Çocuğum Yemek Yemiyor!

Yemek saatleri kabusa mı dönüşüyor? Çocuğunuz yemek mi seçiyor? “Sizce” yeterli miktarda yemek yemiyor mu? Bu yazımda sizlere ebeveynlerin en büyük sorunlarından birisi olan yemek yeme probleminden ya da probleme dönüştürülen yemek yeme tutumlarından bahsedeceğim. Eminim sizin de bir çok ebeveyn gibi çocuğunuza yemek yedirirken çok zorlandığınız, artık ne yapacağınızı bilmediğiniz, yesin de nasıl yerse yesin dediğiniz, elinizde kaşık peşinden lokma koşturduğunuz bir çok akşam oldu ve oluyor. Gelin hep birlikte genel olarak nasıl önlemler alınabileceğine göz atarken çocuğun yemek yeme tutumunu nasıl şekillendirebileceğinizin üzerinden geçelim.

Öncelikle anne-baba olarak çocuğunuzun yeterli beslendiğinden emin olmak çok haklı bir endişedir. Bir dünya yemeğin içinde çocuğunuzun sadece iki lokma yiyip sofradan kalktığını görmek ya da üç beş yemek dışında her şeye burun kıvırdığını görmek sizi kötü hissettirebilir. Fakat bu noktaya ne şekilde geldiğinizin cevabı her aile dinamiği ve yapısına göre değişkenlik göstermekle birlikte, birkaç genel öneride bulunmak mümkündür.

Öncelikle çocuğunuz ince motor becerileri yeterince gelişir gelişmez bırakın çatalı kaşığı kendisi tutsun. Ona uygun çukur tabak ve kaşık/çatal ayarladıktan sonra gerisini çocuğunuza bırakın. Nasıl ki kimse doyduğunuz anı sizden daha iyi bilemezse, siz de onun ne zaman doyduğunu çocuğunuzdan daha iyi bilemezsiniz.

Ödül ve ceza rafa kalkıyor! Sizin iştahınız her gün aynı mı? Yoksa sizin de bazı günler evde olan yemeği yemek istemediğiniz oluyor mu? Siz nasıl her gün aynı motivasyon ve iştahla masaya oturmuyorsanız, çocuğunuz da öyle. Bazı günler canı yemek yemek istemeyebilir. Birisi sizi o gün az ya da çok yediniz diye cezalandırsaydı bunun şüphe yok ki mantıksız ve rahatsız edici olduğunu düşünürdünüz. Eğer öyleyse siz neden çocuğunuzu o gün az ya da çok yediği için cezalandırıyor/ödüllendiriyorsunuz?

Artık yaş yavaş yavaş dörde geliyorsa sizin artık çocuğunuza istisnai durumlar dışında yemek yedirmemeniz gerekiyor. Nasıl ki birçok konuda evinizde belli kurallar varsa yemek de aynen bu kuralların olduğu bir alan haline gelmelidir. Çocuğunuz eğer uzun süre siz yedirdiyseniz sizden onu beslemenizi talep edebilir, bu çok normal, fakat tutarlı bir şekilde onun yemeğini kendi kendine yemesini teşvik ederseniz o da sonunda pes edecektir. Şüpheniz olmasın ki yemeğini kendisi yemek bile hoşuna gidecektir, kendi dürtüsel bir ihtiyacı konusunda kontrolün artık onda olduğunun farkına varacaktır.

Evet, kurallar önemlidir fakat çocuğunuz ısrarla yemek istemiyorsa siz de ısrar etmeyi bırakın! “Evet sanırım bu akşam canın bunu yemek istemiyor, fakat bence en azından tadına bakabilirsin. Eğer hoşuna gitmezse yemek zorunda değilsin.” Bu cümle hem onun yememe kararına saygı duyduğunuzu gösterir hem de onu en azından tadına bakması için cesaretlendirir. Yemiyorsa bırakın sofradan kalksın fakat bir saat sonra acıktığında ve yemek için başka bir yiyecek/atıştırmalık talep ettiğinde bu konuda sınır koymak önemlidir. Eğer sofrada yemeyip sonrasında ne isterse yiyebileceğini öğrenirse işiniz var! Onca emek boşa gitti demektir bu… Ona kibarca bir sonraki yemek saatine kadar bir şey yiyemeyeceğini hatırlatın. Kulağa acımasız gelebilir ama içinizi rahat tutun çocuklar çok hızlı öğrenirler. Çocuğunuz açlık da hissetsin, bundan çekinmeyin ve onda yemek yeme ihtiyacını yaratın. Unutmayın esas nokta kurallarla ilgili tutarlı davranmaktır!

Şikayet etmekten kaçının. Babasına, teyzesine, anneannesine, babaannesine, halasına, dayısına şikayet edip stresli bir ortam yaratmayın. Sofra çocuğunuz için stresli bir zaman olmasın, günün normal akışının bir parçası olsun. Aksi halde çocuğunuz yemek zamanını duyar duymaz gerilir, siz de kendinizi çocuğunuzla inatlaşırken hatta yemek masasında savaşırken bulursunuz!

Peki ya çok sevdiği yemekler? O akşam yemekte çocuğunuzun çok sevdiği bir yemek pişirmiş olabilirsiniz, bu olayı büyütmeyin. Tesadüfen onun sevdiği bir şey varmış gibi davranın. Bazen yemekte tesadüfen daha az sevdiği bazen de daha çok sevdiği şeyler olabilir. Bu olağandır, bunu çocuğunuzun bunu keşfetmesine izin verin ki yemek saatleri de sıradanlaşsın.

Onun midesi sizinki kadar büyük değil! Ne yazık ki bazen yemek yedirme derdine düşüp onların önüne gerçekçi olmayan porsiyonlar konulduğu zamanlar olabiliyor. Bunu yapmaktan kaçının. Örneğin dört yaşındaki çocuğunuzun önüne iki kepçe çorba doldurup onu zar zor bitirdikten sonra köfte pilav dolu bir tabak ittirmeyin. Baklagiller, et, salatalık, havuç vb. gıdaların sindirimi uzundur ve tok tutarlar. Lütfen porsiyonlara dikkat edin ve çocuğunuzun sizinle benzer miktarda yemesini beklemeyin.

Son olarak sadece yediği için mutluluk duyduğunuz gerekçesi ile çocuğunuza besin değeri düşük fakat kalori olarak çok yüksek gıdalar vermeyin. Hazır meyve suları, kekler, bisküviler, şekerlemeler besleyici olmamakla kalmayıp çocuğunuzun damak tadını o yönde şekillendirmeye katkıda bulunurlar. Aşırı kiloya küçük yaşta davetiye çıkarırsınız.

Siz de keyfinizden fedakarlık yapın! Kendinizin sevmediği yemekten kaçtığı bir şeyi çocuğunuzun yiyeceğini düşünüyorsanız oldukça yanılıyorsunuz. Çocuklar sadece yaparak değil, gözleyerek de çok iyi öğrenirler. Sizin ittirdiğiniz bir sebzeyi onların yemesini beklemek çok mantıklı değil. Çocuğunuza ye diye ısrar etmekten daha etkili bir yöntem varsa o da gerçekten sizin de yemenizdir.

Bütün bu öneriler size fazla acımasız ya da gerçekleştirmesi zor gibi görünebilir fakat esasen uzun vadede hem sizin hem de çocuğunuz için olumlu sonuç verecek önerilerdir. Lakin en önemli noktayı en sona bıraktım: tutarlı olun. Eğer devamını getiremeyecek ikinci gün çocuk sofradan kalkınca eline çikolatayı tutuşturacaksanız hiç başlamayın. Unutmayın çocuğunuz bir kurala alışması için tutarlı bir davranışa ihtiyacı vardır. Bu sadece ona konulan bir kural değil, sizin de artık uymanız gereken kurallar olduğunu gösterir.

 

İstanbul Üniversitesi

Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü

Gelişim Psikolojisi Anabilim Dalı

Arş. Gör. Bilge Göz

İletişim için: [email protected]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
2
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
7
Bayıldım!
Garip Garip
2
Garip
Sevmedim Sevmedim
2
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilge Göz
İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü Gelişim Psikolojisi Anabilim Dalı Arş. Gör. Bilge Göz - İletişim için: [email protected]
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı