Regl. Pek fazla sevilmese de, düzensiz olmasını da kimse istemiyor. Düzenli bir adet döngüsü, sağlıklı bir üreme sistemi ile ilişkilendiriliyor. Bu nedenle, düzensiz olduğunda, özellikle de doğumdan sonra endişelenmenize neden olabilir. Ancak, korkmayın! Zihninizi rahatlatmak için, doğumdan sonra adet olmama ve adet düzensizliği hakkında bilmeniz gerekenler için uzmanların görüşlerini araştırdık. Peki, bebekten sonra adet düzensizliği normal midir?

Bebekten sonra adet düzensizliği

Doğumdan sonra adet olmamak normal midir?

Hamilelik, vücudunuzu doğum ve emzirme için hazırlarken, vücuttaki hormonlar üzerinde de ciddi bir etkiye sahiptir. Ancak, değişen hormon seviyeleri doğumdan hemen sonra normale dönmemektedir. Bu nedenle, kadınların doğumdan sonra adet düzensizliği yaşamaları normaldir. Ayrıca, doğumdan sonraki süreçte adet döneminizin sıklığı ve kanın hacminde değişiklikler yaşamanız da mümkündür.

Bebekten sonra adet döngüleri değişir mi?

Hormon seviyelerindeki değişimlerin yanı sıra, doğumdan sonraki dönemi etkileyebilen farklı faktörler de söz konusudur:

  • Pek çok kadın, hamilelik döneminde ve doğumdan sonraki dönemde önemli miktarda kilo almaktadır.
  • Bazı annelerde, uyku düzeninde değişimler, uykusuzluk görülmektedir,
  • Zayıf beslenme nedeniyle çok hızlı kilo verilebilir.

Kilo, vücuttaki hormonlar üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir ve bu, adet döngüsünü de etkilemektedir. Adet döngüsünde rol oynayan önemli faktörlerden biri de yumurtlamadır. Hamilelik ile birlikte yumurtlama sıklığı azaldıkça, adet düzensizlikleri meydana gelebilir.

İlginizi çekebilir

Hamilelik Kilolarından Kurtulmanın 10 Yolu

Doğum sonrası ideal kilonuza ne kadar sürede döndünüz?

Emzirme döneminde adet düzensizliği yaşanır mı?

Emzirme döneminde, bir annenin adet döngüsü düzenli olabilir ya da olmayabilir. Emziren bir anne, doğumdan çok sonra yumurtlamaya başlar. Süt salgılatan hormon olan prolaktin, yumurtlama sürecini bastırır. Bu da, emzirme döneminde yumurtlama sürecini etkilemektedir. Bu nedenle, başarılı bir yumurtlama döngüsü tamamlandıktan sonra adet görmeye başlarsınız.

Doğumdan Sonra Adet Düzeni

Doğumdan ne kadar sonra adet görmeye başlanır?

Doğumdan sonra egzersiz yapmanıza ya da cinsel ilişkiye girmenize bağlı olarak, hormon seviyeleriniz daha kısa sürede normale dönebilir. Ancak, düzensiz adet döngüleri aylarca sürebilir. Egzersiz yapıyorsanız, hamilelik öncesi vücut ölçülerinize daha kısa sürede dönmeniz daha olasıdır. Egzersiz, vücuttaki hormon dengesini geri kazanmanıza yardımcı olur. Bu da, adet döngülerini belirlemede önemli bir faktördür.

Doğum sonrası süreçte, sağlıklı ve dengeli bir beslenme programına sahip olmak çok önemlidir. Doğru besinlerle, hamilelik ve doğumda kaybettiğiniz besinleri geri kazanabilirsiniz. Vücudunuza, onu onarmak için gerekli mikro besinleri vermek için; meyve, sebze, kuruyemişler ve tahıl ağırlıklı beslenmek iyi bir fikirdir. Sağlıklı bir beslenme programı, vücuttaki herhangi bir hormonal dengesizliği olumlu etkileyecektir.

Uyku eksikliği, yeni bir düzene alışmaya çalışmak, yeni sorumluluklar ve bebek sahibi olmanın duygusal etkileri, sizi daha stresli hale getirebilir. Stresli olmanın, hormon seviyeleri üzerinde etkisi vardır. Bu nedenle, stres seviyelerini düşürmek önemlidir. Stresi düşük tutmak için, meditasyon teknikleri deneyebilirsiniz. Doğum sonrası yoga da yardımcı olabilir.

Emzirme döneminde hamile kalınır mı?

Bazı kadınlar, adet olmamasının hamilelik riski olmadığı ile ilişkilendirir. Doğumdan sonraki 6 hafta sonra, hamile olan kadınlar da vardır. Bunun nedeni, yumurtlamanın adet döneminden önce gerçekleşmesidir. Doğumdan sonraki süreçte, yumurtlamanın ne zamana denk geleceğini tahmin edemeyeceğiniz için, korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmemek önemlidir. Bir kez yumurtlarsanız, doğurgansınız. Bu nedenle, doğumdan sonra adet kanamanız olmasa bile, yumurtlama dönemine denk gelirse hamile kalabilirsiniz.

Aynı durum, emziren anneler için de geçerlidir. Birçok anne, emzirmeyi bir doğum kontrol yöntemi olarak görür. Ancak, uzmanlar bunu tavsiye etmiyor. Emzirme hormonlarınızın seviyeleri, yumurtlamayı bastıracak kadar yüksek olmayabilir.

Doğumdan sonra ilk adet döngüsü

Doğumdan sonraki ilk adet döneminde, daha ağır kanama ve kramplarda artış gözlemleyebilirsiniz. Ancak, saat başı pedinizi değiştirmeniz gerekiyorsa, doktorunuzu bilgilendirin. Bu durum, altta yatan bir enfeksiyon, polip ya da miyomlara işaret ediyor olabilir. Aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız, doktorunuza danışın;

  • 7 günden daha uzun süren adet dönemi
  • Adet döngülerinin yeniden başlamasından sonra atlanan adet dönemi
  • İki adet dönemi arasında lekelenme
  • Doğumdan sonra adet olmama süresinin 3 aydan daha uzun sürmesi
  • Emzirmeyi bıraktıktan 3 ay sonra adet olmama

İlginizi Çekebilir

Adet Günü Hesaplama

Kaynaklar

https://www.motherandbaby.co.uk/for-you/new-mum-yourself-your-body/post-birth-and-new-mum-health/irregular-periods-after-pregnancy

https://www.whattoexpect.com/first-year/week-16/period.aspx


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı