Anne Sütünü Artırmaya Yardımcı Olabilecek 5 Gıda

Sütünüzü nasıl artıracağınızı ve belli gıdaların ve takviyelerin yardımcı olup olmayacağını merak ediyor musunuz? İşte, bilmeniz gereken şeyler!

Carrie Murphy tarafından yazıldı

Emziren annelerin sütünün miktarı konusunda endişe duyması son derece yaygın görülen bir durumdur (ve bu tamamen normal!). Yeterli miktarda süt yapıyor muyum? Bebeğim yeterince beslenebiliyor mu? İyi haber şu ki, annelerin büyük çoğunluğu bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılamaya yeterli süt sağlayabilirler (bebeğin kilo alımı ve düzenli olarak ıslak ve kirli bez değişimleri bunun kanıtıdır). Ancak, düşük süt üretiminiz nedeniyle veya işe geri döndüğünüzde yeterince süt stoğu yapmak amacıyla, daha fazla anne sütü üretmenin yollarını öğrenmek isteyebilirsiniz ve diyetinizde yapacağınız değişikliklerin buna yardımcı olabileceğini duymuş olabilirsiniz.

Peki bu doğru mu? Sütünüzün miktarını artıracak gıdalar ve takviyeler (galaktogog olarak bilinirler) hakkında eski hikayeler ve anekdot niteliğinde kanıtlar vardır, ancak bu konudaki bilimsel kanıtlar yetersizdir. Tennessee Memphis’ten St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesi’nde bir laktasyon danışmanı, diyetisyen ve beslenme ve emzirme servisleri direktörü olan IBCLC, Ginger Carney, “Herhangi bir gıdanın süt miktarını artırabileceğine dair kesin bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Ancak bir anne, hangi sonuçları alabileceğini görmek için kendi başına denemek isterse bunda herhangi bir zarar görmüyorum” diyor. Tabii ki, herhangi bir takviye almadan önce doktorunuza danışmak akıllıca olacaktır, ancak size birkaç kilo daha aldıracak ve hatta bebeğinizin kollarınızda sütten sarhoş olmasını sağlayacak bu gıdaları ve bitkileri önce kontrol etmelisiniz.

Çemen Otu

Emzirme takviyelerinde çok yaygın kullanılan bir bitkidir ve iyi bilinen bir galaktogogtur. Carney, “Teorik olarak, çemen otunun ter üretimini uyardığı ve göğüs de modifiye bir ter bezi olduğu için süt kanalları ve süt akışını da uyardığı düşünülmektedir. Oral yolla çemen otu tüketen birçok kadın 24-72 saat içinde süt üretiminde bir artış olduğunu bildirmiştir” diyor. Çayını yaparak ya da başka şekillerde içebilirsiniz.

Yulaf

Hiç anne sütünü artıran kurabiyelerden yediniz mi? Büyük bir olasılıkla içeriğinde yulaf vardır. Halk arasında bilge kadınlar uzun zamandır yulafın anne sütü üretiminde faydalı olduğunu ileri sürmüştür. Emzirme uzmanları yulaf tüketiminden sonra sütün artmasının yulafta bulunan yüksek demir seviyelerine bağlanabileceğini varsaymalarına rağmen, gerçek etkilerinden bahseden çok az bilimsel kanıt vardır. California San Jose’deki özel muayenehanesinde emzirme danışmanlığı yapan IBCLC, Sedjenane Chang, “Yeterli sayıda insana tutarlı bir şekilde yardımcı olduğu düşünüldüğü için, herkesin ortak bir önerisi haline gelmiştir. Ancak, süt üretiminde yulafın neden yardımcı olduğunu gösteren yeterli araştırma yoktur’’ diyor. Her iki durumda da, emzirme döneminde düzenli yulaf tüketmek kötü bir şey değildir.

Yulaflı-Hurmalı Smoothie

Rezene

Havuç ailesine ait bu yapraklı sebze, uzun zamandan beri bir galaktogog olarak düşünülmüştür ve bazı çalışmalar daha iyi emzirme deneyimi ile küçük bir ilişkisi olduğunu göstermiştir. Rezene, emziren anneler için satılan çaylar ve diğer takviyelerde sıklıkla bulunur, ancak yemeklere ekleyerek kullanmak da tamamen uygundur. Bulunduğunuz bölgedeki organik pazarlarda (ya da semt pazarlarında) veya marketlerde bulabilirsiniz. Kavrulmuş olarak, salatalara katılarak, hatta dilimlenip yanında soslarla birlikte servis edilir ve oldukça lezzetlidir. Meyankökünün tadını seviyorsanız rezeneyi de seversiniz çünkü genellikle birbirleriyle karşılaştırılırlar.

Emziren Anneler için Detoks Çayı

Bira Mayası

Sütü artırmak için bira mayasının kullanılması geleneksel bilgelerin bir başka yöntemidir ve anekdot niteliğinde birçok kanıt vardır. Emziren anneler için biranın iyi olduğunu duymuş olabilirsiniz, bira mayası da aynı genel prensiple (sadece şerbetçiotu veya alkol bulunmaz) çalışır. Chang, birçok annenin bunu faydalı bulduğu konusunda hemfikir. Bira mayası, enerjinizin artmasına yardımcı olabilecek B vitamini bakımından da yüksektir. Gıda marketlerinden veya aktarlardan temin edebilirsiniz. Bazı anneler içeceklerine karıştırıp içmeyi bile seviyorlar.

Ispanak

Ispanak gibi demir içeriği zengin gıdalar demir düzeyinizi yenilemekte etkili olabilir (özellikle doğum sonrası bir kanama problemi veya doğum sırasında anormal kan kaybı gibi sütünüzün gelişini de etkileyecek durumlar olduysa). Chang, ‘’Bir araştırma, düşük demir seviyelerinin düşük süt üretimi ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, eğer zorlandığınızı düşünüyorsanız doktorunuza demir seviyenizi kontrol ettirin” diyor. Yiyebileceğiniz diğer demir zengini gıdalar arasında kırmızı et (özellikle karaciğer), fasulye, nohut ve diğer yeşil yapraklı sebzeler bulunur.

Genel olarak, sadece bebeğinizin iyi beslenmesi için değil aynı zamanda kendi bedeninizin de sağlıklı bir seviyede çalışmasını sağlamak için emzirirken sağlıklı beslenmek önemlidir. Beslenmenizde meyveler, sebzeler, sağlıklı yağlar, tam tahıllar ve çok çeşitli sağlıklı gıdanın bulunması gerekir.

Elbette, sütünüzü artırmak için yapabileceğiniz en önemli şey bebeğinizi sık sık emzirmektir. Carney, “Başarılı bir emzirmenin arz ve talebe dayandığını hiç unutmayın. Meme sık sık boşaltıldığında daha fazla süt üretilecektir. Eğer emme konusunda bebeğiniz etkili değilse, bu kesinlikle yetersiz süt üretimiyle ilgili bir sorun oluşmasına neden olabilir” diyor. Bebeğinizi istediği kadar emzirin, iyi bir meme tutunması sağladığından emin olun ve her emzirmede her iki memeyi de verin.

Süt üretiminiz konusunda endişeleriniz varsa, bölgenizde siz ve bebeğinizin durumu üzerinde sizinle birebir çalışacak bir emzirme uzmanı bulun. Emzirmek herkes için farklıdır; bu nedenle, üretilen çözümlerin size ve yaşam tarzınıza uyarlanmış olması mutlu ve sağlıklı bir emzirme deneyimi sürdürmek için çok önemlidir.

Süt Arttıran Şekersiz Browni

Süt Arttıran Pancarlı Kısır

Kaynak: https://www.parents.com/baby/breastfeeding/tips/5-foods-that-could-help-increase-your-breastmilk-supply/

Özet
Anne Sütünü Artırmaya Yardımcı Olabilecek 5 Gıda
Makale İsmi
Anne Sütünü Artırmaya Yardımcı Olabilecek 5 Gıda
Tanımlama
Sütünüzü nasıl artıracağınızı ve belli gıdaların ve takviyelerin yardımcı olup olmayacağını merak ediyor musunuz? İşte, bilmeniz gereken şeyler!
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
4
Bayıldım!
Garip Garip
1
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı