İyi bir annenin tanımı, kime sorduğunuza göre değişir. En önemli şey çocuklarınızı sevmek ve sevildiğinizden emin olmaktır. Bu durumda, önemli olan tek şey sizin ve onun fikirleridir. İyi bir anne olmaya çalışıyorsanız, en önemli olduğunu düşündüğünüz şeyleri anlamaya başlayın – bu disiplin mi? Kaliteli zaman mı? Çocuklarınıza fırsatlar sunmak mı? Bunu anladıktan sonra, temel kurallar belirleyin ve çocuklarınızın hayatlarında pozitif bir rol modeli olmaya çalışın. Ancak, çocuklarınıza yatırım yapmak için kendinize yatırım yapmanız gerektiğini de unutmayın.

Uzmanlar tarafından desteklenen tavsiyelere uyun.

Uzmanlar tarafından desteklenen tavsiyelere uyun.

Denenmiş ve gerçek ebeveynlik kitaplarını okuyarak çocuk gelişimine aşina olun. Çocuğunuzdaki kötü davranışlara karşı nasıl mücadele edeceğinizi öğrenin.

Mutlu çocukları nasıl yetiştirecebileceğiniz konusunda çok fazla miktarda literatür var.

Aldığınız tüm tavsiyeleri uygulamaya çalışmak sadece hayal kırıklığına neden olur ve hatta ebeveynlik yetenekleriniz hakkında kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Ebeveynlik için bazı iyi kaynaklar arasında https://www.healthychildren.org/English/Pages/default.aspx ve KidsHealth.org adresinde bulunan https://kidshealth.org/ adresindeki Amerikan Pediatri’nin sponsorlu sitesi bulunmaktadır.

Açık ve sağlam kurallar belirleyin.

Açık ve sağlam kurallar belirleyin.

Evinizi nasıl yönetmek istediğinize karar verin ve bu beklentileri çocuklarınızla açıkça paylaşın. Kılavuzları sözelleştirmek için bir aile toplantısı düzenleyin ve uymadıkları takdirde herkesin sonuçları anladığından emin olun. Ardından, buzdolabı gibi ortak bir alanda kuralların bir hile sayfasını yayınlayın.

Kuralların açık ve özlü olmasına dikkat edin ve pozitif yaklaşın. “Evin içinde koşmak yok!” cümlelerini “Evin içinde yürümelisin” gibi ikaz cümleleriyle değiştirin.

Sonuçları takip edin.

sonucları takip edin

Çocuğunuz kurallara aykırı davranıyorsa, bunları tutarlı bir şekilde uygulamak ve gerektiğinde sonuçları uygulamak için istekli olun. Her seferinde yapacağınız adil ve uygun sonuçları kullanın. Merhamet ve mantık kullanın. Çocuğunuzdan ziyade davranışını eleştirin. Bu şöyle olabilir: “Mehmet, kardeşini itmek yerine ne yapmalısın? Kardeşini ittiğin için 5 dakika daha sıranın sana gelmesini bekleyeceksin. Bu kadar sabredebilirsin değil mi?”

Sevecen Olun

sevecen olun

Sarılmalar, öpücükler ve olumlama sözcükleri şeklinde bol bol sevgi katın. Sevgi, çocuğunuza kayıtsız şartsız sevildiğini hatırlatır. Artı, daha yüksek benlik saygısı, daha iyi akademik performans, daha az davranışsal problemler ve siz ve çocuğunuz arasında daha güçlü bir ilişki ile bağlantılıdır. Çocuklarınızla yaptığınız etkileşimlerin olumlu ve sevgi dolu olduğundan emin olun. Her gün sevgiyi göstermeye çalışın. Bebeğiniz varsa, sevgi bebeğinizi düzenli olarak tutmayı veya güven verici bir şekilde konuşmayı, şarkı söylemeyi, kitap okumayı içerebilir.

Harekete geçin, büyük çocuklar sizinle konuşmak ister.

Harekete geçin, büyük çocuklar sizinle konuşmak ister.

Çocuğunuzla iyi bir ilişki sağlıklı iletişim üzerine kuruludur ve onlarla konuşmaya açık olduğunuzu bilmeleri gerekir. Konular ne kadar önemsiz olursa olsun çocuğunuzla düzenli konuşmalar yapın. Ardından, kapınızın her zaman sohbet için açık olduğunu bildirin. Gülümseyin, kollarınızı ve bacaklarınızı açın ve arada sırada göz teması kurun. Çocuğunuz konuşuyorsa, onlara tüm dikkatinizi vermeye çalışın. Konuşma bitene kadar TV veya cep telefonunuz gibi dikkat dağıtıcıları kapatın veya sessiz bırakın. Dinlediğinizi göstermek için söylediklerini tekrarlayın.

Çocuğunuza her zaman sevildiğini hatırlatın. Aynı fikirde olmasanız bile ve tartışıyor olsanız bile bunun sizin onu sevdiğiniz için olduğunu anlamasına yardımcı olun.  Kızsanız bile yumuşak tonlarda konuşun ve çocuğunuza karşı nazik davranın.

Çocuğunuzla kurduğunuz bu ilişki daha az yargılamayı ve eleştirmeyi gerektirir. Çocuğunuz onaylanmıyormuş gibi hissederse, paylaşmak istemeyebilir. Bu nedenle, onlarla konuşurken, sert yüz ifadeleri veya kritik ifadeleri kullanmayın.

Bire bir zaman geçirin.

birebir zaman geçirin

Çocuklarınızın her biri ile iyi ilişkiler kurmak için kalite zamanı önemlidir, ancak her zaman bir aile olarak takılmak, birebir ilgiye izin vermez. Bir çocuğa biraz zaman ayırdığınız zaman, karşılaştığınız benzersiz zorluklardan bahsedebilir veya onların özel yetenekleri ve ilgi alanları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Birlikte pişirin, yürüyüşe çıkın, hatta el işi yapın. Bu bağınızı güçlendirebilir.

Desteğini göster.

desteğini göster

Bir anne, bir çocuğun hayatındaki en önemli insanlardan biridir, bu nedenle çocuğunuzu doğrulamak ve onlara değer vermek için bu konumu kullanın. Onlar için seçmiş olsanız bile, çıkarlarını ve bakış açılarını beslemeye yardımcı olun. Çocuğunuz bir gruba katıldıysa, yazdığı şarkılar hakkında olumlu geribildirim verin. Eğer çocuğunuz uzayla takıntılıysa, kitap satın alın ya da onları planetaryuma bir geziye götürün. Bu ilgi alanları değişebilir Ancak, onları nasıl desteklediğinizi her zaman hatırlayacaklar. Çocuğunuz iyi davranıyorsa veya sizi gururlandıran bir şey yapıyorsa, onlara bildirin. Bu, çocuğunuzdaki olumlu davranışları güçlendirecektir.

Bütün çocuklarınızı oldukları gibi sevin.

Bütün çocuklarınızı oldukları gibi sevin.

Zamanınızı, çocuğunuzun kaliteli zamanlarını paylaşmak, övmek ve disipline etmek için harcamayı deneyin. Ayrıca, bir çocuğu diğeriyle karşılaştırmamak suretiyle güçlü kardeş ilişkilerini geliştirmeye çalışın. İyi anneler, saldırganlığa, düşük benlik saygısına ve zayıf akademik performansa yol açabileceğinden, kayırıcılık göstermekten kaçınırlar.

Partnerinizle veya ortaklarınızla plan üzerinde işbirliği yapın.

Partnerinizle veya ortaklarınızla plan üzerinde işbirliği yapın.

İyi bir anne olmak tutarlılık gerektirdiği için, eşinizin veya ortaklarınızın planınızla aynı sayfada olduğundan emin olmak istersiniz. Kuralları ve sonuçları birlikte geliştirin ve ikinizin de bunları takip ettiğinden emin olun. Bu, düzenli kontrolleri de içerir, böylece çocukları etkilemeden önce problemleri tanımlayabilirsiniz. Her birinizin nerede olduğu konusunda net olmak, doğru mesajın çocuklara ulaşmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

Önerilen Makeleler

Evlilik Çatışması: Ebeveynler Nasıl Davranmalı?

Kaynak  : https://www.wikihow.com/Be-a-Good-Mother


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4
4 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
2
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
31
Bayıldım!
Garip Garip
2
Garip
Sevmedim Sevmedim
2
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı