EMZİRME VE EMZİREN ANNE BESLENMESİ

 • Bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemelisiniz.
 • İlk 6 ay bebeğe su bile vermemelisiniz. Anne sütünün % 98’i sudur. İlk 6 ay boyunca bebeğinizin hem besin ögesi ihtiyaçlarını, hem de su ihtiyacını tamamen karşılar.
 • Bebeğe ilk 6 ay anne sütü vermek hem enfeksiyon riskini arttırır, hem de anne sütü alımını azaltarak, bebeğinizin besin maddelerini yeteri kadar almasına engel olur.
 • Yine ek besinlere de 6. aydan sonra başlamalısınız.
 • Bebek, doğumdan sonra hemen emzirilmelidir çünkü sarı ve koyu kıvamlı olan ilk süt (kolostrum) bebek için çok önemlidir. Bu ilk süt çok besleyicidir ve bebeğinizi pek çok hastalıktan korur. Ayrıca bebeğinizin bağırsaklarının çalışmaya başlamasını sağlar. Kolostrum, bir nevi bebeğinizin ilk aşısı gibidir.

Bebeğime, doğduğunda şekerli su içirmeli miyim?

Eski inanışlardan biri de bebekler doğduktan sonra şekerli su vermektir. Bu kesinlikle yapılmaması gereke bir uygulamadır. Bu uygulama bebeğin damak tadını değiştirerek, anne sütü alımına engel olacaktır.

Emzirmenin Faydaları

Anne sütünün, hem anneye, hem bebeğe pek çok faydası var. Peki nedir bunlar?

 • Öncelikle emzirme anne bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirir.
 • Emziren anneler, fazla kilolarını çok daha çabuk verir.
 • Emzirmek, anneyi meme-rahim-yumurtalık kanseri, kansızlık ve kemik erimesinden korumaya ve doğumdan sonra rahmin eski haline dönmesine yardımcı olur.
 • Anne sütü, her zaman temiz, tüketime hazır, ekonomik ve uygun sıcaklıktadır.
 • Bebeğin ihtiyacı olan tüm besin maddelerini içerir ve her annenin sütü, kendi bebeğinin ihtiyacına göre özel salgılanır.
 • Çene, diş ve kemik gelişimini sağlar.
 • Bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimine yardımcı olur.
 • Yetişkinlik döneminde, tip I diyabet, çölyak hastalığı, obezite, koroner kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların görülme riskini azaltır.
 • Bebeği pişikten ve alerjiden korur.
 • Bebeğin ishal ve diğer enfeksiyon hastalıklarına yakalanmasına engel olur ve hastalanmış bebeğin daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Sütüm Bebeğime Yetiyor mu?

Pek çok anne bebeğine sütünün yetmediğinden endişelenir. Özellikle de bebeği sık sık ağlıyorsa, aklına ilk gelen sütünün yetmediğidir. Oysa sebep bu olmayabilir. Sütüm yetmiyor kaygısıyla bebeğe hemen mama vermeye başlamak, bebeğin anne sütünden uzaklaşmasına sebep olur.

Sağlıklı ve sütü bebeğine yeten bir annenin süt miktarı günde yaklaşık 700-800 ml kadardır. Bazı günler anne sütü azalabilir, bu durumda endişelenmeden bebeğinizi emzirmeye devam etmeli, iyi dinlenmeli, iyi beslenmeli, bol su tüketmeli ve psikolojik olarak desteklenmelisiniz.

 • Bebek günde 6-8 kez idrar yapıyorsa ve ilk 6 ay boyunca ağırlığı ayda en az 500 gr ya da haftada 150-200 g artıyorsa, annenin sütü yeterlidir.
 • Yenidoğan bebek ilk hafta kilo kaybeder. 7 ila 10 günlük olduğunda doğum kilosuna ulaşması beklenir.

Süt Arttıran Besinler

 • Sütün miktarını arttıran en önemli faktör sık sık emzirmedir. Emzirdikçe prolaktin ve oksitosin hormonları salgılanarak süt kanalları uyarılır.
 • Annenin psikolojisi süt üretiminde çok çok önemlidir. Sütünüzün yeterli olacağına inanarak, telaşlanmadan ve endişelenmeden bebeğinizi sık sık beslemek çok çok önemlidir.
 • Annenin sıvı ihtiyacını yeterince karşılaması da yine süt miktarını çok etkileyen bir faktördür. Annenin bol su içmesi ve emzirme çayları, süt, taze meyve suları gibi sıvılar alması önemlidir.
 • Hurma, bulgur, çiğ badem, dereotu, taze soğan, yulaf, ısırgan çayı, şekersiz süt arttırıcı çaylar, su süt arttıran besinlerdir.

Emziren Anne Tarif Kartları

Diyetisyen Melda’dan Emziren Anne Tarif Kartları

Emzirme Döneminde Tüketilmemesi Gereken Besinler

Kafein, sütünüze geçerek, bebeğinizde huzursuzluk, uykusuzluk ve hatta kimi zaman memeyi redde bile sebep olabilir. Bu yüzden; kahve, kola gibi kafeinli içeceklerden uzak durmalısınız.

Yine alkol de süte geçeceği ve bebeğinize zarar verebileceği için kesinlikle uzak durmanız gerekenler arasındadır.

Meşrubatlar gibi asitli içecekler de süte geçerek bebeğinizde gaz şikayetlerine sebep olabileceği için uzak durulması gereken içeceklerdendir.

Yeşil çay-adaçayı gibi bitki çayları da sütün azalmasına sebep olabileceğinden tüketilmemelidir.

Emzirme Dönemi Besin İhtiyaçları

Emziren annelerin çok yorulmaması ve uykusuz kalmaması önemlidir.

Her besin grubunu içeren yeterli ve dengeli bir beslenme, emziren anne için çok önemlidir.

Emziren Annenin Sıvı İhtiyacı: Emziren bir annenin sıvı ihtiyacı şöyle hesaplanabilir Annenin kilosu x 33 ml + 700-800 ml

Örneğin 70 kg olan bir anne için; 70 x 33 = 2310 ml + 700-800 ml = 3000-3100 ml sıvı ihtiyacı vardır diyebiliriz.

Emziren Annenin Enerji İhtiyacı: Emziren anne, emzirmeden kaynaklı günde ekstra 500 kalori harcar. Bu da enerji artışına neden olur. Yani emziren annelerin, enerji ihtiyaçlarına +500 kalori daha eklenmelidir.

Enerji ihtiyacı kabaca; emziren annenin kilosu x 24 + 500 kalori şeklinde hesaplanabilir.

Örneğin 70 kg olan bir anne için; 70 x 24 = 1680 + 500 = 2180 yani yaklaşık 2200 kalorilik enerji ihtiyacı vardır.

Emziren Annenin Protein ihtiyacı: Emziren annenin protein, normal bir yetişkin kadından günde 10-15 gram daha fazladır.

Protein ihtiyacı; annenin kilosu x 0.8 g + 10-15 gram şeklinde hesaplanabilir.

Örneğin 70 kg olan bir anne için; 70 x 0.8 = 56 + 10-15 gram = 66-71 gram protein ihtiyacı vardır.

Emziren Annenin Yağ ihtiyacı: İhtiyaç olan enerjinin %25-30’u yağlardan gelmelidir. Emziren anneler bu yağ ihtiyacını, ceviz-çiğ badem-çiğ fındık gibi çiğ kuruyemişler, zeytin-zeytinyağı-avokado ve balık gibi sağlıklı besinlerin sağlıklı yağlarından almalıdır.

Emziren Annenin Karbonhidrat ihtiyacı: İhtiyaç olan enerjinin %50-55’i karbonhidratlardan gelmelidir. Bu karbonhidrat ihtiyacı rafine şekerlerden değil, tam tahıllar, sebze ve taze+kuru meyveler gibi sağlıklı karbonhidratlardan alınmalıdır. Tam buğday ekmeği, tam çavdar ekmeği, bulgur, yulaf, tam buğday makarna, karabuğday, kinoa tam tahıllara örnektir.

Emziren Annenin Kalsiyum ihtiyacı: Emziren annenin düşük kalsiyum alımı hem süt miktarını, hem çocuğun gelişimini olumsuz etkiler. Hem de annenin kemiklerinden fazla kalsiyum çekilmesine sebep olur. Emzirme döneminde normal kalsiyum ihtiyacına ek 400-500 mg kalsiyum alınmalıdır. Yani emziren annenin günlük kalsiyum ihtiyacı 1200-1300 mg’dır.

Süt Ürünlerinin Kalsiyum Miktarları

 • 1 bardak (200 ml) süt: 240 mg
 • 1 bardak (200 ml) kefir: 240 mg
 • 1 kase (200 g) yoğurt: 330 mg
 • 1 dilim (30 g) tam yağlı peynir: 170 mg
 • 1 bardak ayran: 160 mg

Emzirme Dönemi ve Zayıflama

Emzirme döneminde çok düşük kalorili zayıflama diyetleri önermiyoruz. Çünkü böyle diyetler annenin enerjisinin ve süt kalitesinin aşırı düşmesine, vücut depolarının boşalmasına sebep olacaktır. Emzirenlerin sağlıklı beslenme programları özel olmalıdır.

Emzirme sürecinde zaten metabolizmanız her gün normalden yaklaşık 500 kalori daha fazla harcıyor. Bu, kilo vermek isteyen anneler için büyük bir artı oluyor.

Beslenmeniz, tam tahıllı karbonhidratların yer aldığı, beyaz un ve şekerin oldukça olmadığı veya oldukça sınırlı olduğu, yumurta/et/tavuk/balık/peynir gibi proteinden zengin ve süt ürünleri gibi kalsiyumdan zengin yiyecekleri içeren, 3 ana öğün ve 2-4 küçük ara öğünden oluşmalı.

Ayrıca günde en az  2.5-3,5 litre su tüketimine dikkat etmelisiniz.

Hareketinizi artırmak içinse; mümkünse haftada 3 kez, yürüyüş gibi kolay egzersizler yapmak veya pilates çok iyi destek olacaktır.

Emzirme ve Tatlı Krizleri

Emzirme döneminde tatlı krizleri sık yaşanabilir, çünkü emzirme anneye ekstra bir enerji harcatır ve bu kan şekerinin düşmesine sebep olur.

Bu durumda anneler genellikle tatlı, şekerli, hamur işi, abur cubur, şerbet, hazır meyve suları gibi sağlıksız besinlere yönelir. Bunlar hem sütünüzün besin değerini düşürür, hem de kilo alımınıza neden olabilir.

Bunlar yerine; kuru meyveler, taze meyveler, taze sıkılmış meyve suları ve kuru meyveler ile tatlandırılmış tatlılardan faydalanmalısınız. Bu hem sütünüzün besin değerini arttırır, hem süt miktarınızı arttırır, hem sizin kan şekerinizi dengeler, hem kilo alımınıza engel olur, hem de bağırsak çalışmanızı arttırarak sizi kabızlıktan korur.

Önerilen Makaleler

Ağrılı Emzirme Nasıl Önlenir?

Emzirme sırasında nasıl beslenilir?

Emzirmeyle İlgili Bilmen Gereken 10 Şey

Zorlu Emzirme Serüveni

Gebelik ve Emzirme Döneminde Enerji ve Besin Öğeleri Gereksinmeleri*

* Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi 2004

Diyetisyen Melda DEMİRÖZ

Instagram: https://www.instagram.com/diyetisyenmelda/

Website: https://diyetisyenmelda.com.tr/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
2
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
17
Bayıldım!
Garip Garip
2
Garip
Sevmedim Sevmedim
2
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DiyetisyenMelda
ÇİKOLATASEVER DİYETİSYEN - Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü - Kişiye Özel Online Diyet ve Detoks Programı.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı