Doğum Sonrası Kabızlık

Yenidoğan bebeğinizi eve getirmek; hayatınızda ve günlük rutinlerinizde heyecan verici değişimler anlamına gelir. Böyle küçük bir şeyin, çok fazla bebek bezine ihtiyacı olabileceğini kim bilebilirdi! Kakadan bahsetmişken, küçük çocuğunuzun bağırsakları çok rahat gibi görünse de, siz kendinizi biraz kötü hissedebilirsiniz.

Doğundan sonra kabızlık, bir bebek sahibi olmanın ortak bir parçasıdır. Hamileliğinizin nasıl gittiği ya da nasıl doğum yaptığınız önemli değildir, muhtemelen bir kabızlık problemi yaşayacaksınız.

Bağırsak hareketlerinizin şu anda düzenli olmamasının birkaç nedeni vardır. Endişelenmeyin, çoğu geçici ve çözülmesi kolaydır. Doğum sonrası kabızlığın birçok nedenine ve yeniden nasıl rahat edebileceğinize birlikte bakalım!

Doğum Sonrası Kabızlık Nedenleri

Tıpkı hamilelik sırasında vücudunuzdaki birçok mucizevi değişiklik gibi, doğumdan sonra da vücudunuz değişmeye devam ediyor. Bildiğiniz gibi, sadece doğum yaptığınız için işler eski haline geri dönmüyor. Bu harika macerada, hala iyileşme dönemindesiniz!

  • Vücudunuz hala iyileşiyor

Bebeğinizin gözlerine her baktığınızda sevimli küçük gülümsemesi neredeyse doğum travmasını unutturur, ancak vücudunuz hala hatırlıyor. Doğumdan sonra, tuvalete çıkmak bile acı verici olabilir.

Ayrıca, doğal fiziksel reaksiyonlar kabızlığa neden olabilir. Vücuda eklenen kilolar ve büyüyen bir bebeği taşıma baskısı hamilelik sırasında hemoroit problemi yaşamış olabilirsiniz. Bu da, kabızlığa neden olabilecek tıkanıklıklara neden olabilir.

  • Uyku düzenindeki değişiklikler

Doğum yapmak, gece 03:00’te uyanabileceğiniz anlamına gelir. Çünkü, bebeğiniz uyanık ve açtır.

Uyku ve yorgunluk, yeni ebeveynler için yaygın problemlerdir. Muhtemelen, bunu bekliyordunuz ancak zihninizde ve bedeninizde yaratacağı değişimleri düşünmediniz.

Uyku düzenindeki değişiklikler, bağırsak alışkanlıklarınızı değiştirebilir. Uyku eksikliği de daha fazla strese yol açar, bu da kabızlığa neden olabilir.

  • Stres

Bir bebekle tanışmak, hayatınızı değiştiriyor. Ancak, bir yandan da stresli olabilir. Özellikle de ilk çocuğunuz olduğunda, gününüz ve geceniz, beklenmedik değişiklikler ile dolu olacaktır.

Stres ve endişe hissetmek tamamen normaldir. Ancak, bu duygular kortizol hormonunu arttırabilir. Bu hormonun artması, bazı kişilerde kabızlığa neden olabilir.

  • Beslenme ve susuzluk

Bebeğinize bakma telaşındayken, kendinizi ihmal edebilirsiniz. Biraz uykusuz kalmak ya da yemek yerken acele etmek normaldir. Bununla birlikte, sağlığınıza dikkat etmek, bebeğiniz için de önemlidir.

Gün boyunca su içmemek, nemsiz kalmanıza neden olur. Emziriyorsanız, bu daha da önemlidir. Emzirme dönemindeki beslenme değişimleri, bağırsak hareketlerini de etkileyebilir.

Örneğin, lif oranı düşük bir beslenme, kabızlığa neden olabilir.

  • Daha az hareket etme

Bebeğinizi sallama ve emzirme, bebeğiniz için harika bir bağlanma deneyimidir. Bununla birlikte; daha az ayakta durma, yürüme ve genel aktivite de sindirim sisteminizi yavaşlatabilir. Bağırsaklar kaslardır ve diğer kaslarınız gibi, onları güçlü tutmak ve harekete yardımcı olmak için bol miktarda egzersize ihtiyaç duyarlar.

Hamileyken ve doğumdan sonra düşük aktivite seviyeleri geçici olarak kabızlığa neden olabilir.

  • Kullanılan ilaçlar

Bir bebek sahibi olmak, size vücudunuzun ne kadar şaşırtıcı olduğunu göstermiş olabilir, ancak yine de bir süper kahraman değilsiniz.

Bu süreçte, çeşitli ilaçlara ihtiyacınız olabilir. Ne yazı ki, bazı ağrı kesici ilaçların ortak bir yan etkisi olarak kabızlık ortaya çıkabilir. Antibiyotikler, genellikle ishali tetikler, ancak bazen kabızlığa da neden olabilirler. Bunun nedeni, kötü bakterilerle birlikte sindirime yardımcı olan bazı iyi bakterilerden kurtulmalarıdır.

  • Doğum sonrası vitaminler

Hamilelikte kullandığınız vitaminler gibi, doğumdan sonra da bazı vitaminler yardımcı olur. Bazı doğum sonrası takviyeler, bazen kabızlığa neden olabilecek çeşitli maddeler içerir.

Demir takviyesine ihtiyacınız olabilir. Bir süre demir takviyesi kullanmak yardımcı olur. Ancak, demir kabızlığa yol açtığından, beslenmenizi ve su tüketiminizi gözden geçirmeniz gerekebilir.

Doğumdan sonra neler yaşayacağınız hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir!

Önerilen Makaleler

Doğumdan Sonra Kilo Vermek Ne Kadar Sürer?

Doğum Sonrası Depresyon: Çözümü Olan Korkutucu Bir Aşama

Doğumdan Sonra Adet Olmama

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı