Birçok anne, sütünün bebeğine yetip yetmediğinden kaygılanır. Emzirme döneminde ister istemez çoğu anne bu düşünceye kapılır. Eğer bebeğiniz kilo almıyorsa ya da kilo kaybediyorsa anne sütü üretimini arttırmalısınız. Peki nasıl?

Emzirme Öncesi Üretimi Arttırma

Günde en az 1.800 kalori ve 6 bardak sıvı tüketin.

Şu anda diyet yapıyorsanız, süt üretiminizi azalabilir. Yediğiniz şeyler üretilen sütün kalitesi ve miktarı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Diyet ve anne sütü ile ilgili hatırlamanız gerekenler:

  • Mükemmel kalsiyum kaynakları bulun. Bunlar küçük bebeğinizin kemiklerinin sağlıklı ve güçlü gelişmesine yardımcı olacaktır. Kalsiyum açısından zengin gıdalar arasında süt ürünleri (organik süt ürünleri tercih edin), yeşil yapraklı sebzeler ve bazı balıklar (sardalye ve somon) bulunur.
  • Meyve ve sebze ye. Meyve ve sebzeleri, vitaminler, mineraller ve liflerle dolu olarak diyetinizin büyük bir parçası haline getirin.
  • Karmaşık karbonhidratları tercih edin. Kompleks karbonhidratlar işlenmemiş karbonhidratlardan daha sağlıklıdır, ki bunlar büyük ölçüde önlenebilir. Kompleks karbonhidratlar arasında kahverengi pirinç, tam tahıllı makarna, ekmek ve fasülye gibi şeyler bulunur.
  • Yağsız eti tercih edin. Derisiz tavuk göğsü, balık, az yağlı süt ürünleri ve tofu gibi soya ürünlerini düşünün.

Anne sütünün arttırılması için reçeteli veya bitkisel takviyeleri kullanma konusunda doktorunuza danışın.

Reçeteli ilaç metoklopramid bazen emziren annelerinde düşük süt üretimini tedavi etmek için doktorlar tarafından son çare olarak kullanılmaktadır.

Pompalama ile takviye beslemeleri yapın.

Pompalama iki nedenden dolayı faydalıdır. İlk olarak, bebeğinizin buna ihtiyacı olmadığında anne sütünü saklamanıza olanak tanır, böylece size yardımcı olur. İkincisi, pompalama daha fazla anne sütü üretimini uyarır.

  • Yüksek kaliteli bir pompa tercih edin. Yüksek kaliteli, çift pompanız yoksa hastane sınıfı bir pompa kiralayabilirsiniz.
  • İşyerinde veya evde olsanız, her iki saatte bir 15 dakika pompalamayı düşünün. Ya da emzirdikten 5 ila 10 dakika sonra pompalayın. 24 saatlik bir süre boyunca en az 8 kez pompalamak, anne sütü üretimini hızlı bir şekilde artırmaya yardımcı olacaktır. Her iki memeyi de aynı anda pompalayın. Her iki göğsü pompalamak, daha fazla üretimi teşvik etmeye yardımcı olmanın yanı sıra iki kat daha fazla anne sütü verir.

Daha fazla anne sütü yapmaya çalışırken emzik ve şişe kullanımını sınırlayın.

Bu, bebeğinizin tüm emme ihtiyaçlarının memede karşılanmasını sağlar. Mümkün olduğunca bunları sınırlayın, bunların yerine kaşık tercih edebilirsiniz.

Emzirme Süresinde Artan Üretim

Rahatlayın.

Stres süt üretimini zedeleyebilir. Müzik dinleyerek, mutluluk yaratan resimlere bakarak veya hayatınızın aşkıyla güzel bir an yaşayarak rahatlayın. İsterseniz, göğsünüze sıcak kompresler koyup emzirmeden önce kısa bir süre için masaj yapabilirsiniz.

Bebeğinizin istediği süre boyunca sık sık emzirmesine izin verin.

Göğüsleriniz ne kadar sık uyarılırsa, vücudunuz o kadar çok süt üretir. 24 saatlik bir sürede en az 8 emzirme idealdir. Normalde belirli bir program çerçevesinde emziriyor olsanız da bebeğiniz anne sütü üretiminizi arttırmak için daha fazlasını talep ederse buna izin verin.

Emzirme sırasında bebeğinizin cilt ile temasını teşvik etmek için bebeğinizi soyun.

Emzirirken bebeğinizin soyunması daha uzun süre beslenmesine yardımcı olabilir. (Daha uzun seanslar daha fazla anne sütü üretimi anlamına gelir.)

Emzirirken askı kullanmayı dene.

 

Böylece bebeğinizi memeye yakın tutabilir, onu daha sık ziyafet yapmaya teşvik edebilirsiniz. Bazı bebekler hareket halindeyken daha fazla beslenirler.

Vücudunuzun daha fazla süt üretmesini sağlamak için bebeğinizi her emzirmede göğsünüze verin.

Tek bir emzirme seansı sırasında tekrar geçiş yapabilir ve her iki gögsünüzü iki kez sunabilirsiniz. Bebeğinizin, mümkün olduğu kadar uzun süre yatmasına izin verin – uyuyana veya sizden ayrılıncaya kadar.

Kendinize emzirme tatili verin.

Bir ya da iki gün bebeğinizi yanınıza alın ve hiçbir şey yapmayın. Tabii ki, mutfağa ve tuvalete gidip diğer annelik görevlerini üstlenirsiniz, ama kendinize ve bebeğinize bu tatili armağan edin.

Önerilen Makaleler

Emzirme ve Emziren Anne Beslenmesi

Ağrılı Emzirme Nasıl Önlenir?

Emzirmeyle İlgili Bilmen Gereken 10 Şey

Kaynak: https://www.wikihow.com/Increase-Breast-Milk-Production


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
26
Bayıldım!
Garip Garip
4
Garip
Sevmedim Sevmedim
3
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı