10 Aylık Bebekler

Bebeğin 10 aylık.

Hayat artık biraz kaotik çünkü evde yakında yürümeye başlayacak olan küçük bir çocuk var ve uykusuz geceler de hala devam ediyor. Ama 10 aylık bebeğinden gelen tüm o öpücükler ve sarılmalar buna değer değil mi? (Biliyorsun bunları sen ona sevmeyi harika bir şekilde gösterdiğin için böyle güzel öğrendi). Ayrıca artık çok da eğlenceli. Taklit yeteneğiyle hepinizin gönlünü kazandığına şüphe yok.

10 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin büyüyor ve akıllanıyor. Artık muhtemelen en sevdiği oyuncaklar nerde biliyor ve ona basit komutlar verdiğinde anlıyor. Oldukça oyuncu ve seni oyuna davet etmek için el çırpmak gibi ipuçları vermeyi biliyor.

Bebeğin ilk ayaklandığında bacakları sana çarpık gibi gelebilir. Ama bu geçici bir durumdur.

Bu dönemde bebeğin artık çok hareketlendiği için ufak çarpmalar ya da düşmeler yaşayabilir. Böyle bir durumda ona bakıp gülümse ve bir şey olmadığını hissettir. Bebekler böyle durumda tepkilerini ebeveynlerine bakarak verirler ve buna “sosyal referans alma” denir. Ancak nasıl davranırsan davran bazı bebekler yine de ağlar. Sen yine de olumlu bir ifade ile ona yaklaşmaya ve durumu abartmamaya devam et. Yavaş yavaş bunun normal olduğunu öğrenecektir.

10 Aylık Bebeğin Boyu ve Kilosu

Yedi aylık bir bebeğin boy uzunluğu ve kilosu ne kadar olmalıdır? Bu genellikle kız bebekler için 8,4 kg ve erkek bebekler içinse 9,2 kg olarak ölçülmektedir. Boy uzunluğu ise kız bebekler için 71,5 cm ve erkek bebekler içinse 74 cm olarak ölçülmektedir. Tabii ki bu on aylık bebeğinin tam olarak bu ölçülerde ve ağırlıkta olması gerektiği anlamına gelmez. Yani kilo ve boy oranı sağlıklı bebekler arasında değişebilir. Bunlar ortalama verilerdir. Sağlıklı bebekler, doğal bir büyüme eğrisini takip etme eğilimindedir; yaşları büyüdükçe aynı yüzde oranını korurlar ve bu, sağlıklı büyümenin bir göstergesidir.

10 Aylık Bebeğin Beş Duyusu

Bebeğin sadece günlük tüm sesleri duymakla kalmıyor onları tanıyor da. Senin sesin, varsa kardeşinin sesi, kapı zili gibi. Artık önemli olduğunu bildiği seslere tepki verip önemli olmadığını düşündüklerini göz ardı ediyor. Elleriyle ne yapacağını da biliyor. Çıngırağı varsa sallıyor, oyuncağında bir düğme varsa basıyor.

10 Aylık Bebeklerin Dönüm Noktaları

Oturma. Bebeğin artık muhtemelen desteksiz ve istediği kadar oturabiliyor.

Emekleme. 10 aylık bebeğin hala emeklemiyorsa bu bir sorun değildir. Bazı bebekler emeklemeden direkt yürümeye geçebilir, bu gayet normaldir. Ama onu emekleme pozisyonunda destekle, başardığında da tezahüratı unutma.

Ayakta durma. Bebeğin bir mobilyaya tutunarak ayakta durabilir. Hatta bazı durumlarda onu da önüne katarak ilerleyebilir.

El becerileri. 10 aylık bir bebek genellikle baş parmak ve işaret parmağıyla nesneleri tutabilir (cımbız tutuşu) ve parmağıyla eşyaları gösterebilir. Ama henüz bir şeyi bırakmak istediğinde yere nazikçe koymak yerine fırlatabilir.

Konuşma. 10. Ayın ortalarında bebeğin size mama ya da dada diyebilir. Ayrıca sözel olmayan iletişimi de gelişmekte. Kucağa alınmak istediğinde kollarını uzatabilir, istediği şeyleri gösterebilir ve bir şeyi istemediğinde başını sallayabilir.

Paylaşma. Bebeğin başka çocukların oyuncaklarına ilgi duyabilir. Şu anda ona paylaşma kavramını anlatmak yerine yapılacak en doğru şey ilgisini başka bir yere yöneltmek olur.

Taklit etme. Bebeğin taklit ederek öğreniyor. Artık kumandayı alıp televizyona tutabilir ya da yemeği bitince eliyle ağzını silebilir. Sürekli gözlemler ve sizi taklit ederek gelişir.

Önerilen Makale

Bebeklerde Konuşma Eğitimi

10 Aylık Bebeklerde Beslenme

10 aylık bir bebek ne kadar yemelidir?

Artık bu dönemde sadece sen bebeğini beslemezsin o da kendini beslemeye başlar. Biberon ya da alıştırma bardağından bir şeyler içer, mama sandalyesindeyken önüne konan yemek parçalarını ağzına atar. Ama sakın yemek yiyen bir bebeği boğulma riskine karşı tek başına bırakmayın.

Mamayla beslenen bebekler: 10 aylık bir bebeğin günlük olarak ihtiyaç duyduğu mama miktarı nedir? 10 aylık bebekler genellikle günde 4-5 kez, öğün başı 120-150cc olacak şekilde mamaya ihtiyaç duyarlar. Eğer bebeğin biberonu reddediyorsa endişelenme. Diş ağrısı çekiyor olabilir. Ateş ya da başka hastalık işaretlerine dikkat et. Eğer yeme ve içmeyi komple reddediyorsa doktorunla görüş.

Anne sütü ile beslenen bebekler: On aylık bebekler genellikle günde 4-5 kez emebilir. Emzirilen bebeklerin her biri biraz farklı olabilir. Burada önemli olan bebeğin için her şeyin yolunda olmasıdır, bebeğin sağlıklı bir şekilde kilo alıyorsa ve göğüslerin her emzirme sonrası yumuşuyorsa her şey iyi gidiyor demektir.

Dişleri çıkarken emzirme sırasında ısırmaya çalışabilir, böyle bir durumda emzirmeyi durdurup net bir şekilde hayır de. Ve her ısırmada tekrar et.

Biberon ile beslenen bebekler: Eğer anne sütünü biberon yoluyla bebeğinize içiriyorsanız on aylık bebeğin için ne kadarının yeterli olacağını merak etmeniz oldukça normaldir. On aylık bir bebeğin günde toplam olarak 700 cc civarında anne sütü alması gerekmektedir.

Önerilen Makale

Diyetisyen Melda’dan Ay Ay Bebek Beslenmesi

10 Aylık Bebek Neler Yiyebilir?

Bebeğine sağlıklı besin alternatiflerini vermeye devam edebilirsin. Her yeni verdiğin besini 3-4 gün deneyerek reaksiyonunu gözlemle, alerjik bir tepki veriyorsa not alıp doktora söylemeyi unutma. Ayrıca artık evde pişen yemeklerden de yavaş yavaş tattırabilirsin.

Meyve ve sebzeler de gayet uygun. İstersen püre yap, eğer yumuşaksa bebeğinin eliyle tutabileceği kadar küçük kes ve kendini beslemesine izin ver. Avokado, muz, yaban mersini, şeftali, pişmiş olarak patates, tatlı patates, havuç ve taze fasülye dene. 10 aylık bebek makarna da yiyebilir. Tahıl gevrekleri ve ağızda eriyen pirinç krakerler de seçenek olabilir. Et grubundan yiyeceklere de başlayabilir. Didiklenmiş tavuk ve hindi ya da bunların köftesi olabilir. Dana eti de pişirilip püre yapılarak kaşıkla yedirilebilir.

10 aylık bebek için yemek önerileri

Bebeğin yeni besinleri deneyip sevdikçe yemek fikirleri de çeşitlenebilir. Bebeğine yağ, karbonhidrat ve protein dengesini koruyarak farklı besin gruplarından önermeyi unutma.

10 aylık bebeğim yumurta yiyebilir mi?

10 aylık bebek ebeveynlerinin çoğu bebeklerinin yumurta yiyip yiyemeyeceği konusunu merak eder.  Eskiden 1 yıl beklenmesi tavsiye edilirken bu öneri artık değişti. Yumurta yaygın bir alerjen. Eskiden 9 ay civarı yumurta sarısı verilebilir ama beyazı için bir yıl beklenmeli denirdi.

Oysa yeni besin alerjisi araştırmaları bebeklerin alerjen gıdalardan tamamen kaçınmaması gerektiğini söylüyor. Hatta bunlarla erken tanışmak bebek için bir avantaj.

Uzun lafın kısası, evet bebeğine 10 aylıkken yumurta sarısı verebilirsin. Beyazı içinse bebeğinin doktoruyla konuş ve onunla beraber karar ver (bebeğinin alerjik bir durumu olabilir). Yeni gıdalarla tanıştırdığınsa ise sonraki günlerde reaksiyonlar için gözlemlemeyi unutma. 

 

10 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni

10 aylık bir bebek ne kadar süre uyumalıdır?

10 aylık bebeğin gece 11-12 saat kadar uyumalıdır, hatta bunu tek seferde bile uyuyabilir. Gündüz ise biri sabah biri de öğleden sonra olmak üzere 2 uyku uyur.

10 aylık bir bebek neden uyumaz?

10 aylık bebeklerde uyku gerilemesi normaldir. Bebek emekleme, kendini kaldırma, sıralama gibi becerileri öğrendiği için bunları gecenin bir yarısında denemeye karar verebilir. Bazı bebekler ise sadece anne babasını özler.

İyi haberse şu: bebekler genellikle 1-2 ay içinde bu gerilemeyi atlatırlar. Eğer bebeğinin uyumaması seni çok zorlarsa uyku eğitimini düşünebilirsin.

Önerilen Makale

Bebeğimle Birlikte Uyumalı mıyım?

10 Aylık Bebekler İçin Tavsiyeler

– Hala ayarlamadıysan bebeğinin 12 ay kontrolünü planla.

-Ona “mini minnacık örümcek” gibi şarkılar söyle.

-Eğer yapacaksanız bebeğinin 1. Yaş doğum günü için hazırlıklara başla.

– Bebeğinle konuşmaya ve ona kitap okumaya devam et. O sana cevap veremese de bazen yanıt içeren sohbetler de yapmakta fayda var. Bu onun ileriki konuşma becerilerini olumlu yönde etkileyecek.

– Bebeğinin 10. Ay fotoğrafını çek!

Önerilen Makaleler

Bebek Gelişimi Nasıl Ölçülür?

Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Bebekler Hakkında Kimsenin Bilmediği 12 Şey

0-1 Yaş Bebekler için 9 Oyuncak Önerisi

 

Özet
10 Aylık Bebek Gelişimi
Makale İsmi
10 Aylık Bebek Gelişimi
Tanımlama
Bebeğin 10 aylık.Hayat artık biraz kaotik çünkü evde yakında yürümeye başlayacak olan küçük bir çocuk var ve uykusuz geceler de hala devam ediyor. Ama 10 aylık bebeğinden gelen tüm o öpücükler ve sarılmalar buna değer değil mi? (Biliyorsun bunları sen ona sevmeyi harika bir şekilde gösterdiğin için böyle güzel öğrendi). Ayrıca artık çok da eğlenceli. Taklit yeteneğiyle hepinizin gönlünü kazandığına şüphe yok.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
9
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
71
Bayıldım!
Garip Garip
7
Garip
Sevmedim Sevmedim
4
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı