Emzirme, tüm anne adayları için zor olabilir. Ancak, emzirmeyi kolaylaştıran bu 8 pozisyon, emzirmeye harika bir başlangıç yapmanıza yardımcı olabilir. Bazen doğru emzirme; zaman ve çok fazla deneme gerektirir. Ve ilk günden itibaren, sabır gerektirebilir. Sağlıklı bir yenidoğanın emzirmeye içgüdüleri, doğumdan ortalama 20-30 dakika sonra doruğa ulaşır. Bu nedenle, hemen orada bebeğinizin yanında, ilk anne sütünüzü içmeye hazır olmasını istersiniz. Bu, doğumdan sonra bebeğinize verdiğiniz besin dolu ilk süttür.

Neyse ki, pek çok farklı emzirme pozisyonu arasından sizin için en uygun olanı bulabilirsiniz. Bu nedenle, en çok sevdiğinizi deneyerek bulun. Emzirme pozisyonlarından bazılarını, onların nasıl iyileştirilebileceğini ve hangilerinin çeşitli durumlar için kullanılabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Emzirmeyi Kolaylaştıran Pozisyonlar

İlk olarak, emzirilen bir bebek için doğru ya da yanlış bir yöntem yoktur. Tek doğru emzirme pozisyonu, anne ve bebek için rahat olan bir pozisyondur. Bu nedenle, bu emzirme pozisyonlarından birini ya da hepsini denemekten çekinmeyin.

Rahat Emzirme Pozisyonu

Birçok anne ve bebek, rahat emzirme pozisyonunu sever. Çünkü, bebek için çok doğal ve anne için de çok rahatlatıcıdır. Bunu yapmak için; yaklaşık 45 derece geriye yaslanın. Bu kanepede, yatakta ya da her yerde olabilir. Bebeğiniz de, kollarını göğsünüzün her iki tarafından sarılırken, yüzü aşağı bakacak şekilde uzanır.

Futbolcu Tutuşu

Emzirme pozisyonları arasında futbolcu tutuşu olarak adlandırılan bu pozisyon, genellikle annelerin ilk öğrendiği pozisyonlardan biridir. Futbolcu tutuşunda; bebek annenin kolunun altına doğru yana yatırılır. Göğsünüzü diğer kolla desteklerken bir kolunuzla tutulur. Eğer bebeğinizi sağ tarafta tutuyorsanız, sol elinizle desteklerken onu sağ göğsünüze kilitleyin.

Yan Yatış Pozisyonu

Yatakta yapılan bu emzirme pozisyonu için, bebeğiniz size bakacak şekilde yan yatın ve yatırın. Sırtını desteklemek için arkasına bir emzirme yastığı ya da rulo havlu kağıt koyabilirsiniz. Yatağın üzerinde duran göğüsten bebek beslenir. Bazı anneler, oturma pozisyonundayken emzirmeye başlayabilir ve daha sonra, bu pozisyona yavaşça geçebilir.

Çapraz Tutuş Pozisyonu

Bu tür bir pozisyon, çapraz beşiğe benzerlik gösterir. Ancak bunda, birinde bebeği koldan beslendikleri göğüsle aynı tarafta olacak şekilde desteklersiniz, diğer kol değil. Bu pozisyon, emziren bir anne olmanızın ilk birkaç haftasında, yeni görevinizde popüler pozisyonlardan biridir. Emzirme yastığı kullanmak, bebeğinizi kaldırmaya ve dirseklerinizi desteklemeye yardımcı olabilir.

Dik Emzirme

Bazen “dik futbolcu tutuşu” olarak da adlandırılan bu pozisyon için; bebeğin dik oturması, size bakması ve dizlerinin üzerinde durabilmesi gerekir. Bebeği beslediğiniz aynı taraftaki kolla onu destekleyin ve futbolcu pozisyonunda olduğu gibi, göğsünüzü diğer elinizle destekleyin.

Bebeğiniz sürekli bir memeyi tercih ederse ne olur?

Birçok kadın, daha hızlı süt akışına sahip olan tarafı bebeğinin lehine kullanabiliyor. Ayrıca, yenidoğan bebeğinizi; örneğin beşik tutma ya da sol göğsünüzden besleme konusunda daha rahat hissediyorsanız, bebeğiniz de zamanla bunu tercih etmeye başlayabilir.

Çoğu durumda, tercihler konusunda yapılması gereken bir şey yoktur. Ancak, bebeğiniz bir tarafı reddetmeye başlarsa, pompalama yoluyla o memedeki süt tedariğini korumaya odaklanmanız gerekir. Ayrıca, bebeğinizi diğer memeye de götürmek için bazı stratejilerden de yararlanabilirsiniz. Bunun bir yolu, bebek tam uyumak üzereyken ya da yeni uyanmışken, ihmal edilen göğsünüzü sunmaktır.

Önerilen Makaleler

Emzirmenin Anne ve Bebek İçin 8 Faydası

Emzirme Problemleri ve Çözümleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
3
Bayıldım!
Garip Garip
8
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı