Bebeğinizi İnek Sütü ile Tanıştırma

İnek sütü ile tanışma her ne kadar bebeğinizin gelişiminde sıradan bir aşama gibi görünse de aslında biraz strateji istiyor. Bebeğinizin inek sütü içmeye başlaması ile ilgili merak ettiğiniz her şey burada!

Ne Zaman Başlamalı?

Bebeğiniz 1 yaşına girdiği andan itibaren tam yağlı inek sütüne hazırdır. Daha küçük bebeklerin sütteki ekstra proteini, sodyumu ve mineralleri sindirmesi zor olacağı için ilk yaşına kadar beklemek en doğrusu olur.

Nasıl Başlamalı?

Tam yağlı inek sütünü ilk içereceğiniz zaman atıştırmalık vakti veya akşam yemeği içinde olabilir. Genellikle tüm çocuklar inek sütünü sever ve içmeye devam etmek ister. Bir bardak ve pipet ile bu iki öğünde verebilirsiniz. Ancak eğer sütü severse 7/24 içmesinin sağlıklı olmayacağını unutmayın. Doza dikkat etmek önemli. Tadından hoşlanmazsa da anne sütü ve mama ile karıştırarak alışmasını sağlayabilirsiniz. Zamanla bebeğiniz alıştıkça bunların miktarını azaltarak yalnızca inek sütü ile devam edebilirsiniz.

Ne Kadar İnek Sütüne İhtiyacı Var?

3 yaşına kadar günde yalnızca 500 ml süt yeterli olacaktır. Eğer emzirme devam ediyorsa ikisi birlikte devam edebilir ancak artık hazır mamaya ihtiyacınız yok. Süt, katı besinlerin tamamlayıcısıdır. Bebeğinizin 7/24 tüketebileceği bir içecek gibi görmemelisiniz.

Beslenme Değeri Yönünden Faydaları

Süt, kemik gelişimine destek olan kalsiyum, D vitamini, riboflavin ve proteini içerir. Bebeğiniz tüm bu besin maddelerini diğer besinlerden de alabilir ancak süt tüm bunları ona bir arada sağlayan tek kaynaktır.

Bebeğiniz Tadını Sevmezse

Miniğiniz daha ilk denemelerde inek sütüne burun kıvırabilir. Pes etmek yok! En sevdiği besinler arasına sütü de alması için küçük hileler yapabilirsiniz. Örneğin en sevdiği meyve ile blender’dan geçirebilir veya daha önce belirttiğimiz gibi mama veya kendi sütünüz ile karıştırabilirsiniz.

Alerjiyi Anlamak

Sütün alerjik reaksiyonunun belirtileri arasında dudak şişmesi, kusma veya dışkıda kan bulunur. Bu semptomlar, bebeğiniz süt içtikten kısa bir süre sonra ortaya çıkacaktır. Çocuğunuz zaten soya bazlı mama veya hipoalerjenik mama tüketiyorsa inek sütünü kullanmadan önce doktoruyla görüşün. Ancak korkulacak bir durum yok; bu ilk dönemlerde alerjik reaksiyon gösterse de çoğu bebek 2 yaşına geldiğinde alerjiden kurtulur.

Peki Ya İntolerans?

İntoleransın alerjiden farkı nedir? Sütü tolere etmeyen bebeklerde şişkinlik, gaz veya ishal gibi belirtileri olacaktır. İntolerans, sütün içindeki şekeri sindirememekten kaynaklanır. Sağlıklı gelişimini sağlamak için laktoz intoleranslı çocuğunuzun diyetini diğer kalsiyum ve D vitamini kaynakları ile destekleyin.

Önerilen Makaleler

Ay Ay Bebek Beslenmesi

Bebek Gelişimi Nasıl Ölçülür?

Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Kaynak : https://www.parents.com/baby/feeding/solid-foods/introduce-cows-milk/

Özet
Bebeğinizi İnek Sütü ile Tanıştırma
Makale İsmi
Bebeğinizi İnek Sütü ile Tanıştırma
Tanımlama
İnek sütü ile tanışma her ne kadar bebeğinizin gelişiminde sıradan bir aşama gibi görünse de aslında biraz strateji istiyor. Bebeğinizin inek sütü içmeye başlaması ile ilgili merak ettiğiniz her şey burada!
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
2
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
13
Bayıldım!
Garip Garip
4
Garip
Sevmedim Sevmedim
2
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı