Bebeklerin gece emzirmesini bıraktırmak için birçok farklı sebep vardır. Bazen annelerin tıbbi nedenlerle emzirmeyi durdurması gerekir veya belki de bebeğinizi gece boyunca uyumaya teşvik etmek istersiniz. Nedeni ne olursa olsun, bebeğinizi yavaş yavaş emzirmeden ayırmak hem anne hem de bebek için zor olabilir. Sabırlı olmak ve emzirmenin sadece beslenme ile ilgili olmadığını hatırlamak önemlidir, aynı zamanda bebeğiniz için de bir rahatlık kaynağıdır.

Gündüz Rutinini Ayarlama

Biraz araştırma yapın ve insanlardan tavsiye isteyin.

Pek çok kadın 6 aylıkken sütten kesmeye başlar, ancak bazı kadınlar bunu çeşitli nedenlerle daha erken ya da daha sonra yaparlar. Ebeveynlik kitaplarına bakarak, doktorunuzla konuşarak, internette arama yaparak ve ailenizle ve arkadaşlarınızla konuşarak gece emzirmesi hakkında konuşarak başlayın. Tüm bebekler farklıdır ve geceleri emzirmeyi durdurmak için birçok yöntem vardır. Bu ne beklediğiniz hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

 • Ayrıca, bebeğinizin verdiği işaretlerin, geceleri emzirmeyi durdurmanın en iyi yolunu bulmak için size rehber olduğunu unutmayın. Örneğin, genellikle bebeğinizi bir gece beslenmesi yapmak için uyandırıyorsanız, bebek uyurken bunu yapmamaya başlayabilirsiniz.

Gün boyunca onu daha fazla besleyin.

Bebeği emzirmek için gerekli besinlerden ödün vermek istemiyorsanız gün boyunca onu daha çok emzirebilirsiniz. Genellikle her 3 saatte bir veya her iki saatte bir emzirmeyi deneyebilirsiniz. Bu, bebeğin karnını gün boyu doldurmaya ve gece açlığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

 • Ancak, bebeğiniz aç değilse, muhtemelen yemek istemeyeceğini unutmayın, bu nedenle gün boyunca daha fazla beslenmeye çalışarak bebeğinizi sıkıntıya sokabileceğinizi unutmayın.

Gündüz beslenme sırasında etrafınızdaki dikkat dağıtıcıları en aza indirin.

Bazı bebeklerin gece yeterince emzirilmeleri gerekir, sebebi ise gündüz yeterli miktarda süt alamamalarıdır çünkü beslenme sırasında dikkatleri dağılır. Çalışmalar, 6 aydan büyük bebeklerin gündüz beslenmeleri sırasında dikkat dağınıklığı nedeniyle günlük alımlarının % 25’ini aldığını bile göstermiştir. Gündüz rahatsızlıklarını en aza indirmek için bazı ipuçları:

 • Kapının kapalı olduğu sessiz ve karanlık bir odada emzirin.
 • Evde daha büyük çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa, emzirme sırasında odada olmadıklarından emin olun.
 • Hem anne hem de çocuk için daha rahatlatıcı bir pozisyon olan, yatarak bakım yapmayı deneyin.
 • Ya sessizce emzirin ya da sessiz, yatıştırıcı tonlarda konuşun.

İpuçlarını yakalamak için bebeğini izle.

Gün boyunca beslenmelerinin artmasına yardımcı olmak için, bebeğinizin aç olduğu ipuçlarını göz önünde bulundurmanız önemlidir. Birçok emzirme uzmanına göre, ilk çekilme beslenmenin bitmiş olduğu anlamına gelmez. Bebeğinizin bittiğini varsaymak yerine, emin olmak için birkaç kez daha göğsünüze geri almayı deneyin.

Ek gıdaları tanıtmaya başlayın.

Normalde 6 ay civarında katı yiyecekleri tanıtmak tavsiye edilir, bu da annelerin bebeklerini emzirmeye bırakmaya başladığı zaman da geçerlidir. Bebeğinizin yaşına bağlı olarak, tek bir emzirme seansını tek bir ek gıda şişesi ile değiştirerek başlayın. Bebeğinizin yatmadan önce yiyeceklere nasıl tepki verdiğini görün ve işe yararsa, devam edin.

Genellikle yatmadan önce emzirin.

Bu beslemeler sırasında sadece bir memeyi emzirmeniz tavsiye edilir, böylece bebeğin daha yüksek yağ içeriği ile süt içmesi sağlanır.

Gece Emzirmelerini Kesme

Bebeği erken yatırmaya çalışın.

Bebeğinizde uykululuk belirtileri arayın ve uyku rutinine erken başlayın. Onu rahatça giydirin, fazla sıcak ya da çok soğuk olmasın. Bebek bezini bir gece bezi ile değiştirin. Bu süre zarfında ortamın rahat olduğundan ve sakinleştiğinden emin olun. Bazı işaretler bebeğinizin uyku geldiğine işaret eder.

 • Tipik koordinasyon kaybı
 • Esneme
 • Gözleri veya burnu ovalama
 • Kulak veya saç çekme
 • Yaygara koparmak veya mızmızlanmak.

Bebeğinizi yatmadan önce son bir kez emzirin.

Bu duruma “rüya besleme” de denir, bebeğiniz zaten uyuyakalmış olsa bile yatmadan önce bebeği emzirin. Onu bir kez daha kucağınızda ya da bir askıda tuttuğunuzda bebeği emzirmek, midelerini dolduracak ve tekrar uyanmadan önceki uyuduğu zamanı arttıracaktır.

Bebeğinizi diğer gece konforlarına alıştırın.

Özellikle katı yiyecekleri diyetlerine soktuysanız, bir bebeğin gece yarısı beslemelerine ihtiyacı yoktur. Bebeğiniz geceleri beslenmekten daha fazla uyumaya ve uyandığında ise  tekrar uyumaya çalışmak ister, bu nedenle beslenmenin yanı sıra diğer konfor biçimlerini kullanmayı deneyin.

 • Eğer bir partneriniz varsa, onları yatmadan önce rutine dahil edin. Partenirinizin bebeği yatağa yatırması, bebeğinizin yanınızda bir başkasıyla uyumasını ve rahat etmesini sağlayacaktır.
 • Bebeğinize su verin.
 • Emzirmek için bebeğinize bir emzik verin. Bu emme hareketi, süt almasalar bile bebekler için son derece rahatlatıcı.
 • Bebeğinize oyuncak ayı gibi rahat bir oyuncak verin.

Göğüslerinizin daha az kullanılabilir olmasını sağlayın.

Bebeğiniz, rahatlamak istediğinde ve gecenin ortasında uyandığında, emzirmeyi de giysinizle özdeşleştirmek önemlidir. Kendinizi rahatlatırken bebeğinizin göğüslerinize ulaşmasını zorlaştıran kıyafetleri giyin. Bebek meme ucunu hızlı bir şekilde bulamazsa, çoğu zaman uykuya dalabilir.

Alternatif uyku düzenlemelerini deneyin.

Bazen bebek ve anne arasındaki mesafe, gece uyanma düzenlerini etkileyebilir. Bebeğiniz geceleri emzirilmediği zaman uyku problemi çekiyorsa alternatif yollar arayın.

 • Bebeğinizin bu sürece alışması için onunla uyuyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, bebeğinizin beşiğini, sütten kesmeye yardımcı olup olmadığını görmek için birkaç gece odanıza taşımaya çalışabilirsiniz.

 Sabırlı olun.

Gece boyunca uyumak, farklı bebeklerin farklı zamanlarda ulaşacakları gelişimsel bir dönüm noktası olduğunu hatırlamak önemlidir. Geceleri emziren bir bebeğin sütten kesilmesi zaman alacak ve çok sabır gerekecektir. Mümkün olduğunca gündüz ve gece rutinlerinize sadık kalın, sonuçları görmeye başlayacaksınız!

Kendiniz İçin Bakım

Bebeğinizi gece beslemelerinden ayırırken karışık duygulara hazır olun.

Birlikte yaşamınızın bir bölümünü kapatıyorsunuz ve bu da bazı üzüntü duygularına yol açabilir. Bebeğinizin gece emzirmesini bırakmasından dolayı onu üzüntü içinde görmek, ona bu acıyı hissettirmek gibi duygular kendinizi suçlu hissetmenize neden olabilir. Değişiklikler meydana geldiğinde zaman zaman hayal kırıklığına uğramış, öfkeli ve üzgün hissedebilirsiniz.

Meme rahatsızlığınız varsa, göğüslerinize masaj yapın.

Emzirmeye daha az başladığında, bazı göğüs rahatsızlıklarınız olabilir. Bu olursa, tüm meme bölgesini yavaşça dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın. Topaklar görüyorsanız veya hissediyorsanız veya özellikle ağrılı bölgelere sahipseniz, tıkalı bir süt kanalınız olabilir, doktorunuza başvurmalısınız.

Gece için göğüslerinizden ekstra süt pompalayın.

Göğüsleriniz geceleri önemli ölçüde sızıyorsa, gece beslemeleri sırasında artık tüketilmeyen anne sütünü pompalamayı deneyin. Rahatsızlığı önlemek için sadece yeterli süt sağdığınızdan emin olun; Çok fazla süt pompalamak, vücudu daha fazla süt üretmeye zorlar.

Rahat giyinin.

Akşamları meydana gelebilecek rahatsızlıklara yardımcı olmak için sağlam, iyi oturan bir sütyen ile uyuyun. Balenli bir sütyen ile uyumaktan kaçının, aynı zamanda taktığınız sütyenin size biraz destek vermek için yeterli olduğundan emin olun. Gece boyunca sızıntı sorunu çıkarsa, ekstra emilim için sütyeninize bir bakım pamuğu yerleştirin.

Yapabildiğin zaman uyu.

Bebeğinizi geceleri sütten ayırmak bebeğinizin daha fazla uyku almasına yardımcı olur. Herkesin uykusunu en üst düzeye çıkarmak için, bebeği gece yıkadıktan hemen sonra yatağa gidin. Ve daha uzun uyku sürelerinin tadını çıkarın! Bu süreçte bol bol dinlenin.

Önerilen Makaleler

Emzirme ve Emziren Anne Beslenmesi

Ağrılı Emzirme Nasıl Önlenir?

Emzirmeyle İlgili Bilmen Gereken 10 Şey

Kaynak: https://www.wikihow.mom/Stop-Breastfeeding-at-Night


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
21
Bayıldım!
Garip Garip
8
Garip
Sevmedim Sevmedim
7
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı