Bebeğin Memeyi Tutması İçin 7 İpucu

Bebeğiniz memeyi iyi tuttuğu zaman emzirmek hem sizin hem de bebeğiniz için daha rahat olacaktır. Bunun gerçekleşmesine yardımcı olabiliriz.

Holly Hays tarafından American Baby dergisi için yazıldı

Emzirme işleminde memeyi tutma, her şeyin başladığı andır: Bebeğiniz meme başınızı ve çevresindeki koyu bölgeyi ağzını dolduracak şekilde alır, emmeye başlar ve sütünüzü çıkarır. Bebeğiniz memeyi iyi tuttuğunda, meme başınızda olan ağrı en aza iner ve küçük bebeğiniz ihtiyacı olan besini alır. Bütün bunları nasıl başarıyor? İlk ve en önemlisi, kendinize ve bebeğinize inanın. Seattle İsveç Hastanesi Emzirme Merkezi’nin Uluslararası Kurul Sertifikalı Emzirme Danışmanı (IBCLC) Hemşire Emily Pease, “Bebekler emzirmeye uygun tasarlanmıştır. Genellikle çok az yardımla annelerinin göğüslerini bulmalarına ve tutmalarına yardımcı olan içgüdülerle doğarlar. Eğer sorun oluşursa, gidermek için birçok yol vardır” diyor. İşte, en baştan itibaren iyi bir tutunma sağlamak için gereken adımlar:

1.adım: Ödevinizi yapın.

Bebeğiniz doğmadan önce, birçok hastane ve doğumevinin sunduğu emzirme derslerine katılın. Doğum öncesi emzirme sınıflarında eğitmenler videolarla veya oyuncak bebeklerle meme tutmayı gösterir, böylelikle emzirirken daha rahat olabilirsiniz. Diğer annelerle ve anne adaylarıyla bağlantı kurmak, sıra size geldiğinde sorularınız ya da sorunlarınız olması durumunda çok değerli bir destek kaynağı olabilir.

2.adım: Rahat olun.

Bir süre için kalabileceğiniz rahat bir yer bulun. Bazı uzmanlar, özellikle ilk zamanlarda anneleri arkaya yaslanmış eğik bir pozisyonda emzirmeye (genellikle 45 dereceye kadardır ancak siz kendinizi iyi hissettiren pozisyonu seçin) teşvik ederler. Hemşire Pease, “Genellikle anneler için çok daha rahat bir pozisyondur” diyor. Ayrıca, uzandığınızda yerçekimi bebeğinizi desteklemeye yardımcı olur ve böylece tüm işi siz yapmak zorunda kalmazsınız. Bebeğinizin ellerini kullanması, başını kaldırması ve çevirmesi ve çenesini göğüslerinize gömerek emmesi gibi memeye tutunabilmesini sağlayan tüm faydalı hareketler için daha kolay bir pozisyondur. Siz hazırlanırken bebeğinizi tutmak eşinizin işidir, siz de nereye ekstra yastık koymanız gerektiğine karar verin ve su şişenizin dolu olduğundan emin olun.

3.adım: Bebeğiniz doğduktan sonra mümkün olduğunca çabuk emzirmeye başlayın.

Emzirmeye ne kadar erken başlarsanız, bebeğinizin doğuştan gelen memeyi tutma becerisinden o kadar çabuk faydalanırsınız; bu ikiniz için de emzirme işlemini kolaylaştırır ve süt kaynağınızı daha çok arttırırsınız. New York’ta yaşayan bir doğum eğitimcisi ve IBCLC olan Agnes Pedicino, “En başından beri bebeğin doğal refleksi annenin göğsüne kendi başına sürünerek emmeye başlamaktır. Bebeğinizi çıplak olarak kendi çıplak bedeninizin üstüne koyduğunuzda, bu reflekslerin başlamasına yardımcı oluyorsunuz” diyor. Doğum sonrası bir süre bebeğinizden ayrı kalmanız gerekse bile, ten teması, kokunuz ve dokunma ile onu derhal emmek için meme ucunuzu aramaya sevk edersiniz.

4.adım: Bebeğinizi düzgünce emzirmek için hazırlayın.

Bebeğinizi çıplak göğsünüz üzerine karın üstü pozisyonda yatırın ve bezi karnınıza, çenesi ve yanakları da göğsünüze dokunacak şekilde yerleştirin. Bazı anneler bebeklerini yatay pozisyonda göğüsleri üzerine yerleştirdiğinde daha rahat ederler, siz nasıl rahat ediyorsanız öyle yapın. Elinizi bebeğin sırt ve boyun kısmına gelecek şekilde koymak onu sabit tutmanıza yardımcı olur. Göğüslerinizden bir miktar süt çıkararak onun ilgisini çekmesini sağlayabilirsiniz. Başparmağınız ve işaret parmağınız ile meme ucunuzu öne arkaya doğru iterek ve meme ucu çevresini hafifçe sıkarak biraz süt çıkarabilirsiniz. İdeal olarak, bebeğinizin alt dudağı meme başınızın yakınında ya da altında olmalı ve burnu meme ucunuzun karşısında olmalıdır. Süt kokusunu aldığında, çenesini memenize gömecek, ağzını açacak ve memeyi tutacaktır. Bayan Pedicino, “Meme bezleri meme ucu etrafındaki koyu renkli bölgenin arkasındadır. Bebeğinizin sadece meme ucunu değil, bu bölgenin alt kısmının büyük bölümünü ve üst kısmının küçük bir bölümünü de tutması gerekir. Böylelikle bebeğiniz emdikçe bu bezler aktif olur ve süt üretmeye başlar’’ diyor. Eğer göğüsleriniz büyükse veya bebeğinizin ağzı küçükse, göğsünüzü biraz sıkıştırarak göğüs ucunuzu bir sandviç gibi yaptığınızda bebeğin memeyi tutması kolaylaşır. Göğsünüzü ellerinizle U-şeklinde tutun böylelikle parmaklarınızı bebeğinizin dudaklarına paralel hale getireceksiniz ve büyük bir sandviçi bastırıyor gibi yavaşça sıkın. Göğsünüzü bebeğinizin tutması için daha küçük bir lokma haline getirmiş olacaksınız.

5.adım: İyi bir tutunmanın işaretlerini öğrenin.

Göğsünüzde asılma veya çekme hissediyorsanız bebeğiniz memeyi iyi tutmuştur ve süt alıyordur. Bebeğinizin yutkunduğunu nasıl anlarsınız? Şakakları ve alt çenesi ritmik hareket eder ve bazen de nefesli bir ‘’aah’’ sesi duyarsınız, bu da bebeğinizin yuttuktan sonra nefes vermesi demektir. (Sütünüz tam olarak gelmeden önce bebeğinizin bu kadar sık yutmayacağını aklınızda bulundurun, çünkü ilk gelen sütün hacmi yüksek değildir.) İdeal olarak, bebeğinizin dudakları meme ucunun altında değil çevresinde bir balık gibi ya da bir çiçek gibi dışarıya açılmış şekilde olacaktır ve bu memelerinizi ağrıtabilir.

6.adım: Sorun varsa işaretleri izlemeye çalışın.

Özellikle ilk zamanlarda, yeni anneler emzirirken yaygın olarak biraz acı ya da hassasiyet hissederler. Hemşire Pease, “Fakat, ısırma ya da ızdırap gibi bir acı hissetmezsiniz ve hissettiğiniz herhangi bir ağrı emzirmenin sonuna kadar devam etmez. Eğer öyle olursa, çözmeniz gereken bir sorun var demektir” diyor. Bebeğiniz emmeyi bıraktığı zaman memelerinizin nasıl göründüğünü inceleyin. Bayan Pedicino, “Eğer sıkışmış, çatlamış görünüyorsa veya kanama varsa bu normal değildir” diyor. Bunlardan herhangi birini fark ederseniz veya çok acı hissederseniz veya bebeğiniz için yolunda gitmeyen bir şey gözüküyorsa bir emzirme danışmanına başvurun, doktorunuzla konuşun ya da bir destek grubu bulun. Bazı sorunlar bebeğinizin beslenme yeteneklerini etkileyebilir ve bir uzman buna yardımcı olabilir. Hemşire Pease, “Belki bebeğiniz ısırıyor ya da sıkı bir çenesi vardır veya belki de meme ucunuz düz ya da içe dönüktür. Bütün bunlara yardımcı olmak için yapabileceğimiz şeyler vardır. Emzirmek normaldir; bebeklerin işi emmektir. Dolayısıyla bir sorun varsa, nasıl düzeltileceğini bulalım!” diyor.

Bu Web sitesinde tıbbi görüş ve diğer sağlıkla ilgili bilgiler de dahil olmak üzere tüm içerik yalnızca bilgi amaçlıdır ve herhangi bir durum için özel bir tanı veya tedavi planı olarak düşünülmemelidir. Bu sitenin kullanımı ve burada yer alan bilgiler bir doktor-hasta ilişkisi oluşturmaz. Kendi sağlığınızla veya başkalarının sağlığıyla ilgili herhangi bir soru veya sorunla bağlantılı olarak kendi doktorunuzun doğrudan tavsiyesine başvurun.

Önerilen Makaleler

Emzirme ve Emziren Anne Beslenmesi

Emzirme sırasında nasıl beslenilir?

Ağrılı Emzirme Nasıl Önlenir?

Emzirme Hakkında Bilmediğiniz 15 Şey

Emzirmeyle İlgili Bilmen Gereken 10 Şey

Kaynak: https://www.parents.com/baby/breastfeeding/tips/7-tips-for-getting-baby-latched-on-to-the-breast/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
3
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
14
Bayıldım!
Garip Garip
8
Garip
Sevmedim Sevmedim
9
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı