Ek Gıdalara Nasıl Başlanır?

Pirinç mi, yulaf ezmesi mi, arpa mı? Bebeğinizin ilk katı yemeği için menüde hangi tahıl veya yiyecekler olacağına karar verdiniz mi? Peki ya bir tarih belirlediniz mi?

Belki aklınız çevrenizin verdiği tavsiyelerle dolu ve hayli sıkıldınız, belki de erkenden iyi bir beslenme planı yaptınız.

Hangi aşamada olursanız olun ek besinlere geçme konusunda işinizi kolaylaştıracak ve pediatristlerin hemfikir olduğu önemli noktalar var:

  • Katı besin dönemine geçerken bebeğiniz başını dik tutabiliyor olmalı. Başını kontrol edebilen bir bebeği rahatça mama yedirmek için bir koltuğa veya mama sandalyesine oturtabilirsiniz.
  • Bebeğinizi yemeğe siz teşvik edersiniz. Eğer sizi yerken görürse ilgisini çeker ve o da ağzını açarak yemeğe hazır olduğunu size ifade eder.
  • Yaklaşık 6 aylık bir dönemden sonra onu ilk kez tahıllı bir mamayla besleyeceğiniz ana gidelim. Kaşıktan mamayı alıp direkt yutamayabilir, mamayı ağzında tutabilir, tükürebilir. Bu, aylardır anne sütü emen bebeğiniz için son derece normal. İlk birkaç seferde mamayı sulandırarak tekrar deneyebilir ve gittikçe tekrar yoğunlaştırabilirsiniz.
  • Bebeğin katı gıdaya hazır olup olmadığından emin değilseniz bunu kilosuna bakararak anlamak mümkün. Doğum kilosunun 2 katı ve üstü bir ağırlığa ulaştığında katı mamaları yavaş yavaş denemeye başlayabilirsiniz. Bu dönem genellikle dördüncü ay ve sonrasına tekabül eder.

Not: Unutmamak gerekir ki katı mamaya ne zaman geçtiğiniz farketmeksizin bebeğin asıl besin kaynağı ilk 6 ay boyunca anne sütüdür ve bebek 1 yaşına gelene kadar emmeye devam etmelidir. 1 yaşından sonra bebeğiniz istemeye devam ediyorsa ve siz de emzirmeye devam etmeyi uygun görüyorsanız devam edebilirsiniz.

Katı Besinleri Nasıl Yedirmeliyim?

Bebeğiniz ilk denemelerde ona uzanan mama dolu bir kaşıkla ne yapacağını bilemeyebilir. Onunla ilgisini çekecek şekilde konuşarak yarım veya tam dolu bir kaşığı uzatabilirsiniz. İlk denemelerde burun kıvırabilir, itebilir veya tamamen reddedebilir.

Bu ilk denemeleri kolaylaştırmak için ilk lokma olarak şu ana kadar tadını iyi bildiği formül mama veya anne sütünü verebilir, ardından yarım dolu kaşıkla devam edebilirsiniz. Bir müddet bu ikisini sırayla vermek ve son lokmayı yine anne sütüyle ya da formül mamayla tamamlamak daha kolay bir geçiş sağlayabilir.

Eğer siz katı mamayı uzattıkça ağlayarak kaçmaya çalışırsa asla zorla yedirmeyin. Sürecin kademeli olarak ilerlemesi gerektiğini hatırlayın.

Önce Hangisinden Başlamalıyım?

Bebekler için önce hangi besin ile başladığınız farketmez. Genellikle taneli yapıdaki tahıllarla başlanır ancak kendi tercihlerinize göre seçebilirsiniz. Bilimsel olarak da belirli bir sırayı takip etmenin avantajlı olduğuna dair bir veri yoktur. Pediatristler genellikle bebeğin tada alışması için önce sebzeyi önerse de meyveyle başlayan bebeğin sebze tadına alışamayacağına dair bir kanıt söz konusu değil. Eğer bebeğiniz katı besin dönemine gelene kadar anne sütü ile devam ettiyse ilk olarak et ile yapılan püreler tercih etmek, özellikle 4 – 6 ay döneminde  bebeğin ihtiyacı olan demir ve çinkonun kolay emilebilmesi dolayısıyla faydalı olabilir. Pediatristinize danışarak karar verebilirsiniz.

Diğer Besinleri Ne Zaman Denemeli?

Bebek ilk katı besine alıştığında kademeli olarak diğer besinleri de vermeye başlayabilirsiniz. Ancak her seferde tek bir çeşit seçmelisiniz. Birçok sebze ve etler meyve ve tahıllara oranla daha fazla besin değeri içerir.

Fıstık, soya, yumurta, balık gibi alerjen potansiyeli olan gıdaları denemek için  4 – 6 ay dönemini geçmeyi beklemeniz gerektiğine dair bilimsel bir veri söz konusu değil. Ancak bebeğiniz herhangi bir alerjik belirti gösteriyorsa (kusma, huzursuzluk, kızarıklık) mutlaka pediatristinize danışın.

Bebeğinize tahıllı mama hazırlarken anne sütü, formül mama ve su kullanarak karışım yapabilirsiniz ancak hazır tahıllı mamalardan tercih etmeniz durumunda demir takviyeli olmasına özen gösterin.

Ne Zaman Elle Yemesine İzin Verilmeli?

Bebeğiniz dik oturma ve elleriyle tutma kabiliyetini geliştirdiği andan itibaren ona elle yemesi için mamalar hazırlayabilirsiniz. Boğulmayı engellemek için hazırladığınız mamanın yumuşak, yutması kolay ve küçük parçalara bölünmüş olduğundan emin olun. Yumuşak hamurlu kurabiyeler, muz, haşlanmış yumurta,  ezilmiş tavuk eti ve haşlanmış patates doğru tercihler olacaktır.

Eğer taze sebze ve meyve vermek isterseniz blender veya yumuşak besinler için bir çatal ile ezip verebilirsiniz. Hiçbir besin için tuz ve baharat kullanmamalısınız. Meyve ve sebzeleri ona vermeden önce tamamen taze olduğundan emin olun. Taze meyve ve sebzeleri kavanoz mamalar gibi bakteriden korumak kolay olmayabilir bu yüzden daha kolay bozulabilirler.

Bebeğinizin her öğünü 120 gram civarında olmalıdır. İşlenmiş veya yetişkinler ve daha büyük çocuklar için olan gıdaları vermekten kaçınmalısınız. Bu tür hazır gıdalar çoğunlukla koruyucu madde ve tuz içerir.

Not: Bu dönemde bebeğinize çiğnemesi gereken hiçbir gıda vermeyin. Üzüm, patlamış mısır, kalın dilimlenmiş meyve ve sebzeler boğulma riski yaratabilir.

Ek Besinlere Geçtikten Sonra Ne Gibi Değişiklikler Beklemeliyim?

Katı besinler ile birlikte ilk olarak bebeğinizin dışkı yapısı değişiklik gösterir. Bu değişiklik daha katı bir kıvam ve koyu renk şeklinde olabilir, kokusu besinlerdeki şeker ve yağdan ötürü keskinleşebilir. Pancar gibi koyu kırmızı besinler tükettiğinde dışkı kırmızıya, yeşil sebzeler tükettiğinde ise yeşile dönük olabilir. İlk dönemlerde dışkıda sindirilmemiş parçalar görebilirsiniz. Bunlar son derece normaldir, bebeğin sindirim sistemi katı gıdalara zamanla alışır. Eğer dışkı sıvı, sulu ve mukuslu ise sindirim sistemi rahatsız olmuş demektir. Katı besin miktarını azaltarak ve planladığınızdan daha yavaş ilerleyerek devam edebilirsiniz. Eğer dışkıdaki mukuslu ve sulu durum devam ederse sebebini keşfetmek için doktora danışın.

Bebeğimin Meyve Suyuna İhtiyacı Var Mı?

Bebeklerin meyve suyuna ihtiyacı yoktur. 12 aydan küçük bebeklere meyve suyu verilmemelidir. 12 aylıktan sonra (3 yaşına kadar), yalnızca % 100 meyve suyu ve günde en fazla 120 ml miktar olacak şekilde bardakta vermelisiniz. Meyve suyu, anne sütü, formül mama veya her ikisi de dahil olmak üzere diğer, daha besleyici gıdalara olan iştahı azaltır. Çok fazla meyve suyu, döküntü, ishal veya aşırı kilo alımına da neden olabilir.

Bebeğimin Suya İhtiyacı Var Mı?

Sağlıklı bebeklerin fazla suya ihtiyacı yoktur. Anne sütü, formül mama veya her ikisi de ihtiyaç duydukları tüm sıvıları sağlar. Ancak katı yiyeceklerin beslenme programına girmesiyle su içirmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca, çok sıcak havalarda az miktarda su içirmek faydalı olabilir. İçme suyu tercih etmeniz diş çürümesini önlemek açısından önemlidir.

Doğru Beslenme Alışkanlıkları Bu Dönemde Başlar

Bebeğinizin yemek yeme sürecine alışması önemlidir – oturmak, kaşıktan yemek almak, lokmalar arasında dinlenmek ve doyduğunda durmak. Bu erken deneyimler, çocuğunuzun yaşam boyunca iyi beslenme alışkanlıkları edinmesine yardımcı olacaktır.

İlk yemekleri tüm aile ile yemeye özen gösterin. Mümkün olan her zaman tüm aile birlikte yemek yemelidir. Araştırmalar, düzenli olarak aile ile yemek yemenin çocukların gelişimini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir.

Besin düzenini ihtiyaç duyduğu besin değerleri açısından yoğun, sağlıklı yiyecekler ile zenginleştirmeyi unutmayın. Doyduğunu size gösterdiğinde daha fazla yedirmekten kaçının.

Çocuğunuzun beslenmesi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa mutlaka pediatristinize danışarak hareket edin.

Önerilen Makaleler

Yenidoğan Beslenmesi

Ay Ay Bebek Beslenmesi

Kaynak : https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/feeding-nutrition/Pages/Switching-To-Solid-Foods.aspx

Özet
Ek Gıdalara Nasıl Başlanır?
Makale İsmi
Ek Gıdalara Nasıl Başlanır?
Tanımlama
Pirinç mi, yulaf ezmesi mi, arpa mı? Bebeğinizin ilk katı yemeği için menüde hangi tahıl veya yiyecekler olacağına karar verdiniz mi? Peki ya bir tarih belirlediniz mi?Belki aklınız çevrenizin verdiği tavsiyelerle dolu ve hayli sıkıldınız, belki de erkenden iyi bir beslenme planı yaptınız.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
1
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı