Emzirme döneminde anneler birçok problemle karşılaşabilir. Bu dönemde doğru destek ve uygulamalar ile anneler bu sorunları çözebilir ve bebekler anne sütü almaya devam edebilir. Anne sütünün bebekler için en faydalı besin olması nedeniyle anneler bu konuda büyük bir sabır ve çaba gösterebilir. En sık yaşanan emzirme problemleri ve çözümleri annelerin huzurlu bebeklerin ise daha sağlıklı olmasını sağlayabilir.

Kristen Finello tarafından American Baby dergisi için yazıldı ve Bebek Eğitimi sitesi için Türkçeleştirildi.

Göğüsten Süt Sızması Problemi

Yeni doğum yapan birçok anne, özellikle emzirmenin ilk dönemlerinde göğüsten süt sızması problemi yaşayabilir. Süt üretiminin fazla olduğu dönemlerde gece ya da gündüz süt sızar ve göğüslerin rahatsızlık vermesine sebep olabilir.

Göğüslerde çok fazla sütün birikmesine hiperlaktasyon adı verilir ve bazı durumlarda mastit, süt kanallarının tıkanması, anneye ağrı ve acı vermesi, bebeğin meme ucunu kavrayamamasına neden olabilir. Aynı zamanda sütün çok fazla gelmesi bebeğin emmek istememesine ve emme sırasında tıkanmasına neden olabilir. Bebeğin ilk emdiği süt, su ağırlıklı olduğu için arkadan gelen yağlı sütü almasını engelleyebilir. Bebeğin yağlı sütü alamaması bebekte kilo kaybına ve gelişim geriliğine sebep olabilir.

Emzirme problemleri aynı zamanda bir göğüsü emzirirken diğer göğüsten süt akması şeklinde de olabilir. Bu durumda diğer göğsün üzerine temiz bir havlu ya da bez koymak sızıntıyı önleyebilir.

Doğum sonrası süt yapması amacıyla tüketilen besinler ve annelerin gece boyu dinlenmesi süt sızmasına neden olan diğer faktörlerdir. Göğüsten süt sızması, sütün yeterli olduğunu gösterebilir ancak göğsün dolma kapasitesini engelleyecektir. Bebekler büyüdükçe daha güçlü ve daha fazla emer, göğüsten sütün sürekli akması ilerleyen aylarda bebeğin yetersiz beslenmesine neden olabilir.

Nasıl Önlenebilir?

Emzirme zamanınlarına dikkat edilmeli, zamanlarını kaçırmamaya özen gösterilmelidir veya iki emzirme arasında normalden daha uzun süre beklenmemelidir. Aynı zamanda emzirme öncesinde göğüsü kısa bir süre elle ya da pompayla sağmak yağlı sütün erken gelmesini sağlayabilir.

Farklı emzirme pozisyonları (futbol topu ya da yatarak) da süt hızlı gelse bile bebeğin tolere edebileceği seviyede olmasına yardımcı olabilir. Bebek emdiği halde göğüste hala süz sızması problemi yaşanıyorsa 2 – 3 saat içindeki emzirmelerde aynı göğüsten devam edilebilir.

Çözüm Önerileri

Göğüs pedleri, sızan sütü emer ve kıyafetlerin lekelenmesini engelleyebilir. Göğüs pedi seçerken terleme yapan ve meme ucunda yaralara sebep olan plastik pedler tercih edilmemelidir. Tek kullanımlık göğüs pedleri birkaç saatte değiştirilmelidir aksi takdirde ıslanan ve nemli kalan göğüslerde bakteri oluşumu hızlanır. Pamukçuk oluşmasına neden olabilir, bu rahatsızlık acı hissini arttırır ve bebeğin ağız içine yayılabilir.

Bebeğin emmediği ya da emzirilemeyecek zamanlarda sütün aktığı hissedilirse göğüslerin üstüne hafifçe bastırılabilir. Toplum içinde olan anneler kollarını çapraz yaparak göğüslerine baskı uygulayabilir, bu uygulama çoğunlukla sızıntıyı durdurabilir.

Göğüsten süt sızması problemi yaşayan anneler, emzirmekten vazgeçmemelidir. Şiddetli ağrı ve sızı durumlarında göğüs pompası ile süt sağılabilir ve süt saklama poşetleri ile buzluğa konulabilir. Bu problem genellikle doğumdan sonraki 3 ay içinde ortadan kalkar. İlerleyen zamanlarda sütün azalması ya da yetmemesi durumlarında sağılan sütler benmari usulü ile eritilip son kullanma tarihlerine uygun olarak kullanılabilir.

Memede Şişkinlik Ve Mastit

Emzirme döneminin ilk haftalarında göğüsleri ağır ve dolu hissetmek normaldir. Ancak birkaç hafta sonra da bir rahatsızlık söz konusu ise ve rahatsızlık vermeye devam ediyorsa başka problemler yaşanıyor olabilir. Bu ağrıların sebebi genellikle göğüslerin aşırı süt üretmesi ve yeterli miktarda sütün boşaltılmamasından kaynaklanabilir. Örneğin, bebeğin sık sık emmesi ya da uzun süre emmemesi göğüslerin dolmasına ve şişmesine sebep olabilir.

Emzirme problemi yaşayan anneler ilk haftalarda sık sık emzirerek göğüslerdeki sütü boşaltmalıdır. Kaya gibi sert olan göğüsler ilerleyen dönemlerde mastite sebep olabilir. Aynı zamanda göğüslerin kısa aralıklarla boşaltılmaması beyne ‘süt üretimi yeterli, fazlasına gerek yok’ sinyali gönderebilir. Bu sinyal süt üretiminin azalmasına sebep olur ve bebek yeterli miktarda beslenemez.

Bebek sık sık emiyorsa ancak göğüslerde şişkinlik problemi devam ediyorsa göğüs kanalı tıkanıklığı oluşabilir. Balenli sütyen kullanmak, yüz üstü yatmak ve hormanal değişimler gibi faktörler göğüslerde şişkinlik problemini arttırabilir. Memede şişlik ve ağrı olması durumunda anneler halsiz, ateşli ve soğuk algınlığı geçiriyor gibi bir ağrı yaşayabilir. Ateş durumlarında mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Emzirme döneminde sigara içen annelerde emzirme problemleri ve mastit daha fazla görülmektedir. Sigara içen anneler ayrıca meme reddi, süt kalitesinin ve miktarının azalması gibi durumlarla da karşılaşabilir.

Nasıl Önlenir

Bebeğin her iki göğüsü de günde 8 – 12 kez emmesi gerekmektedir. Yenidoğan döneminde bebekler sık sık emer ve çabuk acıkır dolayısıyla her iki – üç saatte bir emzirmek bu miktarı karşılayacaktır. Anneler genellikle gündüzleri daha sık geceleri ise daha az emzirir ancak bu yanlış bir harekettir. Gece emzirmelerinde bebekler daha çok vitamin alır dolayısıyla yenidoğan döneminde anneler gece emzirmeye özellikle dikkat etmeli ve bebeğin beslenmesini sağlamalıdır.

Emzirme sırasında bebeğin doğru bir konumda olması ve göğüs ucunu doğru kavramasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde bebekler yeterince beslenemez ve hava yutmaya devam edebilir.

Emzirme problemleri ve memede şişkinlik şikayetleri yaşamamak için göğüste bulunan ve ele sert olarak gelen kitleler emzirme sırasında anneler tarafından bastırılabilir. Bu basınç ve bebeğin emmesiyle birlikte şişkinlik problemleri engellenebilir.

Çözüm Önerileri

Emzirme problemleri ve göğüste şişkinlik yaşayan anneler göğüslerini sağmalıdır. El ile ya da pompa ile sağmak anneleri rahatlatırken göğüslerin süt üretim

i hızlandırılır ve ilerleyen zamanlarda süt yetersizliği durumu engellenebilir. Sağmaya alışkın olmayan göğüsler ilk başta daha az süt üretiyor gibi görünebilir. Süt akışını hızladırmak için sıcak bir duş ya da göğüse sıcak kompres yapılabilir. Sağma ya da emzirme sonrasında soğuk kompres uygulaması da anneleri rahatlatabilir. Tüm bunlara rağmen göğüslerde ağrı ve şiddetli şişkinlik devam ederse sıcak kompres yerine soğuk kompresler tercih edilmelidir.

Memede şişkinlik problemlerini çözmek için bol su içmek, büyük beden sütyen kullanmak, mümkün olduğu kadar uyumak gerekebilir.

Yukarıda belirtilen çözüm önerilerine rağmen sürekli göğüs şişmesi, halsizlik ve ateşlenme durumları yaşanıyorsa cerrahi müdahele ya da kortizonlu krem kullanımı gerekebilir. Göğüste bulunan kitlenin çıkarılması sonucunda anneler daha rahat emzirebilir ve bütün şikayetlerinden kurtulabilir.

Meme Uçlarının Çatlaması Ve Ağrıması

Emzirme problemleri arasında en sık yaşanan durumlardan biri de meme ucunun çatlaması ve ağrımasıdır. Meme ucu çatlakları genellikle emzirmenin doğru pozisyonlarda yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda bu çatlaklar ilk emzirme ile başlayabilir ve uzun süre devam edebilir. Çatlayan meme uçları kısa süre sonra ağrımaya başlar ve tedavi edilmediğinde meme ucu kanamaları meydana gelebilir. Ağrı ve acının şiddetlenmesi, anneleri emzirmekten alıkoyabilir ve emzirme problemleri daha farklı boyutlara ulaşabilir.

Yeni doğum yapan 5 anneden ikisi yanlış emzirme pozisyonları nedeniyle meme ucu çatlakları ve ağrısını yaşamaktadır. Bebeğin memeyi tam kavrayamaması ve sadece meme ucunu emmesinden dolayı çatlaklar büyüyebilir.

Aynı zamanda emzirme döneminde göğüslerin sürekli ıslak ve nemli kalması, sıcak değişimleri ile bir araya geldiğinde göğüs uçlarında kuruluk oluşur. Bu kuruluk var olan çatlakları arttırır ve küçük yarıklara dönüşebilir. Çatlayan ve yarılan meme uçları kısa sürede iltihaplanabilir ve tüm vücutta şikayetlere sebep olabilir.

Nasıl Önlenir

Bebek doğru bir emzirme pozisyonu almalı ve kahverengi alanın tamamını emmelidir. Emzirme sırasında acı ve ağrı hissi oluşuyorsa bebeğin nazikçe memeden ayrılması ve tekrar denenmesi gerekebilir. Doğru bir emzirme pozisyonunda bebeğin burnu ve ağzı meme uçlarının hizasında olmalıdır ve bebeğin karnı annenin karnına temas etmelidir.

Klasik bir emzirme pozisyonunda rahat edemeyen anneler farklı pozisyonlarla tekrar denemelidir. Koltukaltı, ters kucak ve yatarak emzirmek annelerin en çok rahat ettiği pozisyonlardır. Bebeği sütten kesmek ya da çatlaklar geçene kadar kısa bir ara vermek bebeğin anne sütünü reddetmesine neden olabilir.

Çözüm Önerileri

Bir göğsünde çatlak ya da ağrı hisseden anneler emzirmeye daha az ağrıyan memeden başlayabilir. Ancak bu durum alışkanlık haline getirilmemeli ve bebeğin her iki memeyi de emmesi gerektiği unutulmamalıdır. Emzirme problemleri yaşamamak için emzirme sonrasında göğüsleri anne sütü ile ıslatmak faydalı olabilir. Anne sütünde bulunan antibakteriyel maddeler enfeksiyon ihtimalini azaltabilir ve çatlakların iyileşmesine katkı sağlayabilir.

Saf lanolin içeren kremleri emzirme sonrasında kullanmak oldukça yararlıdır ve ağrıların kısa sürede geçmesine yardımcı olabilir. Ancak acı ve çatlaklar uzun süre geçmiyorsa doktor onayı ile özel kremler ya da E vitamini kullanılabilir. Geçmeyen ve tekrarlayan çatlaklar enfeksiyon belirtisi olabilir.

 

Bu Web sitesinde tıbbi görüş ve diğer sağlıkla ilgili bilgiler de dahil olmak üzere tüm içerik yalnızca bilgi amaçlıdır ve herhangi bir durum için özel bir tanı veya tedavi planı olarak düşünülmemelidir. Bu sitenin kullanımı ve burada yer alan bilgiler bir doktor-hasta ilişkisi oluşturmaz. Kendi sağlığınızla veya başkalarının sağlığıyla ilgili herhangi bir soru veya sorunla bağlantılı olarak kendi doktorunuzun doğrudan tavsiyesine başvurun.

Kaynak: https://www.parents.com/baby/breastfeeding/problems/breastfeeding-problems-and-solutions/

Önerilen Makaleler

Emzirme Sorunları

Emzirme ve Emziren Anne Beslenmesi

Ağrılı Emzirme Nasıl Önlenir?

Emzirmeyle İlgili Bilmen Gereken 10 Şey


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
1
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
1
Bayıldım!
Garip Garip
1
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı