Emzirmeyle İlgili Bilmen Gereken 10 Şey

Emzirme anneliğin en değerli eylemlerinden biri. Bu yazımızda emzirmeyle ilgili bilmen gereken 10 şeyi sıraladık. 

Anne sütü çok ama çok sağlıklı.

Herkese emzirmesi için baskı yapmak istemiyoruz. Sadece yararlarının farkında olmanızı istiyoruz. Anne sütü, yapay olarak üretilemeyen/tasarlanamayan antikorlar içerir. Bebek Kitabı’nın yazar yardımcısı Jim Sears; “Anne sütü ile beslenen bebekler daha az soğuk algınlığı, sinüs ve kulak enfeksiyona maruz kalıyor.” diyor. Ayrıca daha az ishal ve kabız olurlar ve de alerji olma ihtimalleri düşüktür.

Anneciğim, sen de bunun sonunda daha sağlıklı olabilirsin.

Emzirme, uzun vadede, göğüs ve yumurtalık kanserlerinin önlenmesine yardımcı olur. Kısa vadede ise; bu fiziksel temas, bebeğinizle bağ kurmanıza yardımcı olur. Sizi sabit bir şekilde oturup onu bakıp büyütmenize zorlar. Scottsdale, Arizona’da üç çocuk annesi olan Rachael Don, “Emzirme, bebeğinizin bir kere gerçekten tamamen memnun olduğu bir şeydir ve yapmanız gereken başka bir şey yoktur”. Dr. Sears; emzirmenin, bebeği doğum sonrası depresyondan uzak tutmaya yardımcı olan annelik hormonlarını, prolaktin gibi, ve rahim kasılmasına yardımcı olan oksitosini serbest bıraktığını söyledi. Üstelik bir de kalori yakıyor!

Emzirmek başta zordur.

New York’ta, Larchmont’taki bir emzirme danışmanı olan Melissa Kotlen Nagin “Hamileyken bir emzirme sınıfı düşün” diyor. Ancak bebek geldiğinde de yardım aramaya hazır olun. Nagin, “Bebeğe bağlanmak doğal hissettirmeyebilir” diyor. “Hastanede yardım isteyin.”

Yalan söylemeyeceğiz. İlk günlerde, uzmanların aşırı hassasiyet dediği şeyleri – ve buna bizim acı dediğimiz – hissedebilirsiniz. Ama bebeğiniz düzgün bir şekilde kavradığında, rahatsızlık her emzirme süreci sırasında giderek azalmalı ve zamanla tamamen yok olmalıdır. Keskin bir ağrıyı göz ardı etmeyin; ağrı ve kızarıklık ile beraber oluşan göğüsteki süt kanalında tıkanma; meme iltihaplanması ya da antibiyotik gerektirebilecek kötü bir enfeksiyona neden olabilir. Bu durum da süt kanalını tıkamaya neden olabilir. La Leche Birliği (Süt Birliği) ile bağlantı kuran annelerin %90’ı kendi kavramaları veya süt üretimleri hakkında endişe duyuyor.

Emzirmek para biriktirmenizi sağlar.

Çoğunlukla emzirir ve sadece gerekirse mama kullanırsanız büyük ölçüde ek mama masraflarından tasarruf edeceksiniz. Tasarruf ettiğiniz bu parayla göğüs pompası alabilirsiniz.

Siz gıda tedarikçisisiniz, bu yüzden kendinize annelik edin.

Doğum öncesi vitamin almaya devam edin, bol miktarda kalsiyum alın ve emzirirken günde en az 2 litre su için. La Leche Birliği lideri ve üç çocuk annesi Jane Crouse, “ Yeni bir annenin bol su içmesi ve iyi beslenmiş durumda olması gerekir ‘’ diyor. Her gün ektra 300-500 kaloriye ihtiyacınız olacak. Ayrıca dinlenmeyi de öğrenmeniz gerekir; sonuçta stres azalmaya etki edebilir (süt akışınızın başlangıcı). Sıcak bir duş alın, kendinizi bir koltuğa bırakın ve kucağınızda kıvrılmış bebeğinizin sizi kavramasına yardım ederken nefes almayı da unutmayın.

İlaç tedavisine ihtiyacınız olursa (soğuk algınlığından kronik bir duruma kadar) doktorunuza danışın. 

Emzirmek çok mutlu bir şekilde elverişli olabilir.

Kendini kaybetmişçesine mağazaya koşmalar yoktur. Berbat bir saatte, bir şişeyi bir çırpıda hazırlamak için önemsiz işlerle zaman harcamak yoktur. Temizlik yoktur. Çoğu anne (özellikle de bebekleri ile birlikte uyuyorlarsa) yatakta bir o yana bir bu yana döner ve uyku getirici bir durumda emzirirler. Anne sütü anında uygun durumda olur ve ılık verilir. Artı; beslenme malzemelerinin olmaması, patlamak üzere olan bebek bezi çantasına sokulacak daha az şey anlamına gelir.

Tek zorluk: Bütün sorumluluk size aittir. Kısa bir ara vermeniz gerekiyorsa, bir sonraki bölüme bakın.

Anne sütü + mama da bir seçenektir.

Washington DC’deki Ann Sargent, “Benim için en pragmatik seçim bu” dedi.”İş yerinde sıkı çalışıyorum, sonra da emzirmek için erkenden eve dönüyorum. Bu nedenle bebeği gün içinde mamayla besliyoruz.” 

Pek çok kadın sütlerini sağmaktadır ve bu her türlü sebep içindir.

İlk olarak, bazı kadınlar ya süt tedariklerini teşvik etmek ya da tıkanıklılığı hafifletmek için sütlerini sağarlar. Bebeğin iyi bir gece uykusu uyur ve sizin de süt dolu bir şekilde uyanırsanız, bunu gelecekte kullanılmak üzere bir şişeye de koyabilirsiniz!

İkincisi, ara sıra sağanlar da vardır. Bir şişe doldurun, ve baba da bu geceyarısı beslenmesini üstlenebilir ya da, bebeksiz bir randevunuz olabilir. Bunun için, sadece manuel bir pompaya ihtiyacınız olabilir.

Son olarak; çalışan anneler, iş günleri içerisinde; iki veya üç kısa mola vererek, eve götürmek ve buzdolabına ya da dondurucuya koymak için süt sağarlar. Bunu yapmak isterseniz; yeriniz ve mahremiyetiniz olduğundan emin olmak için, niyetinizi patronunuza ya da bunu daha önce yapmış olan şirketteki başka bir anneye danışın. 

Sonunda bitti.

Bazen bir bebek ilgisini kaybeder; başka zamanlarda ise, anne önce pes eder. Şişeye ya da bardağa geçişi kolaylaştırmak için beslenme ile ilgilenen birini buna dahil edin. “ Sütten kesme, mutlu bir anne ile sonuçlanırsa; bu bebek için en iyisi ‘’ diyor Dr. Sears.

Hepimiz farklıyız.

En iyisini yap. Devam et.

Önerilen Makale

Emzirme ve Emziren Anne Beslenmesi

https://www.parents.com/baby/breastfeeding/basics/breastfeeding-advice/

Özet
Emzirmeyle İlgili Bilmen Gerken 10 Şey
Makale İsmi
Emzirmeyle İlgili Bilmen Gerken 10 Şey
Tanımlama
Herkese emzirmesi için baskı yapmak istemiyoruz. Sadece yararlarının farkında olmanızı istiyoruz. Anne sütü, yapay olarak üretilemeyen/tasarlanamayan antikorlar içerir. Bebek Kitabı'nın yazar yardımcısı Jim Sears; "Anne sütü ile beslenen bebekler daha az soğuk algınlığı, sinüs ve kulak enfeksiyona maruz kalıyor.” diyor.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
17
Bayıldım!
Garip Garip
1
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı