Anne sütünün tüm faydalarını biliyor musunuz? Çalışmalar anne sütünde beyin gelişimini artıran yağ asitleri olduğunu söylüyor. Emzirme  boyunca besin  anne vücüdundaki antikorlar tarafından denetlenir, böylece bebeğiniz soğuk algınlığı ve gripten daha az etkilenir. Bu sayede bebeğiniz büyürken güvenli bir ortama da sahip olur. En güzeli, ücretsizdir. Emzirme ve Anne Sütü hakkında başka ne bilmeniz gerektiğini öğrenmek için kendinizi test edin.

QUİZE BAŞLA

 1. 1 Her emziren kadın günlük vitamin takviyesi almalıdır.

  1. a) Doğru
  2. b) Yanlış
  Doğru!
  Yanlış!

  Doğru cevap b.

  Kötü bir fikir değil ama önemli de değil. Kadınlarda demir ve kalsiyum açısından yetersiz olma eğilimindedir ve bu mineraller için besin desteği almak faydalı olabilir. Ancak çoğu çalışma vitamin takviyesi almanın yeni doğum yapmış anne veya bebeğin sağlığı üzerinde ciddi bir etkiye sahip olmadığını göstermektedir. Bir istisna: Vejetaryen ve vegan anneler bir B12 takviyesi almalıdır çünkü diyetleri bu besin maddesini yeterince sağlayamayabilir.

 2. 2 100 gram anne sütü kaç kaloridir?

  1. a) 20
  2. b) 75
  3. c) 350
  Doğru!
  Yanlış!

  Doğru cevap b.

  Bebeklerin çok fazla kaloriye ihtiyacı vardır ve anne sütü bebeğinizin kilo almasına yardımcı olması için formulize edilmiştir. İlk birkaç haftada bebeğinizi günde 10 ila 12 kez besleyiniz.

 3. 3 Kolostrum aşamasını geçtikten sonra anne sütünün besleyici bileşimi hemen hemen aynı kalır. (Kolostrum, annenin ilk birkaç gün içinde yaptığı sütdür.)

  1. a) Dogru
  2. b) Yanlış
  Doğru!
  Yanlış!

  Doğru cevap b.

  Anne sütünün besleyici bileşimi bebeğin yaşı, gelişim ihtiyaçları, sağlık durumu ve hatta günün saatine göre değişir. Örneğin, anne sütündeki protein miktarı bebeğin beslenmeye başladığı ilk ayda en yüksek seviyede iken, ilk ayın sonunda hızlı bir şekilde düşer ve yağ miktarı artar.

 4. 4 Annedeki antikorlar bebeği hangi problemlere karşı korur?

  1. a) Görme
  2. b) Sindirim
  3. c) Solunum
  4. d) b ve c
  Doğru!
  Yanlış!

  Doğru cevap d.

  Bebeğinize anne sütünden geçen antikorlar bebeğinize daha iyi sindirim ve solunum sağlar. Emzirilen bebeklerde, ishal gibi mide-bağırsak problemlerine beş kat daha az rastlanır ve astım-zatürre gibi bir solunum hastalığına sahip olma olasılığı üç kat daha azdır. Ek olarak emzirilen bebekler, hazır mama ile beslenenlere kıyasla yarı yarıya  daha az kulak enfeksiyonu geçirmektedir. Uzmanlar, anne sütünün tüm faydalarından yararlanabilmeleri için bebeklerin en az 1 yaşında olana kadar emzirmeye devam edilmesini önermektedir. 

 5. 5 Emzirirken hangi besinlerden uzak durmalıyım?

  1. a) Baharatlı yiyecekler
  2. b) Brokoli ve Lahana
  3. c) Süt ürünleri
  4. d) Hiçbiri
  Doğru!
  Yanlış!

  Dogru cevap d

  Bir bebeğin annenin beslenlendiği bir yiyeceğe duyarlı olması nadirdir görülür. Baharatlı yiyecekler sütünüzün tadını değiştirebilir, ancak bu bebeğiniz için bir sorun olmamalı.  Lahanagillerden sebzelerin bebekte gaza sebep olabileceği gibi bir yanlış inanış vardır.. Eğer bebeğiniz aşırı derecede telaşlı veya gazlı görünüyorsa yada yeşil dışkı varsa, süt tüketiminiz buna sebep olabilir, doktorunuza danışın. İnek sütü proteininin insan vücüdundan tamamen atılması 1 ay sürebilir, bu sebeple ancak 1 ay sonra bebeklerde farkı görebilirsiniz.

 6. 6 Bebeğime yeterli miktarda süt üretebilmem için günlük en az 2 litre su içmem yeterlidir.

  1. a) doğru
  2. b) yanlış
  Doğru!
  Yanlış!

  Doğru cevap b

  Yeterli derecede süt sağlayabilmenin en etkili yolu günde en az 8 kere emzirmek yada pompa ile süt vermektir. Bol su içmek herkes için iyidir ancak emziriyor olmanız susuz kalmadığınız sürece ekstra su içmek için zorlamanızı gerektirmez. Meyve suları da iyi bir alternatiftir. Ancak kahve gibi kafeinli içecekler vucut sıvınızı kaybetmenize sebep olarak bebeğinizi etkileyebilir.

Emzirme hakkındaki bilginizi test edin!

Oluşturuldu
 1. Test Sonuçları
  Puanın
  Doğru!
  Sonuçları Paylaş
 2. Test Sonuçları

  Puanın
  Doğru!
  Sonuçları Paylaş

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3
3 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
12
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
57
Bayıldım!
Garip Garip
33
Garip
Sevmedim Sevmedim
33
Sevmedim

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Doktorların, ebelerin, hemşirelerin ve hatta büyüklerimizin söylediği herşeyin tersi iddia ediliyor cevaplarda. Referans nedir?

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı