Emzirme dönemi, genellikle hamile kalma riskinin düşük olduğu bir dönem olarak görülse de; korunmasız ilişkinin yumurtlamaya denk gelmesi, gebelik riskini arttırabilir. 9 ay boyunca pek çok duyguyu yoğun olarak yaşadığınız ve karnınızda bir bebeği büyüttüğünüz hamilelik dönemi henüz yeni bitmişken, bir sürpriz ile daha karşılaşmak göz korkutucu olabilir.

Emzirme döneminde olmanıza rağmen, korunmasız cinsel ilişki ve yumurtlama konusunda endişeleriniz varsa, olası bir istenmeyen gebeliği önlemek için ertesi gün hapı kullanmak isteyebilirsiniz.

Ertesi gün hapları, korunmasız cinsel ilişkiden sonra kısa bir süre içinde alındığında gebeliği önleyebilir. Aynı durum, yırtılan prezervatif ya da almayı unuttuğunuz bir doğum kontrol hapı için de geçerlidir.

 • Tabi, ertesi gün hapları düzenli bir doğum kontrol yöntemi olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.

Uzmanlar, yılda en fazla 1 ya da 2 kez almanızı önermektedir. Peki, söz konusu bir bebeği emzirdiğiniz bir dönem olduğunda, ertesi gün haplarına ılımlı yaklaşmak mümkün mü? Emzirme döneminde ertesi gün hapı kullanılabilir mi? Konuyla ilgili olarak, uzmanların görüşlerini sizler için araştırdık…

Emzirme döneminde ertesi gün hapı alınabilir mi?

Evet. Yalnızca progesteron hormonu içeren ertesi gün hapları, bir kez alındığında göğüslerin ürettiği süt miktarını ya da kalitesini etkilemez.

Bazı hormonlar anne sütünden bebeğe geçebilse de, çocuğunuzun bundan olumsuz etkilenmesi pek olası değildir. Bununla birlikte, Ella isimli doğum kontrol hapının kılavuzunda; emziren annelerin kullanmaması gerektiği bildirilmiştir. Çünkü, çocuk için riskli olup olmadığı bilinmektedir.

Bazı uzmanlar, emziren kadınların mecbur kalırlarsa ertesi gün hapı alabileceklerini, ancak bir haftalık süt pompaladıklarından emin olmaları gerektiğini söylemektedir.

Emzirirken Hamile Kalabilir Miyim?

 • Düzenli olarak emziriyorsanız,
 • Bebeğiniz henüz 6 aylıktan küçükse
 • Mama ile beslenmiyorsa
 • Katı gıdalara geçmediyseniz
 • Sadece anne sütü ile besliyorsanız

Doğumdan sonra henüz adet olmadıysanız, yumurtlama olasılığınız yoktur. Yani, yumurtalıklarınız henüz yumurtaları bırakmaya ve döllenmeye hazır değildir. Bu da, hamileliğin söz konusu olmadığı anlamına gelir.

Ancak, emziriyor olsanız bile; mama kullanıyorsanız, süt pompalıyorsanız, katı gıdalara geçtiyseniz ve bebeğiniz 6 aylıktan büyükse, hamilelik riski altında olabilirsiniz. Ayrıca, aynı durum adet kanamalarının başladığı kadınlar için de geçerlidir.

İlginizi Çekebilir

Emzirirken Hamile Kalınır Mı?

Ertesi Gün Hapları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Bir ertesi gün hapının, etkili olabilmesi için korunmasız cinsel ilişkiden sonraki 3 gün içinde alınması gerekir. Ne kadar erken alırsanız, etkinliği o kadar yüksek olacaktır.
 • Ertesi gün hapları kullanmak, baş ağrısı ya da karın ağrısı gibi yan etkilere neden olabilir.
 • Bir sonraki adet döneminin normalden daha erken ya da daha geç, daha ağrılı ya da daha acı verici olmasına neden olabilir.
 • Ertesi gün hapı kullanmanın bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Ancak, yine de yılda 1-2 kezden fazla kullanılmamalıdır.
 • Kürtaj yaptırmanız gerekmez.

Emzirme döneminde hangi ertesi gün hapı alınabilir?

Emzirme döneminde ertesi gün hapı kullanmak isteyen kadınlar için güvenli kabul edilen ilaç Levonelle’dir. Hapın içerdiği hormonlar anne sütüne az miktarda geçebilse de, uzmanlar bebek için zararlı olmadığını düşünmektedir.

Ella hapının emzirme döneminde güvenli olup olmadığı henüz bilinmemektedir. Üretici firma, hapı kullandıktan sonra bebeğinizi 1 hafta kadar emzirmemenizi önerir. Bu nedenle, emzirme döneminde Ella kullanacaksanız, bebeğiniz için önceden süt pompaladığınızdan emin olmalısınız. Daha güvenli bir yol olarak, Levonelle kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Önerilen Makale

Emzirmenin Anne ve Bebek İçin 8 Faydası

Kaynaklar

https://www.nhs.uk/conditions/contraception/emergency-contraception/

https://ec.princeton.edu/questions/ecfeeding.html


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-2
-2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
4
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
22
Bayıldım!
Garip Garip
9
Garip
Sevmedim Sevmedim
8
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı