Bebeğin İlk Yılı İçin Porsiyon Rehberi

Bebeğinizin hayatının ilk yılında, beslenmesi hakkında tedirgin hissetmeniz oldukça normal. Ne sıklıkla ve nasıl miktarda besleyeceğiniz hakkında merak ettikleriniz olabilir. Bebek tam olarak ne zaman tok olduğunu söyleyemese de, çoğu zaman size ipuçları vererek anlamanızı sağlar. Pediatristlerin bu konudaki önerilerine birlikte göz atalım:

Yeni doğanlar

Anne sütü ile beslenen bebeklerin her iki üç saatte bir emzirilmesi gerekir ve genellikle emzirmenin ilk 10 dakikasında anne sütünün yaklaşık yüzde 90’ını tüketirler. Formül mama ile beslenen bebeklerin genellikle her üç ila dört saatte bir beslenmeleri gerekir ve genellikle her seferinde yaklaşık 100 gram civarı tüketirler. İlk ay boyunca, bebek yemek için kendi kendine uyanmazsa bir beslenme programı doğrultusunda kendisi uyanmasa da alıp beslemeniz gerekebilir.

Yeni doğmuş bebeğinizi beslerken, ne zaman yemeğe hazır olduğunu anlamak için açlık ipuçlarına dikkat edin. Çoğu bebek doyduğunda biberona veya memeye ilgisiz hale gelir. Uyuyabilir, kafasını çevirebilir, hatta meme veya biberonu itebilir. Öte yandan, eğer bebek biberonunu bitirirse ama hala açsa dudaklarını hareket ettirir veya henüz doymadığını anlatmak için ağlayabilir.

1-3 Ay

1 ila 3 ay arasında bebeğinizin iştahı artacak ve ne zaman acıktığını anlatmak için sesini daha fazla kullanmaya başlayacak. Özellikle de bu noktada oldukça düzenli bir beslenme programı olması önemli. 3 aylık olduğunda günde yaklaşık altı ila sekiz kez yaklaşık 200 gram süt alıyor olmalı. Emziriyorsanız, anne sütü üretimi bebeğinizin ihtiyacına göre doğal olarak artacak veya azalacaktır.

3-4 Ay

Taze bir anne olarak bebeğinizin doğumundan hemen sonra onu beslemeye başlamanızla aslında bebeğinizin ihtiyaçlarını iyi biliyorsunuz. Ancak yine de ne sıklıkta ve hangi miktarda bebeğinizi beslemenin “normal” olduğuna dair şüpheleriniz olabilir. Bu ay aralığındaki bir bebek günde 12 kez, yani her 2 ila 3 saatte bir beslenmelidir. Hazır mamalarda ise 3 ila 4 saatte bir beslenmesi uygun olur. Burada her iki beslenme için de en önemli nokta beslenme düzeni. Her gün aynı saatlerde aynı miktarda besini verdiğinizden emin olun. Ancak bebeğinizin bu aralıktan daha kısa sürede acıktığını düşünüyorsanız pediatristinize danışmayı ihmal etmeyin.

4-6 Ay

4 ila 6 ay arasında bebeğiniz kendi başına oturacak ve nesneleri almaya başlayacak. Tutma becerisinde ustalaştığı için, diyetine tahılları eklemeye başlayabilirsiniz. Bebek günde iki kez 1-2 çorba kaşığı tahıl yemelidir. Tahılı atıştırmalık olarak beslenme düzenine ekleyin ve sütün yerini alabilecek bir besin kaynağı olarak görmeyin.

6-8 Ay & Katı Besine Geçiş

Bebeğiniz 4-6 ay aralığında yutma ve tutma kabiliyeti geliştiği için katı besinlere geçmeye hazır olacaktır. Artık sizi yemek yerken izlemek onu daha da heyecanlandırmaya ve teşvik etmeye başlar. Seçtiğiniz sebze ve meyveleri püre hale getirip içine biraz hazır mama veya anne sütü ekleyerek minik kaşıklarla beslemeye başlayabilirsiniz. İlk denemede reddederse ona biraz zaman tanıyın ancak sizi izleyerek teşvik olmasını sağlayın. Ek besinlerle birlikte ilk altı aylık süredeki gibi anne sütü ve mamayı da ihmal etmeyin. 6 ayda bebek, her beslenmede tahıl ve diğer gıdaların yanı sıra 200 gram civarında anne sütü tüketir. Bebek doyduğunda size sinyal verecektir. Doyumsuz bir iştahı varsa veya yeterince yemek yemiyor gibi görünüyorsa, çocuk doktorunuza başvurun.

8-12 Ay

8 ila 12 ay arasında, bebeğiniz daha katı yiyecekler yemeye başlayacak. Beslenme programını formül mama veya anne sütü ile birlikte yumuşak yiyecekleri içerecek şekilde güncelleyin. Katı gıdaların eklenmesi nedeniyle, bebeğin birincil besin kaynağı olarak süte bağımlılığı azalır, ancak süt alımı, atıştırmalık saatinde ve yatmadan önce hala önemlidir. Bebek, atıştırmalık veya öğün başına 4-6 150 gram civarı süt içmelidir. Yatmadan önce 200 gram civarı daha içebilir. Atıştırmalıklar 9. ay ile birlikte katı sebze ve meyveleri içerebilir. Bu dönemde onu yavaş yavaş tüm sebzelerle tanıştırabilirsiniz ancak her yeni besine geçerken alerji konusuna dikkat etmek için 3-4 gün ara vermelisiniz.

Kahvaltı öğününde 2 ila 4 çay çorba kaşığı tahıllı gevrek verebilirsiniz. Gevreğe ek olarak bir iki dilim meyve verebilirsiniz. Öğle öğününde aynı miktar tahıllı gevreğe püre haline getirilmiş iki kaşık meyve veya sebze dahil edebilirsiniz. Akşam yemeği içinse iki yemek kaşığı sebze, 2 kaşık ezilmiş beyaz veya kırmızı et ve bir kaşık da meyve olarak bir menü planlayabilirsiniz. Menüye yumurta da dahil edebilirsiniz ancak iyi pişmiş olduğuna ve bebeğinizin alerji reaksiyon göstermediğine dikkat edin. Bu dönemde günde 3 ila 5 kez emzirmeye devam etmelisiniz.

Önerilen Makaleler

Ay Ay Bebek Beslenmesi

Çocuğum Yemek Yemiyor! Gelişim Psikoloğu Bilge Göz Anlatıyor

Yenidoğan Beslenmesi

Kaynak : https://www.parents.com/baby/feeding/solid-foods/feeding-portions-menu/

Özet
Bebeğin İlk Yılı İçin Porsiyon Rehberi
Makale İsmi
Bebeğin İlk Yılı İçin Porsiyon Rehberi
Tanımlama
Bebeğinizin hayatının ilk yılında, beslenmesi hakkında tedirgin hissetmeniz oldukça normal. Ne sıklıkla ve nasıl miktarda besleyeceğiniz hakkında merak ettikleriniz olabilir. Bebek tam olarak ne zaman tok olduğunu söyleyemese de, çoğu zaman size ipuçları vererek anlamanızı sağlar. Pediatristlerin bu konudaki önerilerine birlikte göz atalım:
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı