Hayatınızın son dokuz ayını ne yediğiniz ve içtiğiniz konusunda endişelenerek geçirdiniz. Bebeğinizi dünyaya getirdiniz ancak şimdi de emzirme dönemindesiniz. Yani, hala olası bazı tepkilere dikkat etmelisiniz.

Emziren bir annenin, temel besinleri almak ve aynı zamanda anne sütünü arttırmak için düzenli olarak yemek yemesi çok önemlidir. Tüm bebeklerin tepki gösterdiği gıdalar farklı olsa da, emzirirken uzak durulması gereken bazı yiyecekler vardır.

Şüpheli olabilecek bir şey yediğinizde, bebeğinizin tepkilerini izleyin ve herhangi bir endişeniz varsa çocuk doktorunuza başvurun.

1.Kafein

kahve

Kahveye ihtiyaç duyduğunuzu biliyoruz ve artık uyuyamadığınız için üzgünüz. Bazı kafein türleri iyi olsa da, anne sütünün içine girdiğini bilmek önemlidir.

Bir bebeğin vücudu, kafeini yetişkinin vücudu kadar hızlı bir şekilde işlemeye hazır değildir. Bu nedenle, bebeğiniz uykuya geçene kadar kahve içmeyi erteleyin.

2. Balık

balık yemeği

Balık tüketiminden tamamen kaçınmanıza gerek yoktur; ancak, hangilerini tercih ettiğiniz konusunda seçici davranmanız gerekir. Bazı balık türlerinin cıva içeriği yüksek olabilir. Balık yeme konusunda, hamileyken uyduğunuz kurallara uymaya devam edin.

3. Çikolata

çikolata

Çikolatayı tamamen rafa kaldırmak zorunda olmasanız da, kafein kaynağı olduğunu unutmayın. Ayrıca, bazı emziren anneler, çikolata yemenin bebekleri üzerinde müshil etkisi yarattığını da bildirmiştir. Bebeğinizin davranışlarını ve bezini takip edin. Çikolata yedikten sonra telaşlı bir hale geliyorsa ya da kakası akıntılı olursa, çikolatayı tamamen kesmeniz gerekiyor olabilir. Üzgünüz!

4. Maydanoz ve Nane

maydonoz ve nane

Maydanoz güzel bir salata malzemesi ve nane muhteşem bir ferahlatıcıdır. Bu bitkilerle ilgili sorun, ikisinin de sütünüzü azaltma riskine sahip olmalarıdır. Küçük miktarlarda tüketildiklerinde genellikle bir soruna neden olmazlar. Ancak, yedikten sonra anne sütünde herhangi bir düşüş olup olmadığına dikkat edin. Özellikle de, bebeğinizin normalden daha aç olduğu bir büyüme evresinden geçiyorsanız.

5. Süt Ürünleri

süt ürünleri

Süt, emziren anneler için en yaygın sorunlardan biridir. Bebeğiniz, emzirdikten sonra telaşlı görünüyorsa ya da egzama gibi cilt sorunları varsa, uyku sorunları varsa, süt ürünlerine ara vermek için doğru yerdesiniz.

Tüm süt ürünlerinden kaçınmak zor olsa da, bir süt alerjisini azaltmak için birkaç hafta süt ürünlerinden arınmış olmanız gerekir. Deneme süresinden sonra bebeğinizde bir iyileşme gözlemlerseniz, bebeğinizin sıkıntıları için suçlu süt alerjisi olabilir.

Önerilen Makale

Emzirme sırasında nasıl beslenilir?

6. Alkol

alkol

Bunu zaten biliyorsunuzdur ama yine de bahsetmek istedik. Alkol, anne sütüne geçerek bebeğinizi olumsuz etkileyebilir. Alkol almaktan kaçınmak en iyisi olsa da; 1-2 kadeh içmeyi tercih ederseniz, metabolize olmasının 1-2 saat sürdüğünü unutmayın. Bu nedenle, tam olarak ayık hissettiğiniz andan sonra emzirmeye devam etmelisiniz.

7. Narenciyeler

narenciyeler

Narenciyelerdeki bazı bileşikler bebeğiniz için tahriş edici olabilir. Tükürmeye ve hatta bebek bezi döküntülerine neden olabilir. Bu nedenle, emzirirken kaçınılması gereken yiyecekler listesinde yer alır. Biraz C vitamini almak istiyorsanız, narenciyeler yerine ananas ya da mango tercih edebilirsiniz.

Önerilen Makale

Anne sütünün bebek üzerindeki etkisi nedir?

8. Yer Fıstığı

yer fıstığı

Ailenizde fıstık alerjisi olan birileri varsa, sütten kesilene kadar fıstık yemeyi erteleyin. Yer fıstığının alerjik bileşenleri, anne sütü aracılığıyla bebeğinize geçebilir. Bebeğinizin yer fıstığına alerjisi olup olmadığından emin değilseniz;

  • hırıltı
  • kızarıklık
  • kurdeşen belirtileri olup olmadığını gözlemleyin.

9. Sarımsak

sarımsak

Sarımsak kokusunun ne kadar yoğun olduğunu biliyorsunuz. Peki, bu kokunun sütünüze de girebileceğini biliyor muydunuz? Bebeğinizin, ara sıra emzirilme konusunda isteksiz olduğunu fark ederseniz ya da emzirme sırasında yüzünü geri çekiyorsa, en son sarımsaklı bir şey yiyip yemediğinize bakın. Sarımsak, hemen her şeye iyi gelebilir ancak bebeklerin burunları, bundan hoşlanacak kadar olgunlaşmamıştır.

10. Buğday

makarna

Bebeğinizin kanlı dışkısı varsa, suçlusu glüten hassasiyet olabilir. Karın ağrısı ve gaz da buğday ile ilgili sorunlara işaret ediyor olabilir. Süt ürünleri gibi, buğdayla ilgili bir sorunu olup olmadığını anlamanın en iyi yolu da, onu bir süre hayatınızdan çıkarmaktır. Yavaş yavaş yeniden dahil etme, alerjiyi ve hassasiyeti tespit etmenize yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Emzirme hakkındaki bilginizi test edin!

Emzirme Hakkında Bilmediğiniz 15 Şey

Özet
Emzirirken Uzak Durmanız Gereken 10 Yiyecek
Makale İsmi
Emzirirken Uzak Durmanız Gereken 10 Yiyecek
Tanımlama
Hayatınızın son dokuz ayını ne yediğiniz ve içtiğiniz konusunda endişelenerek geçirdiniz. Bebeğinizi dünyaya getirdiniz ancak şimdi de emzirme dönemindesiniz. Yani, hala olası bazı tepkilere dikkat etmelisiniz.Emziren bir annenin, temel besinleri almak ve aynı zamanda anne sütünü arttırmak için düzenli olarak yemek yemesi çok önemlidir. Tüm bebeklerin tepki gösterdiği gıdalar farklı olsa da, emzirirken uzak durulması gereken bazı yiyecekler vardır.Şüpheli olabilecek bir şey yediğinizde, bebeğinizin tepkilerini izleyin ve herhangi bir endişeniz varsa çocuk doktorunuza başvurun.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
1
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı