Emzirmenin Anne ve Bebek İçin 8 Faydası

4 min


Bir bebek için en iyi beslenme aracı anne sütüdür. Anne sütü, bebeğinizin ihtiyacı olan tüm besin maddelerine sahiptir, sindirimi kolaydır ve ekonomiktir. Bununla birlikte, bazı kadınlarda emzirme oranı ve süresi düşüktür. Bazı kadınlar, emzirmeyi tercih etmeyebilir. Ancak, emzirmenin anne ve bebek için çok sağlıklı olduğunu gösteren çok sayıda bilimsel çalışma mevcuttur. İşte, emzirmenin hem anne hem de bebek için çok faydalı olduğunun 8 kanıtlanmış yararı!

  1. Bebeğin Besin İhtiyaçlarını Karşılar

Uzmanlar, bir bebeğin ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmesi gerektiği konusunda hemfikir. Altıncı aydan sonra eklenen diğer katı gıdalarla birlikte, en az 1 yıl boyunca emzirmeye devam edilmelidir. Yaşamın ilk altı ayında bir bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini içeren anne sütü; protein içeriği yüksek, şeker oranı düşük ve faydalı bileşikler yönünden zengindir. Ayrıca, yeni doğan bir bebeğin sindirim sisteminin gelişmesine de yardımcı olur. Anne sütü ile beslenen bir bebeğin eksikliğini yaşayabileceği tek şey D vitaminidir.

  1. Bebeklerde Görülen Hastalıkların Riskini Azaltır

Bir bebeği emzirmek, ona çok çeşitli sağlık yararları sunar. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere pek çok çocuk hastalığı riskinde azalma sağlayabilir:

Orta kulak enfeksiyonu: Bebeklerin en az 3 ay boyunca emzirilmesi, orta kulak iltihabı riskini neredeyse %50 oranında azaltmaktadır.

Soğuk algınlığı: İlk 6 ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerin ciddi enfeksiyonlar ve soğuk algınlığına yakalanma riski %50’den daha fazla düşmektedir.

Bağırsak dokusu hasarı: Erken doğum ile dünyaya gelen bebeklerin anne sütü ile beslenmesi, bağırsak dokularında meydana gelebilecek hasar riskini %60 oranında azaltmaktadır.

Ani Bebek Ölümü Sendromu: Doğduktan sonra 1 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde ani ölüm riski %50 oranında azalmaktadır. Bir yıl boyunca emzirilmeye devam eden bebeklerde risk %36 oranında düşüş göstermektedir.

Alerji: Bebekleri ilk 6 ay boyunca emzirmek; astım riskinde %40, egzama riskinde de önemli ölçüde düşüş sağlamaktadır.

  1. Sağlıklı Bir Kilo Sağlar

Düzenli emzirilen bebekler sağlıklı bir şekilde kilo alır ve çağımızın en büyük sorunlarından biri olan çocukluk çağı obezitesinin önlenmesine de yardımcı olur. Bebeğin ne kadar emzirildiği de önemlidir. Fazladan emzirdiğiniz her ay, bebeğinizin gelecekte obez hastası olma riskini ortalama %5 oranında düşürmektedir. Emzirilen bebekler, sağlıklı yeme alışkanlıkları geliştirmede de daha iyidir.

  1. Çocuğunuzun Zekasını Geliştirir

Konuyla ilgili yapılan bir çalışmada, emzirilen ve mama ile beslenen çocuklar arasındaki zihinsel gelişim farkı incelenmiş ve fark olabileceği düşünülmüştür. Emzirilen bebeklerin zihinsel gelişiminin daha hızlı olduğunu ve ilerleyen yaşlarda öğrenme ile ilgili problem geliştirme riskinin daha düşük olduğunu gösteren çalışmalar da mevcuttur.

Emzirmenin bebeğiniz için olası yararlarından bahsettik. Peki, anne için faydaları nelerdir?

 

  1. Doğum Kilolarından Daha Hızlı Kurtulmanızı Sağlayabilir

Pek çok yeni anne, doğum kiloları ile mücadele ediyor. Aslında, kadınların büyük bir bölümü emzirme döneminde kalan doğum kilolarının büyük bir bölümünden kurtulabilmektedir. Emzirdiğiniz zaman, günde ortalama 500 kalori daha fazla almanız gerekir. Ancak, vücudun hormon dengesi normalden farklı olduğundan, yağ yakımında bir artış görülmektedir. Doğumdan sonra yaklaşık 6. ayın sonunda, artık daha fazla kilo vermeye başladığınızı da gözlemleyebilirsiniz.

  1. Rahim İçin Önemli Olan Hormonlar Salgılatır

Gebelik döneminde, anne adayının rahmi önemli ölçüde genişler. Doğum ile birlikte, rahmin artık eski haline dönmesi için oksitosin adı verilen bir hormon salgılanır. Bu hormon, emzirme döneminde de artış göstermektedir. Oksitosin, rahimdeki kasılmaları teşvik ederek eski haline dönmesine yardımcı olur. Bilimsel veriler, daha uzun süre emziren annelerde rahmin daha hızlı bir şekilde eski boyutuna döndüğünü göstermektedir.

  1. Lohusa Depresyonu Riskini Azaltır

Doğumdan sonra ortaya çıkabilen depresyon, anne adayları arasında oldukça yaygındır. Neredeyse her 7 anneden 1’inde görülen bu durum, emziren annelerde daha nadir görülmektedir. Bununla birlikte, lohusa depresyonu yaşayan kadınlarda emzirme ile ilgili sorunlar da gelişebilir. Ancak, emzirme ile birlikte vücutta daha fazla oksitosin hormonu salgılandığından, kaygı ve endişe belirtileri de otomatik olarak daha az görülmektedir.

  1. Tasarruf Sağlar

Bir bebeği emzirmek tamamen ücretsizdir ve çok fazla çaba gerektirmez. Emzirmeye devam ederek; bebek mamalarına para harcamaktan kurtulabilirsiniz, biberonları temizlemek için zaman harcamazsınız, gece yarısı kalkıp mama hazırlamak zorunda kalmazsınız, hareket halindeyken bebeğinizi kolayca besleyebilirsiniz, anne sütü her zaman doğru sıcaklıkta ve içime hazır olduğundan endişelenmenize gerek olmayacaktır.

Önerilen Makaleler:

Emzirme Problemleri ve Çözümleri

Emzirme ve Emziren Anne Beslenmesi

Emzirmenin Sırları

Anne Sütünün ve Emzirmenin Faydaları


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
1
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı