1 Aylık Bebekler

Bebeğin artık bir aylık! Bebeği ve senin için ne harika bir ilk ay! Günden güne değişip güzelleşen -ve tabii ki daha da kafa karıştırıcı olan- bu küçük insanın hayatınıza girerek sizi tamamen değiştirdiğine inanması oldukça güçtür. Bir aylık bebeğin sana tamamen bağımlıdır ve bu, ona tam anlamıyla âşık olman için fazlasıyla yeterlidir! Muhtemelen annelik konusunda kendine çok daha fazla güvendiğin bir ay olacak. Artık içgüdülerine daha fazla güveniyorsun ve daha araştırmacı bir hale geldin, değil mi? Zamanın nasıl geçtiğini takip edemiyorsan sakın korkma. Sadece uyku ve beslenme ile geçen bu günler yerini bebeğinle daha çok etkileşime gireceğin günlere bırakacak.

Önerilen Makale

Evinizi Bebeğiniz için Organize Edin

1 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin ilk ayını doldurana kadar çoğunlukla uyudu, yemek yedi, ağladı ama ilk aydan sonra artık bebeğinin kişisel tercihleri devreye girecek ve küçük adımlarla bir kişiliğinin oluştuğunu gözlemleyeceksin. Büyük ihtimalle bir aylık bebeğinin zaman içerisinde biraz eğlence aradığını gözlemleyeceksin. Ne kadar şirin, değil mi?

1 Aylık Bebeğin Boyu ve Kilosu

Bebeğin doğumdan sonra eve geldiğinde kaybettiği sıvılar nedeniyle doğum kilosunun altına düşmüş olabilir. Ama sakın korkma. 10 gün gibi bir sürede ağırlığını geri kazanacaktır. Bir aylık bir bebeğin ağırlığının ve boy uzunluğunun ne kadar olması gerektiğini merak ettiğini biliyoruz. Bir aylık bir bebeğin ortalama ağırlığı kızlar için 4,1 kg ve erkekler için 4,4 kg olarak ölçülmektedir. Tabii ki bebeğinizin ağırlığının ortalamanın altında ya da üstünde olması bir sorun olduğu anlamına gelmez. Bebekler, tıpkı yetişkinler gibi farklı fiziksel görünümlere ve farklı ağırlıklara sahip olurlar. Önemli olan, bebeğinin kilosunun sağlıklı bir şekilde ilerleme kaydetmesidir ve doktorunuz kontroller esnasında bunu da test edecektir.

Bebeğin, doğumdan bu yana geçirdiği süreç içinde yaklaşık olarak 900 gram ağırlaşmış ve 5 cm uzamış olmalıdır. Altı haftalık bir bebek, oldukça hızlı büyüme kaydedebilir ve buna hazırlıklı olman gerekir.

Bir Aylık Bebeğin Beş Duyusu

Bebeğin bir aylık olduğunda duyma yetisi tamamen gelişmiş demektir ve tanıdık seslere tepkiler verebilir.

Bebeğinin gözleri etrafı gezerken dikkat kesilmesi gereken şeyleri es geçebilir, bu da seni “Bir aylık bebeklerin görme yetisi ne kadar gelişmiştir?” sorusuna yönlendirir. Bir aylık bebeğin, 30 cm uzaklıktaki görüntülere odaklanabilir ve bunları seçebilir. Siyah-beyaz desenler ve kontrast renkler ilgisini daha fazla çekecektir. Ancak insanların yüzlerine bakmak kadar sevdikleri bir şey yok ve bu nedenle renkli oyuncaklara çok da fazla ihtiyaç duymazlar. Onu yüzüne yakın tut ve onunla sohbet et!

Bir aylık bebeğinin koku alma duyusu da gelişmeye devam etmektedir. Bebeğin, şekerli kokuları daha fazla sevecek ve onlara daha fazla ilgi duyacaktır.

Bir aylık bebeğin, rahat ve pelüş bir battaniye gibi yumuşak şeylere dokunmayı sever. Hızlı bir şekilde kaldırılmaktan ya da ani hareketlerden hoşlanmaz.

Bir Aylık Bebeklerin Dönüm Noktaları

Her bebeğin tarzı farklı olsa da bir aylık bebeklerin ellerini yumruk şeklinde tutmaları normaldir. Bir aylık bebeğinin aniden kendini attığı ani refleksleri olması da oldukça normaldir. Eğer bebeğin hala gülümsemeye başlamadıysa, bu ay içerisinde size gülücükler göndermeye başlayacaktır! Ne kadar heyecan verici!

Bebeğinin gelişim süresince bazı kırmızı sinyallerle de karşılaşabilirsiniz. İşte dikkat etmeniz gereken noktalar;

– Yavaş besleniyor ve süt emerken sıkıntı yaşıyorsa

– Parlak ışık altında göz kırpmıyorsa

– Yüksek seslere tepki vermiyorsa

– Bakışlarını bir nesneye sabitlemiyor ve o nesnenin hareketlerini takip etmiyorsa

– Kollarını ve bacaklarını oynattığını gözlemlemediysen

– Uzuvları olması gerekenden daha sert ya da daha yumuşaksa

Bebeklerde sağlık söz konusu olduğunda genellikle hiçbir haber almaman, bir haber almandan daha iyidir. Bir sorun belirtisi görmediğin sürece, bir aylık bebeğinin sağlığı büyük olasılıkla sorunsuz ilerliyor demektir. Bir aylık bebekler için oluşabilecek bazı sağlık sorunları şöyledir;

Sarılık: Karaciğerin kandaki bilirubini vücuttan tamamen atamaması nedeniyle oluşur. Hafif sarılık vakaları kendiliğinden geçse de uzun süren sarılık durumunda mutlaka doktoruna danışmayı unutma.

Kabızlık: Ebeveynler, bebeklerinin ne kadar sıklıkla kaka yapmaları gerektiğini merak ederler. Eğer bebeğin mama ile besleniyorsa, günde iki kere normal bir miktardır. Ancak anne sütüyle beslenen bebeklerin günlerce kaka yapmadığını gözlemleyebilirsin ve bu bir sağlık sorunu olduğunu göstermez. Genel kural şudur; bebeğin katı ve küçük toplar halinde kusuyorsa kabızlık problemi var demektir.

Tıkanıklık: Bebeklerde burun akıntıları ve tıkanıklıkları oldukça sık görünen bir problemdir ve yılda 10 ya da 12 kez soğuk algınlığı geçirme potansiyeline sahiptirler. Ayrıca alerji ve enfeksiyon olasılığı da hayli yüksektir.

Öksürük: Bir aylık bebeklerde öksürük de en az tıkanıklık kadar yaygındır. Ancak öksürük ilaçları, bu yaştaki bebekler için uygun değildir.

1 Aylık Bebeklerde Beslenme

Eğer bebeğini emziriyorsan muhtemelen 2-3 saatte bir beslenmeye devam edecektir ama bebeğini mamayla besliyorsan her 3-4 saatte bir mama alması yeterli olacaktır. Onun aç olduğunda nasıl ağladığını zamanla çözümleyebilirsin.

Bir aylık bebekler ne kadar yemek yemelidir?

Eğer bebeğinizi emziriyorsan, anne sütü miktarı hakkında fazla endişe duyman gerekmez. Bebeğin, doyduğunu anladığında göğsünden uzaklaşacak ve uykuya dalacaktır. Çok yakında bebeğinin beslenme saatleri daha verimli hale gelecek ve daha kısa sürede, daha fazla süt içebilecektir. Eğer bebeğini mamayla besliyorsan bebeğin muhtemelen 4 saatte bir, bir biberon mama bitirecektir.

Bir aylık bebekler neler yiyebilir?

Bir aylık bebekler anne sütü ya da mama ile beslenmeye devam etmelidir. En fazla, anne sütü ve mamayı bir arada verebileceğin bir düzen oluşturabilirsiniz. Eğer bir aylık bebeğinin su içip içemeyeceğini merak ediyorsan; doktorlar, genellikle bebeğiniz altı ayını tamamlayana kadar su tüketimini önermemektedir. Bir aylık bebeğin, anne sütünden ve mamadan vücudunun ihtiyacı olacak sıvıyı elde edebilecektir. Elbette her konuda olduğu gibi bu konuda da bazı istisnalar olabilir ve çocuk doktorunuza danışmakta fayda vardır.

1 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni

Bir aylık bebekler, genellikle gün içerisinde 15 ila 16 saat arasını uykuda geçirirler. Gün boyunca uykunun hangi saat aralıklarıyla bölüneceği tamamen bebeğe bağlıdır ama gün içerisinde 3 ve geceleri 8 saatlik uykular genel olarak gözlemlenmektedir. Farklı bebekler, farklı kişiliklere sahiptir ve ekstrem bir uyku sorununuzda çocuk doktorunuza başvurmanız sağlıklı olacaktır ama aşağıda sizler için birkaç genel durumu listeleyebiliriz;

Bir aylık bebekler uyumaz: Bebeğinizin uyumasını zorlaştıran birçok etmen olabilir. Bebeğiniz kendisini rahatsız hissediyor olabilir ya da sadece size sarılmak istiyor olabilir.

Bir aylık bebekler bütün gün uyur: Bazı bebekler gece ile gündüzü birbirine karıştırırlar ve gece uykularını, gündüze yayarlar. Bazı bebeklerin ise, diğer bebeklere göre daha fazla uyumasına sebep olan bir hastalığı olabilir. Bebeğinin uykusuzluğunun sebebini saptamaya çalışmalısınız. Eğer bebeğin yeterli miktarda yemek yiyor ve tuvaletini yapıyorsa muhtemelen endişelenecek bir şey yoktur.

Ani bebek ölümü sendromu (ABÖS) minimuma indirmek için bebeğin gözetimin dışında uyuduğunda onun sırtüstü uyuduğundan emin ol.

Bebekler gün içinde farklı bilinç durumlarında olabilirler. Aşağıda sıraladığımız durumlar arasında onunla iletişime geçmek için en uygun zaman sakin uyanık olduğu zamandır.

  • Derin Uyku
  • Aktif veya hafif uyku: Uykusunda hareket ettiği durum
  • Uyku mahmurluğu: Uykudan hemen önce ya da sonra olabilir.
  • Sakin uyanık: Gözlerinin içi gülse de bedeni sakin durumdadır.
  • Aktif uyanık: Gözleri tamamen açık ve vücudu hareketli
  • Ağlama: Ağlama seslerinin yanı sıra hareketlidir

Önerilen Makaleler

Bebeğinizin Uykusunu Anlamak

Bebek Uyku Eğitiminin Arkasındaki 7 Gizli Efsane İnanış

Bir Aylık Bebekler İçin Tavsiyeler

-Bebeğini, bir aylıkken yapılması gereken kontrollere götürmeyi atlama.

-Eğer bebeğini emziriyorsan, D Vitamini takviyesi konusunda doktoruna mutlaka danışmalısın.

-Uzmanlar, 1-2 aylık dönem içerisinde Hepatit B aşısının ikinci dozunu önermektedir.

-Bebeğinin iki aylıkken yapılması gereken kontrolleri için randevu almayı unutma.

-Doğumun üzerinden altı haftalık bir süre geçtiğinde, doğum sonrası kontrolüne gitmeyi atlama.

-Eşinle bir akşam yemeği planlayın.

-Bebeğinin 1. Ay fotoğrafını çek!

Önerilen Makaleler

Yenidoğan Beslenmesi

Yenidoğan Bilgini Test Et

Bebek Gelişimi Nasıl Ölçülür?

Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Bebekler Hakkında Kimsenin Bilmediği 12 Şey

Özet
1 Aylık Bebek Gelişimi
Makale İsmi
1 Aylık Bebek Gelişimi
Tanımlama
Bebeğin artık bir aylık! Bebeği ve senin için ne harika bir ilk ay! Günden güne değişip güzelleşen -ve tabii ki daha da kafa karıştırıcı olan- bu küçük insanın hayatınıza girerek sizi tamamen değiştirdiğine inanması oldukça güçtür.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
36
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
2
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı