2 Aylık Bebekler

Bebeğin artık iki aylık! Evde işler yavaş yavaş yoluna girmeye başladı. Onu beslemek, altını değiştirmek ya da diğer temel bakımlarını yapmak artık daha rahat. Ama bir değişiklik var: O uykucu bebeğe neler oldu böyle? İki aylık bebeğin, artık yavaş yavaş insanlarla etkileşime geçmenin tadına varmaya başlayacak ve daha fazla “sosyalleşmek” için daha az uyumaya başlayacak. Şimdi bebeğini daha fazla eğlendirecek şeyleri keşfetme zamanı… Bebeğinin gündüzleri normalde daha uzun süre uyanık kalması, büyük ihtimalle senin geceleri ekstra uyumanı sağlayacak! Henüz bunlar gerçekleşmedi mi? Endişe etme! Yeniden uyku için daha fazla zamanın olacak ve bu muhtemelen düşündüğünden daha çabuk olacak!

2 Aylık Bebek Gelişimi

Yalan söylemeyeceğiz, iki aylık bir bebeğe sahip olmak geride bıraktığın dönemden daha zor olabilir. Bebeğin daha fazla uyumaya başlayabilir ama bu esnada daha fazla da ağlamaya başlayabilir, özellikle akşam saatlerinde! İyi haber şu ki; 6 ila 8 hafta arasında bebekler çok fazla ağlama eğiliminde olurlar ve sonraki 1 ila 2 ay arasında bebeğinin daha “mızmız” olduğunu fark edeceksin. Endişelenme, ihtiyacın olduğunda yardım istemekten çekinme ve bebeğinin ağlaması her şeye rağmen seni endişelendiriyorsa doktoruna başvurmayı ihmal etme.

Önerilen Makale

Bebeğim iyi mi? Ne zaman doktora başvurmalıyım?

2 Aylık Bebeğin Boyu ve Kilosu

2 aylık bebek gelişim tablosu

İki aylık bebeklerde ağırlık genellikle kız bebekler için 5,1 kg ve erkek bebekler içinse 5,5 kg olarak ölçülmektedir. İki aylık bebeklerde boy uzunluğu genellikle kız bebekler için 57 cm ve erkek bebekler içinse 58,5 cm olarak ölçülmektedir. Bu dönemde genellikle bebeklerin kolları ve bacakları daha dolmaya başlar ve baş çevresi de bir önceki aya göre yaklaşık 1,25 cm daha büyür. İki aylık bebeğinin boyunu ve kilosunu nasıl ölçmen gerektiği konusunda merak duymanız normaldir. Bebeğinin gelişiminin sağlıklı olup olmadığına ve ortalamanın etrafında seyretmesine dikkat etmelisin. İki aylık bebeğin, istikrarlı ve olması gerektiği gibi büyüme göstermelidir. Eğer, hekimin bunu onaylıyorsa doğru yoldasın demektir.

İki aylık bebeğin, geride kalan dönemden bu yana, muhtemelen 900 gr civarı kilo alacak ve boyu 4 cm civarında uzayacaktır.

2 Aylık Bebeğin Beş Duyusu

İki aylık bebeğinin gözleri daha fazla hareket etmeye başlar ve nesnelere daha iyi odaklanabilir. İki aylık bebeğin hareketli bir cismi izleyebilir ve onu 180 derecelik bir bakış açısıyla takip edebilir. Bir aylıkken siyah-beyaz ve kontrast renklere bakmayı seven bebeğin iki aylık olduğunda artık daha karmaşık desenlere bakmaktan keyif alır. Beşiğinin üzerine onun dikkatini çekecek oyuncaklar asmak, ilgisini çekecektir!

İki aylık bebeğin, ne söylediğinizle gerçekten ilgilenmeye başlayacak! Bebeğinle konuştuğunda, onun dikkatlice seni dinlediğini fark edeceksin. Sana mırıldanmalar ya da el ve kol hareketleriyle karşılık vermeye çalışacaktır.

İki aylık bebeğin, senin yüzüne dokunmak konusunda fazlasıyla ilgili olacaktır!

Evdeki Diğer Çocuklar

Eğer evde ağabey(ler) ya da abla(lar) ya da ikisi birden varsa birbirlerine alışma dönemi için aşağıdaki önerilere göz atman bu sürecin daha rahat geçmesini sağlayabilir.

  • Oda değiştirme, tuvalet eğitimi, okula başlama gibi büyük değişiklikleri ertele.
  • Bebeğe alışma döneminde çocuğunu özgür bırak. İşleri hızlandırma ya da yavaşlatmaya çalışma.
  • Açık iletişim kur: Çocuğunun neler yapabileceğini ya da bebeği izinsiz kucağına almak gibi neleri yapmaması gerektiğini ona önceden anlat.
  • Bebekle olan olumlu iletişimlerinde onları samimi bir dille öv.
  • Bebekten ayrı olarak çocuğunla birlikte zaman geçirmeye çalış.
  • Bu dönemde çocuğunda alt ıslatma ya da yemeğini senin yedirmeni siteme gibi geriye dönük hareketler olabilir. Sabırla yaklaş.

 

2 Aylık Bebeklerin Dönüm Noktaları

İki aylık bebeğinin artık daha güçlü olduğunu gözlemleyeceksin. Onunla iletişime geç ve başını kaldırmaya çalışmasını sağla, bu hareket boyun kaslarının gelişmesini sağlayacaktır. İki aylık bebeğinin bacakları daha da güçlenecek ve tekmeleri daha da güçlü olacaktır. Bebeğin hareketleri daha sarsıntılı ve daha akıcı görünmeye başlayabilir. İki aylık bebeğin çok hareket eder, yeni pozisyonlar dener ve bu kaslarını daha da güçlendirmesini sağlar.

Bebeğin henüz dönmek için küçük olsa da hiçbir zaman bunu riske etme ve onu hiçbir zaman yüksek zeminlerde tek başına bırakma.

İki aylık bebeğinin el hareketleri de daha anlamlı ve eğlenceli hale gelecektir. Ellerini ağzına götürmeye ve bunu eğlenceli bulmaya başlayacaktır. İki aylık bebeğin, günden güne daha da sosyalleşecek! Sana gülücüklerle ve çeşitli hareketler, mırıldanmalarla tepkiler vermeye başlayacak. 6. haftadan itibaren artık agulamasını ve neşeyle cıvıldamasını duyabilirsin. Bu sesleri çıkardığında sen de onunla ilgilenir ve ona cevap verirsen o da kısa sürede bunun karşılıklı bir oyun olduğunu anlar.

İki aylık bebeğin büyümeye ve gelişmeye -fiziksel bakımdan ve kişilik bakımından- devam ederken, her küçük değişiklik ve semptomun normal olup olmadığını merak etmek normaldir. İki aylık bir bebeğe sahip anne-babaların sahip oldukları bazı sağlık endişeleri şunlardır:

Diş Çıkarmak: İki aylık bir bebek diş çıkarabilir mi? Evet, kesinlikle! Bebeğin diş çıkarmaya başlayabileceği süper geniş bir yaş aralığı var ve imkânsız değil. Bununla birlikte, 4 ila 6 ay arasında olması daha yaygındır. Bebeğinin salyasında artış varsa, uyku problemi yaşıyorsa ve meme emmeyi reddediyorsa bebeğin diş çıkarıyor olabilir!

Kaka Yapmak: İki aylık bir bebek ne kadar sıklıkla kaka yapmalıdır? Evet, bu sandığınızdan daha karmaşık bir durumdur. Mamayla beslenen bebekler günde 2 ila 3 sefer arasında tuvaletlerini yaparken emzirilen bebekler için bu süre mamayla beslenen bebeklere göre daha sık olabilir ya da hiç tuvalete çıkmadan 7 güne kadar bir süre geçirebilirler. Bebeğinin ne kadar sık tuvalete çıktığından ziyade ne kadar tutarlı bir şekilde tuvalete çıktığına dikkat etmelisiniz.

Kabızlık: İki aylık bebeğinin kakası sert küçük toplar halindeyse ve karnında şişlik varsa kabızlık sorunu var demektir.

İshal: İki aylık bebeğinin kakası normalden daha suluyla ishal sorunu var demektir.

Öksürük: İki aylık bebeğinde görülen öksürük, soğuk algınlığı da dahil olmak üzere birçok sebepten dolayı kaynaklanıyor olabilir.

2 Aylık Bebeklerde Beslenme

Bebeğini mamayla ya da anne sütüyle beslemen fark etmez, bu büyük ihtimalle günün büyük bölümünü alacaktır. Bebeğinin aç olduğunda (ağız şapırdatmak ve ağlamak) ve doyduğunda (memeden ya da biberondan uzaklaşır ve uykuya dalar) verdiği sinyalleri izlemeye devam edersen bebeğinin iyi beslendiğinden emin olabilirsin.

İki aylık bir bebek ne kadar sıklıkla beslenmelidir?

Mama ile beslenen bebekler: İki aylık bir bebeğe ne kadar mama verilmelidir? Mamayla beslenen bebeğiniz her 3 ila 4 saatte bir acıkacaktır ve her seferinde yaklaşık olarak 140 cc mama ihtiyacı olacaktır. Tıpkı yetişkinler gibi, bebeğinin de ekstra aç olduğu dönemler ya da fazla yemediği durumlar olabilir.  Bu, oldukça normaldir. Genellikle ikinci ayın sonuna doğru bir seferde aldığı besin miktarı artar ve buna paralel olarak uykularında da bir düzelme görülebilir.

Anne sütü ile beslenen bebekler: İki aylık bir bebek ne kadar süt emmelidir? Her iki üç saatte bir. Bebeğin daha önce alıştığından daha uzun süre uyuyorsa -ki bu sizin için büyük bir şanstır- beslenme saati için onu uyandırman gerekmez. Bebeğin, acıktığında bunu bilmeni sağlayacaktır.

İki aylık bebekler ne yiyebilir?

Bebeğiniz hala anne sütüyle ya da mama ile besleniyorsa mama ile beslemeye devam etmelisin.

İki aylık bir bebeğe su verilebilir mi?

Bu sorunun cevabı genellikle olumsuzdur. Eğer bebeğinin doktoru bazı sebeplerden dolayı bebeğinin su içmesini öneriyorsa, bu durumda bazı istisnalar yapılabilir. Katı gıdalar ve su 4 ila 6 ay arasında verilmeye başlanabilir. Senin bebeğin için doğru zamanın ne zaman olacağına karar vermek için çocuk doktoruyla görüşmelisiniz.

2 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni

İki aylık bir bebek ne kadar süre uyumalıdır?

İki aylık bir bebek genellikle gün boyunca 15 saatlik bir uykuya ihtiyaç duyar. İki aylık bebekler genellikle geceleri 8 saat civarında uykuda kalır ve gündüzleri ise yaklaşık olarak 7 saatlik bir uyku ihtiyaçlarını üç sefere bölünecek şekilde karşılarlar. Bebeklerin ikinci aylarında gece gündüz ayrımını yavaş yavaş oturtmaları beklenir.

İki aylık bir bebek bir seferde ne kadar uzunlukta uyumalıdır?

İki aylık bir bebek için gece beklenen ilk uzun uyku süresi bebekten bebeğe farklılık gösterebilir ancak bazı ebeveynler, bebeklerinin geceleri beş ila altı saat arasında uyuduğunu bildirmektedir. Bebekler bu uykuyu kimi zaman gündüz de uyuyabilir.

İki aylık bir bebeğe uyku eğitimi uygulayabilir miyim?

Bazı ebeveynler, iki aylık bir bebeğin uyku eğitimi almasının mümkün olup olmadığını merak ediyor, ancak birçok doktor bebek en az dört aylık olana kadar uyku eğitimi için beklenmesi gerektiğini söylüyor. Pek çok bebek geceleri doğal olarak daha az beslenir ve daha iyi bir uyku düzenine sahip olma eğilimindedir. Uyku eğitimine başlayamasan bile bebeğini yavaş yavaş uyku eğitimine hazır hale getirebilirsin. Bu, bebeğin uykuluyken ama henüz tam anlamıyla uykuya dalmamışken onu beşiğine yatırmak anlamına gelir. Bebeğin kendi kendisine uykuya dalmayı öğrenmesi önemlidir ve bu, seni uyanmadan gece boyunca uyuması için kazanması gereken bir beceridir.

İki aylık bir bebek neden uykuya karşı savaş verir?

Bebeğin önceki aylara göre daha fazla sosyalleştiği için daha uzun süre uyanık kalmak isteyebilir. Bu durum bir sorun göstergesi değildir ve normaldir ama bebekler, normalde kalmaları gerektiğinden daha uzun süre uyanık kaldıkları için yorgun düşebilirler. Aşırı yorgun bir bebek, uykuya daha fazla direnen huysuz bir bebektir!

İki aylık bir bebek neden çok fazla uyur?

İki aylık bir bebek gündüzleri gün boyunca uyuyorsa bu, geceleri ve gündüzleri birbirine karıştırdığı anlamına gelir. Ya da bebeğinin bir şekilde hasta olduğuna dair bir işaret olabilir. Bu durumlarda bebeğinin doktoruyla konuşman en sağlıklı yöntem olacaktır.

Önerilen Makaleler

Bebeğinizin Uykusunu Anlamak

Bebek Uyku Eğitiminin Arkasındaki 7 Gizli Efsane İnanış

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

2 Aylık Bebekler İçin Tavsiyeler

-Bebeğini, iki aylıkken yapılması gereken kontrollere götürmeyi atlama.

-Eğer bebeğini emziriyorsanız, D Vitamini takviyesi konusunda doktoruna mutlaka danışmalısın.

-Bebeğinin üç aylıkken yapılması gereken kontrolleri için randevu almayı unutma.

-Bebeğinin 2. ay fotoğrafını çek!

Önerilen Video

Kaynak : Doktorundan Dinle

Önerilen Makaleler

Yenidoğan Beslenmesi

Yenidoğan Bilgini Test Et

Bebek Gelişimi Nasıl Ölçülür?

Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Bebekler Hakkında Kimsenin Bilmediği 12 Şey

 

Özet
1 Aylık Bebek Gelişimi
Makale İsmi
1 Aylık Bebek Gelişimi
Tanımlama
Bebeğin artık iki aylık! Evde işler yavaş yavaş yoluna girmeye başladı. Onu beslemek, altını değiştirmek ya da diğer temel bakımlarını yapmak artık daha rahat. Ama bir değişiklik var: O uykucu bebeğe neler oldu böyle?
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
5
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
85
Bayıldım!
Garip Garip
13
Garip
Sevmedim Sevmedim
4
Sevmedim

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı