Emzirme Döneminde Anne Sütünü Arttırır: Deve Dikeni

Deve dikeni ismini belki ilk kez duydunuz, belki de onu karaciğer dostu olarak tanıyorsunuz. Peki, daha önce deve dikeninin anne sütünü arttırabileceğini duymuş muydunuz? 

Kadınlar, anne sütünü arttırmak için binlerce yıldır otlardan faydalanıyorlar. Bu doğal ilaçlardan biri de deve dikeni. Peki, deve dikeni nedir? Emziren annelerde süt arttırmak için faydalı oluyor mu? Güvenilir mi? İşte, bu efsanevi bitki hakkında bilmeniz gerekenler!

Deve Dikeni Nedir?

“Silybum marianum” adıyla bilinen deve dikeni; uzun boylu ve mor çiçekli bir bitkidir. Başlangıçta Akdeniz bölgesinde, tıp dünyası ve şifada uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Yüzyıllar boyunca, bu bitki karaciğer ve safra kesesinin sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Ayrıca emziren annelerin anne sütü miktarını arttırmaya yardımcı olduğu bilinen doğal bir ilaç olarak kabul edilir.

İlginizi çekebilir

Emzirirken Uzak Durmanız Gereken 10 Yiyecek

Emzirme ve Deve Dikeni

Deve dikeni, çok uzun zamandan beri anne sütünü arttırma ile ilişkilendirilmiştir. Bir halk efsanesine göre, Meryem Ana’nın göğsünden gelen süte bu bitkinin sıçramıştır. Bu nedenle, emziren bir anne bu bitkiyi kullandığında, anne sütü miktarında bir artış sağlayacağına inanılmaktadır.

Deve Dikeni Anne Sütünü Arttırır Mı?

Efsanelerin de ötesinde, Avrupa ve Hindistan gibi bölgelerde deve dikeni, emziren anneler tarafından nesiller boyunca olumlu sonuçları ile kullanılmıştır.

Deve dikeninin anne sütünü arttırmaya yardımcı olabileceğine dair bilimsel bir kanıt olmasa da, süt üretimini arttırdığı görülmüştür. Bu bitkinin içerisinde, ayrıca bitkisel östrojenin de olduğuna inanılmaktadır. Bazı kadınların, bu bitkiyi kullandıklarında anne sütü üretiminin arttığını bildirmelerinin nedenlerinden biri de bu olabilir.

Emzirme Döneminde Deve Dikeni Nasıl Kullanılır?

Anne Sütünü Arttırmak İçin Kullanımı

Deve dikeni çayı

Deve dikeni bitkisinin tohumlarından çay hazırlanır ve günde 2-3 kez içilir. Bunun için; 1 çay kaşığı ezilmiş bitki tohumu, 1 bardak kaynar suda 10-20 dakika demlenerek hazırlanır.

Deve dikeni takviyesi

Deve dikeni içeren kapsüller, şuruplar ya da toz formda takviyeler bulunmaktadır. Deve dikeni takviyeleri, sağlık marketlerinde ya da online alışveriş sitelerinde bulunabilir. Bitkisel bir takviye kullanacaksanız, güvenilir bir kaynaktan satın aldığınızdan emin olun. Doğru doz bilgisi için doktorunuza danışmayı unutmayın.

Baharat olarak kullanımı

Tohumları kavrulmuş olarak yemeklerde kullanılabilir, yaprakları çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebilir ya da tomurcukları baharat olarak tercih edilebilir.

Deve dikeni içeren emzirme çayları

Bazı hazır emzirme çaylarının formülünde deve dikeni de yer almaktadır. Genellikle; rezene ve mine çiçeği gibi anne sütünü arttırdığı bilinen diğer bitkisel bileşikler ile birlikte kullanılır.

Deve Dikeni Sağlık Yararları

  • İçerdiği “silimarin” adlı bitkisel bileşen, karaciğer hücrelerinin yeniden inşa edilmesine ve onarılmasına yardımcı olabilir.
  • Karaciğeri temizlemek ve detoks etkisi yaratmak için kullanılır.
  • Belirli tipte zehirler alındıktan sonra vücuda verilirse, karaciğer hasarını önlemeye yardımcı olur.
  • Sarılık, siroz ya da hepatit olanlarda yararlı olduğu düşünülmektedir.
  • Tip-2 diyabeti olan kişilerde, kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir.
  • Meme kanseri, serviks kanser ve prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilecek kanser karşıtı bileşikler içermektedir.
  • Kanser tedavisi sırasında kullanıldığında, kemoterapi tedavisinin karaciğer ve böbreklere olumsuz etkilerinden koruyabilir.

Emzirme Döneminde Deve Dikeni Hakkında Uyarılar

Deve dikeni, genel vücut sağlığınız ve süt üretiminiz üzerinde çeşitli faydalara sahip olabilir. Ancak, bu bitki üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar sınırlıdır. Hamilelik dönemindeyseniz ya da emziriyorsanız, deve dikeni ya da herhangi bir takviye almadan önce, mutlaka doktorunuza danışın. Bitkilerin de yan etkileri ve diğer ilaçlar ile etkileşimleri vardır.

  • Deve dikeni alımında alerjik reaksiyonlar nadirdir. Ancak, kadife çiçeği ya da papatya alerjiniz varsa, deve dikeni almamalısınız.
  • Deve dikeni, genellikle güvenli bir bitki olarak kabul edilse de, bazen; bağırsak hareketlerinde zayıflama, mide rahatsızlığı, bulantı ve kusma görülebilir.

 

İlginizi Çekebilir

Süt Artırmaya Yardımcı Muzlu Süt Tarifi

Emzirme sırasında nasıl beslenilir?

Kaynaklar

https://www.drugs.com/breastfeeding/milk-thistle.html

https://www.verywellfamily.com/milk-thistle-and-increasing-the-supply-of-breast-milk-431599

https://www.momjunction.com/articles/milk-thistle-for-breastfeeding_00392193/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı