Emzirme Döneminde COVID-19

Belki yakın bir tarihte bebeğinizi kucağınıza almaya hazırlanıyorsunuz, belki de çoktan aldınız bile. Hamilelik, doğum ve emzirme konuları, bir anne adayı için başlı başına karmaşık iken, bir de tüm dünyada salgın ilan edilmesine neden olan bir virüsün varlığı, bir anne ya da adayı için daha endişe verici olabilir. Peki, emzirme döneminde COVID-19 için riskler nelerdir?

Enfekte testi pozitif çıkan ve emziren bir anne bebeğini emzirmeye devam edebilir mi? Virüsün anne sütü yoluyla bebeğe bulaşma riski var mı? Emzirme döneminde COVID-19 hastalığı ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını bu yazıda derledik…

COVID-19 Hastalığında Emzirme İle İlgili Merak Edilenler

Bu rehber, COVID-19 testi pozitif çıkan ve emziren anneler için tasarlanmıştır. Veriler, virüs ile ilgili şuana kadar bilinenlere ve benzer viral enfeksiyonların özelliklerine dayanmaktadır. Ek bilgi geldikçe, sizinle de paylaşmaya devam edeceğiz. Doğum sonrası ve emzirme konusunda bilgi almak için Dünya Sağlık Örgütü ve T.C Sağlık Bakanlığı’nın güncel verilerini de takip edebilirsiniz.

 Coronavirus Anne Sütünden Bebeğe Geçer Mi?

Coronavirus ailesine ait yeni bir virüs türünün neden olduğu COVID-19 hastalığının nasıl yayıldığı hakkında aslında çok da fazla şey bilinmiyor. Veriler, grip ve diğer solunum yolu hastalıklarının yayılma şekline benzer şekilde, enfekte kişinin havaya yaydığı solunum damlacıkları ile yayıldığını düşündürüyor.

  • COVID-19 ve başka bir Coronavirus türünün neden olduğu SARS virüsü olan kadınlarla ilgili yapılan çalışmalarda, anne sütünde virüs tespit edilmemiştir. Ancak, test sonucu pozitif olan bir emziren annenin, anne sütü aracılığıyla bunu bebeğine geçirip geçirmeyeceği henüz tam olarak bilinemiyor.

Diğer Salgın Hastalıklarda Emzirme

SARS VE MERS Salgınlarında Öneriler Nelerdi?

Anne sütü, bebeğin bağışıklığının güçlenmesi için çok önemlidir ve bebeğin birçok hastalıktan korunmasını sağlar. Emzirme ya da anne sütü ile besleme ile ilgili de bazı istisnalar vardır.

COVID-19 ile benzer SARS ya da MERS gibi benzer enfeksiyonlarda, annenin bebeğini emzirmeye devam etmesi ve solunum yoluyla bebeğine bulaşmasını önlemek için önlemler alması önerilmiştir.

Önerilen Makale

Emzirmenin Anne ve Bebek İçin 8 Faydası

COVID 19 Testi Pozitif Çıkan Anneler İçin Emzirme Önerileri

Bebeğinizi Korumak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Anne sütü, bir bebek için en iyi besin kaynağıdır. Bununla birlikte, COVID-19 hastalığı hakkında henüz çok fazla şey bilinmiyor. Emzirmenin başlayıp başlamaması gerektiği ya da devam edilip edilmemesi gerektiği, doktorunuz ve sizin birlikte vereceğiniz bir karardır.COVID-19 testi pozitif çıkan bir annenin;

  • Bebeğini emzirmeden ya da ona dokunmadan önce ellerini yıkaması,
  • Emzirirken mümkünse bir yüz maskesi takmak da dahil olmak üzere, virüsün bebeğe bulaşmasını engellemek için bilinen tüm önlemleri alması önemlidir.
  • Anne sütünü, bir göğüs pompası aracılığıyla veriyorsanız, bu pompaya ya da herhangi bir biberona dokunmadan önce ellerinizi mutlaka yıkamalı ve her kullanım sonrasında, uygun temizlik için uzmanların tavsiyelerine uymalısınız.
  • Eğer mümkünse, bebeğinizi emzirebilecek ve hastalık riski olmayan birini bulmayı da düşünebilirsiniz.

Önerilen Makaleler

COVID-19 Bebeğe Zarar Verir Mi?

Bebeklerde ve Çocuklarda Korona Virüsü

Emzirmenin Sırları


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
1
Bayıldım!
Garip Garip
3
Garip
Sevmedim Sevmedim
3
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı