Emzirmenin 31 Sırrı

İçindekiler

Bebeğinizi emzirmek kolay bir görev değildir. Ne mutlu ki, akıllı hileleri, kısayolları ve çözümleri belirleyen uzmanlardan her zaman ihtiyacınız olan en önemli emzirme ipuçlarını öğrendik.

Michelle Crouch tarafından Parents Dergisi için yazıldı.

Kızım Stella’yı doğurmadan önce biberonlarını almayı düşünmedim. İster inanın ister inanmayın, küçük bir kız olduğum günden beri emzirmeyi hayal ediyordum ve emzirebileceğimden emindim. Ama bebeğim ve ben şaşırtıcı derecede zor zamanlar geçirdik. Hastaneden ayrılmadan önce bile meme uçlarım çatlamıştı, ağrılıydı ve pek çok yeni annenin yaşadığı acı gerçekle yüzleştim: Emzirmek doğal olabilir, ancak aynı zamanda çok çok zor da. Aslında o kadar zor ki, birçok yeni anne pes edebiliyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre, annelerin %79’u doğumdan hemen sonra emzirebiliyor, bunların sadece %49’u 6 aydan sonra da emzirmeye devam ediyor. Amerikan Pediatri Akademisi’nin (AAP) 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslemeyi önerdiği göz önüne alındığında bu şaşırtıcı derecede düşük bir sayıdır. Dahası, kanıtlar emzirmenin bebekte kulak enfeksiyonu, mide virüsü, astım, grip ve şeker hastalığı gibi hastalık risklerini düşürdüğünü göstermektedir.

Sonunda harika bir emzirme danışmanı olan Jan Ellen Brown’dan çok yardım aldım ve ancak ilk doğum gününden hemen sonra Stella’yı emzirebildim. Diğer sıkıntı çeken annelere yardım etmek için Brown ve diğer dokuz uzmanı, emzirmede ustalaşmak için gereken en iyi teknikleri paylaşmaları için ikna ettim.

Doğum Öncesi Hazırlık

Yardımcıları ayarlayın.

Missouri St.Louis’den Uluslararası Kurul onaylı bir emzirme danışmanı olan (IBCLC) Dee Kassing, “Bebeğiniz doğmadan önce bir emzirme danışmanı veya başka bir emzirme uzmanıyla görüşme ayarlayın. Başlangıçta yardımcı olacak ipuçlarını paylaşabilir ve sorununuz olduğunuzda kimi arayacağınızı bilirsiniz. Uluslararası Kurul Onaylı Emzirme Danışmanları (veya IBCLC’ler), bu konuda en yoğun eğitimi almış uzmanlardır” diyor.

Gerçeğini izleyin.  

Los Angeles’tan Uluslararası Kurul onaylı bir emzirme danışmanı olan (IBCLC) Jessica Claire, “Emziren bir arkadaşınız varsa, kendisini izlemek için izin isteyin. Eğer bu mümkün olmazsa, bebeklerini emziren anneleri izleyebileceğiniz bir emzirme destek grubuna katılın veya La Leche League toplantısına katılın’’ diyor.

Hastaneye ne istediğinizi söyleyin.

Phoenix’ten bir çocuk doktoru, IBCLC emzirme danışmanı ve aynı zamanda DrMilk.org’un kurucusu olan Dr.Laurie Jones, “Eğer mümkünse bebeğinizi sürekli yanınızda bulundurmak istediğinizi söyleyin. Aynı odada olmak, bebeğinizle bağ kurmanıza, beslenme ipuçlarını öğrenmenize ve emzirmeyi daha kolay başarmanıza yardımcı olacaktır” diyor.  

Hastanede Yapılacaklar

Yardım almak için beklemeyin.

California Sacramento’dan bir IBCLC emzirme danışmanı olan Jaye Simpson, “Hastanedeki hemşirenin, ‘bebeğin memeye tutunması harika görünüyor’ demesine rağmen göğsünüz hala acıyorsa bir emzirme uzmanı (IBCLC) arayın. Doktorunuz bebeğinizin yeterince kilo almadığını söylüyorsa arayın. Meme ucunuz yaralandığında arayın. Sezgileriniz bir şeylerin doğru olmadığını söylüyorsa, uzmanlarla konuşun. Kendinizi haftalarca sürecek bir ağrı ve sıkıntıdan kurtarabilirsiniz” diyor.

Doğumdan sonraki ilk saat içinde emzirmeye çalışın.

Wisconsin Franklin’de yaşayan pediatrist, IBCLC emzirme uzmanı ve aynı zamanda Dr. Jen’in Emzirme Rehberi kitabının yazarı Dr.Jenny Thomas, “İki saat sonra birçok bebeği uyandırmak zordur. İlk başta çok az miktarda süt üretiyormuşsunuz gibi görünebilir, belki bir iki damla kolostrum (ağız sütü), ancak bir ya da iki günlük bebeğin midesi sadece misket büyüklüğündedir” diyor.   

Babadan yardım sağlayın.

Kuzey Carolina Charlotte’dan IBCLC emzirme danışmanı ve Emziren Annelerin Bilmesi Gereken 25 Şey kitabının ortak yazarı Jan Ellen Brown, “Eşiniz mümkünse, hem hastanede hem de sonrasında emzirme danışmanıyla yaptığınız görüşmelerde yanınızda bulunmalıdır: Babalar iyi bir problem çözücü olabilirler ve siz yeni bir bilgiyi anlayabilmek için çok yorgun ve uykusuz hissediyor olabilirsiniz” diyor.  

O küçük ayaklara odaklanın.

Minnesota Richfield’den bir doğum ebesi ve emzirme danışmanı olan Veronica Jacobsen, “Bebeklerin ayaklarına bacağınız, sandalyenin kolu veya yan tarafınızdan desteklenmiş bir yastık gibi bir şey dokunduğunda daha iyi emiyor gibi görünürler. Bu kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlar” diyor.   

İlk önce hazır mama kullanmaktan kaçının.

Dr. Jones, “Ne kadar süreyle emzireceğinizden emin olmasanız bile, hastanedeyken emzirebilmek için tüm kaynaklarınızı kullanın. Tıbbi açıdan gerekli olmayan herhangi bir hazır mama süt üretiminizi etkileyebilir” diyor.

Memeye Doğru Tutunma Nasıl Sağlanır

Burnunu meme ucuna, karnını karnınıza gelecek şekilde konumlandırın.

Jacobsen, “Bebeğinizin karnının sizinkiyle temas ettiğinden emin olun, dolayısıyla memeye tutunmak için başını çevirmek zorunda kalmaz. Böylelikle, başını yukarı doğru kaldırıp, ağzını genişçe açacak ve memeyi derinden kavrayacaktır” diyor.  

Memeyi ağız dolusu alması için yönlendirin.

Emzirme danışmanı Brown, “Eğer dik oturarak emziriyorsanız, bebeğinizi ağzı tamamen açık olduğunda göğsünüze yaklaştırın. Bir elinizle göğsünüzü desteklerken, diğer elinizle onun omuzlarından sıkıca kavrayarak kendinize doğru çekin. Meme ucunuz bebeğinizin ağzının içini dolduracaktır. İlk birkaç emmeden sonra hala acı varsa, bebeği memeden ayırın ve yeniden pozisyonunu ayarlayın’’ diyor.

Bebeğinizin kafasını arkasından itmeyin.

New York’tan IBCLC emzirme danışmanı Leigh Anne O’Connor, “Bu, onun direnme reflekslerini harekete geçirir ve memeyi ısırmasına veya çiğnemesine neden olur. Bunun yerine elinizi bebeğinizin ensesine koyun ve onu hızla göğsünüze doğru çekin” diyor.

İlk Birkaç Hafta Boyunca Bunları Yapın

Dakikaları saymayın.

Chicago’dan IBCLC emzirme danışmanı ve Emzirme Sorularına Basit Yanıtlar kitabının yazarı Nancy Mohrbacher, “Bebeğinizi kendisi bırakana kadar ilk göğüste tutun ve ardından ikinci göğüsü vermeyi deneyin. Bazı bebekler için bir öğünde tek göğüsten diğer öğünlerde her iki göğüsten beslenmesi tipik bir tepkidir” diyor.

Başlarda yalancı emzikleri kullanmaktan kaçının.

Dr. Jones, “AAP, ilk ay için yalancı emziği ertelemeyi öneriyor çünkü açlık duygusunu bastırabiliyor ve kritik olan bu dönem boyunca emzirme zamanlarından çalıyor. Bu dönem geçtikten sonra emzik kullanmak zarar vermeyecektir” diyor.

Yanınızda yatırın.

Brown, “Üzerine eğilerek emzirmeye eğilimliyseniz, bu duruş omuzlarınızı ve belinizi dinlendirmenize yardımcı olur ve sezeryanla doğum yapmış, karpal tünel sendromu olan ya da bitkin olan anneler için iyidir. Dizleriniz arasına ve başınızın altında kalan kolunuzun altına bir yastık koyun ve bebeği sizinle yüzyüze gelecek şekilde yanınıza yatırın. Başlangıçta birinin size yardım etmesini isteyebilirsiniz” diyor.

Bir emzirme taburesi deneyin.

Brown, “Özellikle, kısa boylu iseniz bebeği daha kolay kucaklamanıza yardımcı olabilir ve size epizyotomi uygulanmışsa üzerindeki baskıyı azaltır. Tabure kullanarak emziren bir anneyi izlediğimde, ne kadar rahat olduğunu yüzünden hemen görebiliyordum” diyor.

İlk biberonu 4-6 hafta içinde vermeyi deneyin.

Dr. Jones, “8 haftaya kadar beklerseniz, biberonu reddetme riski vardır. İlk biberonu sizden başka birisinin vermesini sağlayın ve yardım etmeye çalışmamak için evin dışına çıkın” diyor.

Gardırobunuzda bütün emzirme kıyafetlerinin olmasına gerek yok.

Brown, “Gömleğinizi yukarı kaldırmanız daha kolay olabilir. Eğer askılı bir içlik üzerine bir bluz giyerseniz kendinizi yeterince kamufle edebilirsiniz’’ diyor.

Emerken uyumasını engelleyin.

O’Connor, “Bebeğiniz memenizde uyuyakalırsa, ayaklarının altından hafifçe gıdıklayın, çenesinin altını okşayın ya da ıslak bir bezle ona dokunmaya çalışın” diyor.

Süt Üretiminizi İyileştirin

Bebeğinize bakın, kilosuna değil.

California Santa Monica’dan pediatrist Dr. Jay Gordon, “Bebekleri sağlıklı, iyi beslenen ve aylık hedefleri tutturan pek çok anne gördüm, ancak doktorları bebeğin kilosunun çizelgelere uygun olmadığını söyledikleri için emzirme konusunda kendilerine güvenlerini kaybetmişlerdi. Doğum esnasında çok fazla serum almışsanız, bebeğiniz doğduğunda yapay olarak daha ağır olabilir. Az kilo alıyorsa, ancak gülümsüyorsa, lineer büyümesi (boy uzaması), baş çevresi ölçüleri ve nörolojik gelişmesi göze çarpacak şekilde iyiyse, hazır mama vermeden önce başka bir doktordan ikinci bir görüş almaya çalışın” diyor.  

Daha güçlü bir pompa deneyin.

O’Connor, “Ellerinizi kullanmanızı gerektirmeyen bazı pompalar ve sigorta kapsamında olanlar süt sağarken ihtiyacınızı karşılayacak kadar güçlü değildir, bu nedenle en azından ilk başlarda kullanmak için hastanede kullanılanlara benzer bir pompa kiralamak işinizi kolaylaştıracaktır” diyor.

Kullanılmış bir pompa almayın.

Simpson, “İyi bir elektrikli pompanın sınırlı sürede motor ömrü vardır ve emme işlemi zamanla yavaşlar ve durur” diyor.

İşe Geri Dönüş

Zorlanmadan başlayın.

Claire, “İşe Pazartesi yerine Perşembe gününden itibaren başlamayı düşünün, böylelikle başlangıçta bebeğinizden sadece iki gün uzakta olacaksınız” diyor.

Bebeklerin aslında ne kadar süt içtikleri konusunda bilgi edinin.

Dr. Jones, “Hazır mama ile beslenen bebeklerin aksine, anne sütü ile beslenen bebeklerin 6 aylık olduklarında, 1 aylıkken içtikleri miktarda günlük süt ihtiyaçları vardır: Gerçekten! Bebek bir aylık kadar olduğunda artık ne kadar süt içmesi gerektiğini belirlemiştir ve büyüdükçe süt miktarını arttırmanıza gerek yoktur. Ancak birçok anne (ve doktor) hazır mama kurallarını anne sütü ile beslenen bebeklere de uygulamaktadır. Dolayısıyla hatırlamanızda fayda var: İşe geri döndüğünüzde bebeğinizin ertesi günkü beslenmesi için süt sağıyorsanız, tek yapmanız gereken şey mevcut tedariğinizi korumaktır” diyor.

Bebeği besleyin, dondurucuyu değil.

Dr. Jones, “Doğum izninizde çılgınlar gibi süt sağmanız gerekmiyor. Tıkanmış süt kanalları, meme iltihabı, güçsüzlük ve aşırı bıkkınlık ile başetmek zorunda kalabilirsiniz. Yalnızca küçük bir stoğa ihtiyacınız var” diyor.

Süt Sağma İşlemini Güçlendirin

Doğru ebatta pompa alın.

Claire, “Birçok anne pompaların göğüs aparatının (flanşlarının) farklı boyutlarda olduğunu fark etmezler. Pompanızla birlikte gelen standart aparatlar çok sıkı ya da çok büyük olması durumunda, yeterince süt sağamazsınız ve hatta hasara neden olabilirsiniz. Bir emzirme danışmanı doğru olan aparatı seçmenize yardımcı olabilir” diyor.

Kendi eller serbest sütyeninizi yapın.

Claire, “Süt sağmak için tasarlanmış süslü bir sütyene bir servet harcamak zorunda değilsiniz. Bunun yerine rahat bir spor sutyen alıp küçük yarıklar kesip göğüs aparatlarını oraya yerleştirebilirsiniz” diyor.

Havaya girin.

Dr. Jones, “İnternetten süt oluşumunu artırmaya yardım etmek için tasarlanmış bir rahatlama müziği indirin. iTunes’dan emzirme ile ilgili ücretsiz kayıtları dinleyin” diyor.  

Temizliği kolaylaştırın.

Dr. Jones, “Bebeğiniz sağlıklı olduğu müddetçe, süt sağma işlemi bittikten sonra her seferinde pompa parçalarını temizlemenize gerek yoktur. Tüm parçaları plastik bir torbaya koyup bir buzdolabı veya bir soğutucuda saklayabilirsiniz ve birkaç saat sonra tekrar kullanmak üzere çıkarabilirsiniz” diyor.

Emzirmeyle İlgili Yaygın Sorunların Çözülmesi

Zarar görmüş meme uçlarını iyileştirin.

Mohrbacher, “Su bazlı hidrojel pedleri kullanın veya emzirmeler arasında meme uçlarını nemlendirmesi için yeterli miktarda saflaştırılmış lanolin krem uygulayın’’ diyor.

Dil bağı problemini çözün.

Jacobsen, “Bebeğin memeye tutunması çok iyi görünmesine rağmen hala ağrınız varsa, bir emzirme danışmanına bebeğinizin dil bağı problemi olup olmadığını sorun. Bir uzman bu sorunu tedavi edebilir” diyor.  

Tıkanmış süt kanalı problemini önleyin.

Dr. Jones, ‘’Göğüslerinizin bir bölümüne baskı uygulayan herhangi bir şeyden kaçının. Bebek taşıyıcıları, bebek bezi çantalarının sapları ve hatta her gece aynı tarafta uyumak da bunlara dahildir” diyor.

Her Emziren Annenin İhtiyaç Duyduğu Araçlar

Emzirme yastığı.

Diğer yastıkların aksine vücudunuzun etrafını sarar ve pozisyonunuzu ayarlamaya yardımcı olur. Sırtınız, boynunuz ve omuzlarınızdaki stresi de azaltabilir.

Ağrılı meme uçlarını rahatlatın.

Lanolin bazlı kremlerin iyi bir çözüm olduğu kanıtlanmıştır, ancak bazı danışmanlar hayvansal ürünlerden yapılmayan organik hindistancevizi yağı veya Motherlove meme ucu kremini tercih etmektedir (Lanolin koyunlardan elde edilir. Bazen hassas bir annede alerjik reaksiyona neden olabilir). Hepsinin bebekler için güvenli olduğu düşünülmektedir. Su bazlı hidrojeller de iyileşme sağlayabilir. Fakat ilk önce, asıl sebep olan memeye tutunma problemini çözmedikçe meme uçlarınız iyileşmeyecektir.

Takip sistemi.

Emzirme ve bebek bezi sayılarını kaydetmek ve bu yorgun ve bulanık ilk haftalar süresince doktor ziyaretlerini takip için Baby Nursing (ücretsiz, iTunes) gibi bir uygulama indirin.

Uzman yardım hattı.

Yardım için arayabileceğiniz birinin numarasını telefonunuza kaydedin (yerel bir emzirme danışmanı veya bir La Leche League lideri gibi).

Elektrikli ikili göğüs pompası.

Eğer iş hayatına geri dönecekseniz mutlaka sahip olmanız gereken bir araçtır. Kademeli emme ayarları olan bir modeli seçin (sadece yüksek, orta ve düşük ayarları olanlardan değil) ve çeşitli boyutlarda flanşlara (göğüs aparatlarına) sahip olanları tercih edin.

“Geriye Yaslanarak Emzirme” nedir?

Bazı emzirme danışmanları, geriye yaslanarak emzirme veya “biyolojik bakım” olarak adlandırılan farklı bir tekniği benimsemektedir. Birkaç araştırma sonucu, emzirmeyi daha kolay hale getirebildiğini göstermektedir. Denemek için geriye yaslanın veya hafifçe geriye doğru eğilin ve çıplak bebeğinizi yüz üstü olarak göğsünüzün üzerine getirin. Ellerinizi kullanarak bebeğinizin ağzını hafifçe meme ucunuza doğru yönlendirin, sonra kontrolü yerçekimine ve bebeğin içgüdülerne bırakın. Emzirme danışmanı Jessica Claire, “Çoğu bebek kafasını sağa sola sallayarak memeyi bulacak ve kendiliğinden derince memeyi kavrayacaktır. Sizin için biraz daha rahatlatıcı bir pozisyondur ve ağrınız varsa gerçekten yardımcı olabilir” diyor.

Bu Web sitesinde tıbbi görüş ve diğer sağlıkla ilgili bilgiler de dahil olmak üzere tüm içerik yalnızca bilgi amaçlıdır ve herhangi bir durum için özel bir tanı veya tedavi planı olarak düşünülmemelidir. Bu sitenin kullanımı ve burada yer alan bilgiler bir doktor-hasta ilişkisi oluşturmaz. Kendi sağlığınızla veya başkalarının sağlığıyla ilgili herhangi bir soru veya sorunla bağlantılı olarak kendi doktorunuzun doğrudan tavsiyesine başvurun.

Önerilen Makale

Emzirme ve Emziren Anne Beslenmesi

Kaynak: https://www.parents.com/baby/breastfeeding/tips/31-breastfeeding-secrets/

Özet
Emzirmenin 31 Sırrı
Makale İsmi
Emzirmenin 31 Sırrı
Tanımlama
Bebeğinizi emzirmek kolay bir görev değildir. Ne mutlu ki, akıllı hileleri, kısayolları ve çözümleri belirleyen uzmanlardan her zaman ihtiyacınız olan en önemli emzirme ipuçlarını öğrendik.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
5
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı