da esnek zamanlı çalışmayı değerlendirebilirsin, bunlar için önceden patronunla konuş.

-Beslenme düzeni için önlem al. Eğer anne sütüyle besleniyorsa süt sağmaya başla, sen işe dönmeden önce biberonla besleme provaları yap.

-Eğer mümkünse ise pazartesi yerine hafta ortası başlayarak ilk haftanın çabuk geçmesini sağla.

-Hayatın karmaşıklaşmasına karşı bir iş listesi yap ve listedeki işleri önceliklendir.

-Bebeğinin bakımını kim üstleniyorsa özellikle ilk günlerde sana sık sık bilgi vermesi için onunla konuş.

-Bebeğinin hasta olması ya da bakıcısının gelemeyeceği bir durum olması halinde ne yapacağını bir B planı oluşturarak belirle.

3 Aylık Bebekler İçin Tavsiyeler

– Bebeğinin üç aylıkken yapılması gereken kontrolleri için randevu aldığından emin ol.

-Bebeğinin katı gıdalar için hazır olduğuna dair işaretleri gözlemleyin. Çocuk doktoru dördüncü ayda başlamanı tavsiye edebilir.

-Annelik izninden sonra işe geri dönüyorsan, sana iyi şanslar diliyoruz!

-Dördüncü ay kontrolleri için randevu almayı unutma.

-Bebeğini günde birkaç defa yıkayabilirsin.

-Bebeğinin 3. ay fotoğrafını çek!

Önerilen Video

Kaynak : Doktorundan Dinle

Önerilen Makaleler

Yenidoğan Bilgini Test Et

Bebek Gelişimi Nasıl Ölçülür?

Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Bebekler Hakkında Kimsenin Bilmediği 12 Şey

 

Özet
3 Aylık Bebek Gelişimi
Makale İsmi
3 Aylık Bebek Gelişimi
Tanımlama
Bebeğin artık üç aylık! Ne kadar büyüleyici, değil mi? Üç aylık bebekler bol bol gülümser, duyduğu ve gördüğü şeyleri taklit etmeye başlar! Gün boyunca bebeğinle sohbet etmeli ve ona gün içerisinde yaptıklarını anlatmalısın.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
7
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
127
Bayıldım!
Garip Garip
15
Garip
Sevmedim Sevmedim
5
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı