Doğumdan ne kadar sonra cinsel ilişkiye girilebilir? Doğum sonrası cinsellik yeniden başladığında nasıl hissedeceksiniz? Gebelik bittikten sonraki dönemde, rahat ve keyifli bir cinsel hayat bu yazıyı takip edin.

Doğum sonrası cinsellik düşüncesi, yeni anneler için yorucu görünebilir. Gebelikten kalan kilolar, doğumdan kalan ağrıları, lohusa depresyonu, vücuttaki değişimler ve sürekli ağlayıp duran bir yenidoğan.

Şu günlerde, düşündüğünüz son şey olsa da, bunun sonsuza kadar böyle olmayacağını söyleyelim. Yapılan bir araştırmaya göre, çiftlerin büyük bir bölümü doğumdan sonraki süreçte cinsel hayatlarından memnun!

Örnek Makale:

DOĞUM SONRASI DEPRESYON   (Postpartum Depresyon)

Doğumdan sonra cinsellik ne zaman başlamalı?

Uzmanlar, vücudun iyileşmesi için en az 6 hafta beklenmesi gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, doğumdan sonra cinsel ilişkinin biraz zaman ve çaba gerektirdiğini hatırlamak da önemlidir.

Doğumdan sonra, komplikasyon gelişme riskinin en yüksek olduğu dönem, doğumdan sonraki ilk 2 haftalık süreçtir. Beklemek, vücudunuza iyileşmesi için zaman verir. Bu süreçte;

  • akıntı,
  • yorgunluk,
  • vajinal kuruluk,
  • ağrı ve
  • libido eksikliği yaşayabilirsiniz.

Bununla birlikte, vajinal bir yırtık durumunda cerrahi onarım yapılması gerekebilir ve daha uzun süre beklemeniz gerekebilir.

Doğumdan Sonra Cinsel İlişkide Acı Olur Mu?

Emzirme ile birlikte vücudunuzda yaşanan hormonal değişimler, vajina kuruluğu ve hassasiyet ile karşılaşmanıza eden olabilir. Bugünlerde, cinsel ilişki sırasında biraz ağrı hissedebilirsiniz. Doğumdan sonra cinsel ilişki sırasında rahatsızlığı hafifletmek için;

  • Cinsel ilişki öncesinde ağrı kesici alabilirsiniz.
  • Cinsel ilişki sonrasında yanma hissedersiniz, bir havluyla sardığınız buz ile nazikçe kompres uygulayabilirsiniz.
  • Vajinal kuruluk probleminiz varsa, kaygınlaştırıcı kullanmak yararlı olabilir.
  • Cinsel ilişkiyi, çok yorgun ya da endişeli olmadığınız zamanlara ayırın.
  • İlişki sırasında ağrı hissetmeye devam ederseniz, olası tedavi seçenekleri için doktorunuza danışın.

Doğumdan Sonra Doğum Kontrolü

Emzirme döneminde doğum kontrolüne ihtiyaç var mı?

Doğum sonrası cinsel ilişki yaşamak, güvenilir bir doğum kontrolü gerektirir. Emziriyorsanız, hamile kalmayacağınızı düşünmeyin. Ayrıca, doğumdan sonraki süreçte henüz regl olmamış olmasanız bile, yumurtlamanın adet kanamalarından iki hafta önce gerçekleştiğini ve cinsel ilişkinin yumurtlama günlerine denk gelebileceğini unutmayın.

Progesteron içeren doğum kontrol hapları, doğum kontrolü için emziren annelerde de güvenilir kabul edilir. Bununla birlikte, sizin için en güvenilir doğum kontrol yöntemi hakkında doktorunuza danışabilirsiniz.

Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik

Emziren annelerde libido düşüklüğü

Uzun bir süredir karnınızda olan bebeğinizi sonunda kucağınıza aldınız. Ancak, şimdi önünüzde alışmanız gereken yeni bir süreç var. Bebeğinizin ne zaman ne içi ağladığını henüz kestiremiyorsunuz, bir de üzerine gebelikten kalan kilolar var. Belki, bu yeni sürece alışamadığınız için kendinizi kötü hissediyorsunuz.

İşte, tüm bunlar doğum sonrası dönemde cinsel isteksizlik yaşamanıza neden olabilir. Bu konuda, eşinizle olan ilişkinizin zarar görmesinden korkuyorsanız, konuyla ilgili eşinizle de mutlaka konuşmalısınız.

Cinsel ilişkiye girmeye hazır hissedene kadar, aranızdaki bağı farklı şekillerde korumaya devam edin. Bebeğiniz uykuya daldıktan sonra, baş başa vakit geçirin ve sevginizi göstermenin başka yollarını tercih edin.

Ani ruh hali değişimleri, iştah kaybı, yorgunluk, yaşama karşı sevgi eksikliği gibi lohusa depresyonu belirtileriniz varsa, konuyla ilgili doktorunuza danışın. Doğumdan sonraki süreçte depresyon yaşadığınızı düşünüyorsanız, doğru tedavinin iyileşmeyi hızlandırabileceğini unutmayın.

Doğum Sonrası Cinsel İlişki Önemlidir!

Fiziksel bir yakınlık olmadığında ya da çok sınırlı olduğunda, çiftler bir süre sonra arkadaş gibi hissetmeye başlarlar. Dolayısıyla, bu pek de iyi bir şey değildir. Eşinizle birbirinizi sevgi dolu bir şekilde öpmeye ve dokunmaya başlayın. Kendinizi hazır hissettiğinizde, cinsel ilişkiye girmeyi deneyin.

Gerçek şu ki; doğumdan sonraki süreçte baş başa dışarıda vakit geçirmek için fazla vaktiniz olmayacak. Bu nedenle, cinsel ilişki bir arada olduğunuzu hatırlatan iyi bir seçenektir. Ayrıca, bir “anne” ve “baba” olmaktan daha fazlası olduğunuzu da hatırlamanızı sağlar. Ayrıca, herkesin bildiği gibi daha iyi bir ruh halinde olmanıza da yardımcı olur.

Örnek Makaleler:

Doğumdan Sonra Adet Düzeni

Hamilelik Kilolarından Kurtulmanın 10 Yolu


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı