Emzirme Hakkında Bilmediğiniz 15 Şey

Emzirme başarıyla başladığında, anne ve bebek mutlu olur ve bebeğin gelişimi iyiye gider. Ancak hemen hemen her yeni anne bu süreç boyunca biraz rahatsızlık duymaktadır. Sorunsuz ve rahat bir emzirme deneyimi sağlamak için ipuçlarımızı, tekniklerimizi ve seçilmiş ürünlerimizi kontrol edin.

Emzirmeye Yardımcı Olacak Ürünleri Hazırlayın

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün genellikle aklınız bulanıktır. Bebek gelmeden önce emzirme için iyi hazırlanmış olduğunuzdan emin olun. İşte, ihtiyacınız olan temel özelliklerden birkaçı:

 • 3-4 emzirme sütyeni
 • 2-3 uyku sütyeni
 • Göğüs pedleri: 10-12 adet tekrar kullanılabilir ped veya tek kullanımlıklardan bir kutu
 • Göğüs ucu kremi
 • Göğüs pompası (isteğe bağlı, ancak kaçınılmaz şişmeleri azaltmak için harika bir çözüm)

Doğru Sütyen Seçimi Önemlidir!

Emzirme döneminde çoğu kadının göğsü 1-2 beden büyür. Rahatlık ve emzirme sonrası sarkmayı en aza indirgemek için kaliteli sütyen şarttır. Göğüslerinizin altına gelen kısımda, destekleyici ancak sıkı olmayan geniş bant olanları tercih edin. Süt akışını sınırlayan ve tıkanmış süt kanallarına yol açabilecek balenli sütyenlerden kaçının. Beden konusunda profesyonel yardım almak için hamile giyim veya sağlık bakım mağazalarını ziyaret edin.

Akıntılar Olacaktır

İster gece ister gündüz göğüslerinizde sızıntılar olacaktır. Sütyeninizin içine koyacağınız emici göğüs pedlerinden alarak kuru kalmasını sağlayabilirsiniz.  

 • Tek kullanımlık pedler uygundur ve çoğu sizi kuru tutmak için çok işe yararlar.
 • Paradan tasarruf etmek veya sızıntılara karşı daha sürdürülebilir bir çözüm istiyorsanız, tekrar kullanılabilir pamuklu pedler iyi bir seçimdir.
 • Silikon pedler, göğsünüze hafif baskı uygulayarak sütün sızmasını önler. Uygulamak için, yapışkan astar kısmını göğsünüze gelecek şekilde yerleştirin ve her zamanki gibi normal giyinin.

İster tek kullanımlık isterse tekrar kullanılabilir olsun, pedler ıslandıklarında değiştirin ve nemlenmesini önlemek için pedleri plastik poşetlere koymaktan kaçının.

Bebeğin Memeye Tutunması Her Zaman Kolay Değildir

Emzirme danışmanları, zamanlarının çoğunu annelerin ve bebeğin iyi bir meme tutunması pozisyonu oluşturmalarına yardım etmek için harcarlar. IBCLC emzirme danışmanı ve hemşire Connie Cox, “Anne ve bebeğin iyi bir meme tutunması pozisyonu sağlamasına yardımcı olabilirsek, diğer emzirme sorunlarının çoğunu önleyebiliriz” diyor.

La Leche League International, ‘’Meme ucunuzun tamamı ve etrafındaki koyu renkli bölgenin en az yarısı bebeğiniz tarafından tamamen emildiğinde, bebeğin memeye düzgün tutunduğunu anlarsınız. Bebeğin yarım tutunması, annenin çimdik atılıyormuş gibi hissetmesi ve dolayısıyla çatlamış meme ucu problemi anlamına gelir’’ diyor.

60 saniyelik emzirmeden sonra hâlâ rahatsız hissediyorsanız, tutunmayı kesmek için bebeğinizin ağzına yakın bir yerden parmağınızla göğsünüzü hafifçe bastırın, bebeğinizin ağzının geniş bir şekilde açılmış olduğundan emin olun ve tekrar memeyi vermeyi deneyin.

Erken Süt İnme Refleksi Biraz Garip Hissettirir

Çoğu anne sütleri salgılandığında karıncalanma gibi birşey hissederler. Bu kesinlikle normaldir ve genellikle bebeğin emdiği ilk birkaç dakika boyunca olur. Ayrıca, bebeğinizin ağladığını duyduğunuzda ya da dışarıdayken başkasının bebeği ağladığında bile olabilir ki bunlar tamamen normaldir. Pek uygun olmasa da!

Bazen Meme Uçları Düzdür veya İçe Dönüktür

Bazı kadınların meme uçları düzdür veya içe dönüktür, bu da bebeğin memeye tutunmasını zorlaştırabilir. Hazır satılan göğüs kalkanları, bebeklerin başlamasına yardımcı olmak için eğitim aracı olarak görev yapabilir, ancak IBCLC Cox, annelerin kalkanları yalnızca kısa bir süre kullanmalarını öneriyor. Uzun süreli kullanım bebeğin emmesini engelleyebilir ve annenin sütünü azaltabilir. Ayrıca pompa ile süt sağma işlemi de, süt kaynaklarınızı güçlendirebilir ve meme ucunuzun dışarı çıkmasına yardımcı olabilir.

Emzirme Kramplara Neden Olur Mu?

Emzirmek, rahim kramplarına neden olan bir hormon olan oksitosin üretimini artırır. Bu kramplar genellikle birkaç günden iki haftaya kadar sürer. İyi haber: Bebek yeteri kadar süt aldığı sürece endişelenmenize gerek yoktur. Kramp, sütünüzün gelmeye devam ettiğinin bir işaretidir. Ekstra bonus: Kramplar, rahimin küçülmesine yardımcı olur, bu da eski kotlarınıza geri dönüşünüzün daha yakın olduğu anlamına gelir. Rahatlamak için bir ısıtma pedi veya sıcak su torbası deneyin.

Herkes Göğüs Şişkinliği Deneyimi Yaşar

Çoğu kadın, emzirirken genellikle en az bir kez aşırı şiş göğüs problemi yaşar (doğumdan üç ile beş gün sonra sütleri indiği zamanlarda). Şişkinlik çok rahatsız edici olsa da, annenin süt üretimini bebeğin taleplerine uymaya başladığında kendiliğinden düzelir.

Baskıyı azaltmak için:

 • Sıcak bir banyo veya duş alın – Isı, süt inme refleksini uyarmaya yardımcı olabilir.
 • Emzirmek için bebeği uydandırın.
 • Göğüsleriniz bebeğinizin ağzı için fazla şişmişse, göğüs pompası kullanın veya elle biraz süt sağın

Uzun süreli şişkinlik, süt üretiminizi azaltabilir. Şişmeyi önlemek için:

 • Her emzirmede bir öncekinde verdiğiniz göğsünüzü değiştirin
 • Göğsün tüm bölümlerinin boşaltılmasını sağlamak için bebeğin pozisyonunu ayarlayın.
 • Göğsünüzü değiştirmeden önce bir taraftan en az 15-20 dakika emzirin.

Bir Göğüs Pompası En İyi Arkadaşınız Olabilir

Bir göğüs pompası, şişkinliği gidermek, dışarıda olduğunuzda veya işe gittiğinizde kullanılmak üzere sütü saklamak için mükemmel bir yoldur. Göğüs pompası seçerken göz önüne alınması gereken bazı ipuçları:

 • Manuel veya Pilli/Elektrikli: Manuel pompalar, ucuzdur ve ara sıra süt sağma işlemi için çok işe yarar. Düzenli olarak süt sağmayı planlıyorsanız, elektrikli ya da pille çalışan bir pompaya yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Seyahatte de kullanabilmek için aracınızın DC adaptörüne veya çakmak şarjına uyan bir adaptör seçin.
 • Satın almak mı kiralamak mı?: Hesabını yapın. Ne kadar süre süt sağmayı planladığınıza bağlı olarak, satın almak yerine kiralamak daha mantıklı olabilir. Çoğu hastane haftalık veya aylık kiralamaktadır. Satın almayı düşünüyor olsanız bile, kiralamak, satın almadan önce bir pompa denemek için harika bir yoldur.

Sütü Manuel Olarak Sağabilirsiniz

Süt sağmak için bir göğüs pompasına ihtiyacınız olmadığını biliyor muydunuz? İşte bu yöntemle:

 • Başlamadan önce göğüslerinize nazikçe masaj yapın (ve bazen işlem sırasında). Sıcak bir bez de süt akışının başlamasına yardımcı olabilir.
 • Göğsünüzü, başparmağınız meme ucu çevresinin üst kısmında işaret parmağınız da alt kısmında olacak şekilde tutun.
 • Sütün toplanması için altına steril bir kap koyun.
 • Bebeğinizin emme hareketini taklit ederek göğsünüzü ritmik olarak sıkın.
 • Doğru noktayı bulursanız, düzenli bir süt akışı ile ödüllendirileceksiniz.
 • Göğüs dokusunun tüm bölümlerinden süt sağabilmek için parmağınızı birkaç dakikada bir yeniden konumlandırın.

Meme İltihabı Düşündüğünüzden Daha Yaygın Bir Problemdir

Meme iltihabı, göğsünüze meme ucu kanalıyla giren bakterilerden kaynaklanır ve göğüslerinizin kırmızı görünmesine ve hassaslaşmasına neden olur. Ayrıca ateşiniz yükselebilir ve diğer grip belirtilerine sahip olabilirsiniz.

Çoğu durumda, meme iltihabının tedavisi antibiyotik gerektirir. Bu nedenle, belirtilerin ortaya çıkması halinde derhal doktorunuza başvurun.

Tıkanmış Süt Kanalları Acı Verici Olabilir

Süt memenizin tüm bölgelerinden tamamen boşaltılamadığında tıkanmış bir süt kanalı problemiyle karşılaşabilirsiniz. Ortaya çıkan semptomlar memenin küçük ve hassaslaşmış bir bölümündedir ve bir düğüm gibi hissedilir.

Tıkanmış kanal problemi yaşarsanız, etkilenen göğüste önce nemli ve sıcak bir kompres uygulayın ve bir sonraki emzirmede ilk bu göğsünüzü verin. Gelecekteki problemleri önlemek için emzirmeden önce ve sonra göğüslerinize hafifçe masaj yapın.

Pamukçuk Problemi Olabilir (Hem sizde hem de bebeğinizde!)

Pamukçuk, meme uçlarınızda bulunan ve genellikle bebeğinizin ağzında da ortaya çıkan bir mantar enfeksiyonudur. Meme uçlarınız pembe ya da kırmızı ve kaşıntılıysa, pamukçuk olma ihtimaliniz yüksektir.

Eğer rahatsız hissediyorsanız, mutlaka bebeğinizle birlikte doktorunuzu görünün. İkinizin de antifungal bir ilaçla tedavi edilmesi gerekecektir.

Pamukçuğu önlemek için:

 • Biberon emziklerini ve yalancı emzikleri bulaşık makinesinde yıkayın veya 20 dakika kadar kaynatın.
 • Bebek en son içtiğinden beri bir saatten az süre geçmediyse aynı biberonu tekrar kullanmayın.
 • Bebek oral antibiyotik kullanıyorsa, her dozdan sonra ağzını su ile yıkayın.

Evdeki Yardımcı Malzemeler

Cox, ağrılı veya şişmiş memelerdeki baskıyı hafifletmek için soğuk kompres öneriyor; bir poşete konulmuş donmuş bezelyeler veya yaban mersinleri oldukça işe yarar. Meme iltihabı veya tıkanmış süt kanalı gibi bir enfeksiyonunuz varsa sıcak ve nemli yöntemleri kullanın.

Gelecekteki Sorunları Önleyebilirsiniz

Yaygın karşılaşılan emzirme problemlerini önlemek için aşağıdaki altı basit ipucu izleyin:

 • Emzirirken bebeğin pozisyonunu değiştirerek iki memeyi de tamamen boşaltın.
 • Memeyi değiştirmeden önce bir memede 15-20 dakika emzirin.
 • Her emzirme işleminde ilk önce verdiğiniz memeyi değiştirin.
 • Şişmeyi önlemek için sık sık emzirin.
 • Ağrılı ve çatlamış meme uçlarını iyileştirmek için tavsiyeleri uygulayın.
 • Sütyeninizin çok sıkı olmadığından emin olun.

Önerilen Makale

Emzirme ve Emziren Anne Beslenmesi

Kaynak: https://www.parents.com/baby/breastfeeding/problems/breastfeeding-soothing-solutions/

Özet
Emzirme Hakkında Bilmediğiniz 15 Şey
Makale İsmi
Emzirme Hakkında Bilmediğiniz 15 Şey
Tanımlama
Emzirme başarıyla başladığında, anne ve bebek mutlu olur ve bebeğin gelişimi iyiye gider. Ancak hemen hemen her yeni süreç boyunca biraz rahatsızlık duymaktadır. Pürüzsüz ve rahat bir emzirme deneyimi sağlamak için ipuçlarımızı, tekniklerimizi ve seçilmiş ürünlerimizi kontrol edin.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
6
Bayıldım!
Garip Garip
1
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı