Bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza aldınız. Biraz alınan kilolar, biraz da değişen duygu durumları ile şimdi bu yeni sürece alışmaya çalışıyorsunuz. Sağlıklı bir gebelik geçirdiyseniz, muhtemelen doktorunuz gebelik boyunca cinsellik yaşayabileceğinizi belirtmiştir. Ancak, bazen çiftler yine de bebeğe zarar gelebilir korkusuyla ya da anne adayının yaşadığı fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar nedeniyle, cinsel ilişkiden kaçınabiliyor.

Cinsel İlişki Sırasında Kanama Nedenleri

Cinsel ilişkide kanama, doğum sonrası dönemde kadınlar arasında nadir görülen bir durum değildir. Menopoz sonrası dönemde de yaygın olarak görülür. Cinsel ilişki sonrası kanama bazen can sıkıcı olsa da, genellikle korkulacak bir durum yoktur. Aynı şey, cinsel ilişki sırasında yaşanan kanamalar için de söylenebilir.

Araştırmalara göre, üreme çağındaki kadınların %9’u, cinsel ilişki sonrasında, adet döneminde olmalarına bakılmaksızın vajinal kanama yaşayabiliyor. Bununla birlikte kuruluk, kaşıntı, hassasiyet, lekelenme ve hormonal değişimlere bağlı olarak da cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında kanama görülebiliyor.

Vajinal kanamanın nedenleri genellikle endişe verici bir durum olmasa da, kanamanın daha ciddi bir soruna işaret edebileceği durumlar da vardır. Doğumdan sonra cinsel ilişkide kanamanın yaygın nedenlerinden bazıları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Yatakta bir çift

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar;

  • pelvik bölgede ağrı
  • kaşıntı
  • yanma
  • vajinal akıntı
  • sık ve ağrılı idrara çıkma gibi çeşitli semptomlar ile ilişkilendirilmektedir.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların neden olduğu iltihaplanma, kan damarlarının daha kolay şişmesine neden olabilir. Kanamanın ciddiyeti, genellikle enfeksiyonun ciddiyeti ile ilişkilidir.

İyi Huylu Polipler

Poliplerin görünüşü

Servikal polipler ya da rahim üzerindeki iyi huylu büyüme, doğumdan sonra cinsel ilişkide kanama nedenleri arasında yer alır. Bu iyi huylu polipler; 40-50’li yaşlarda, çoğul gebelik yaşayan kadınlarda daha fazla görülür.

Rahim polipleri, rahmin içinde çıkan küçük ve yumuşak dokulardır. Bu tür polipler; iki adet döngüsü arasında, menopoz sonrası dönemde ya da cinsel ilişki sırasında vajinal kanamaya eden olabilir. Bu durum, daha çok 35-55 yaş aralığındaki kadınlarda gelişme eğilimindedir.

Kanserli olmayan büyümeler de cinsel ilişkide kanamaya neden olabilir. Ancak, bu daha az yaygın bir nedendir.

Rahim Ağzında Yara

Rahim ağzı yaraların rahim içindeki oluşabileceği yerleri

“Servikal ectropion” olarak da bilinen rahim ağzı yaraları; serviks bölgenin iç kısmında yer alan hücrelerin dışarı çıktığı, kanserli olmayan bir durumdur. Bu olduğunda, servikal doku normal olmayan bir şekilde şişer. Bu da, zaten kırılgan olan kan damarlarının genişlenmesine ve iltihaplanmasına neden olur.

Sonuç olarak; cinsel ilişki, tampon kullanımı ve hatta doktor muayenesi sırasında vajinal kanamaya neden olabilir. Rahim ağzı yaraları, serviks bölgesi normalden daha yumuşak olan yeni doğum yapmış kadınlarda daha yaygın olarak görülmektedir. Aşırı vajinal kanama olmadığı sürece, genellikle tedavi gerektirmez.

Çikolata Kisti

Çikolata kistinin rahim içindeki olağan görünüşü

Çikolata kisti, rahim astarının rahmin dışarı çıkması ile ortaya çıkar. Bu durum, endometriyal dokunun diğer organların yüzeyine yapışmasına neden olabilir. Bu da, dayanılmaz bir ağrı ve bazen de kısırlık ile sonuçlanabilir. Çikolata kistinin karakteristik özelliklerinden biri de cinsel ilişki sırasında ağrı ve kanamadır.

Travma

Yatakta bir çift

Doğumdan sonra cinsel ilişkide kanama nedenlerinden biri de travmalardır. Rahim, vajina ya da serviks enfeksiyonlar ve anormallikler ile ilişkilendirilen kanamalar, bazen bu savunmasız dokulardaki travmadan da kaynaklanabilir.

Vajinada kesik, sıyrık ya da yırtılmaya neden olabilen şiddetli cinsel ilişki buna neden olabilir. Doğum sonrası dönemde, vajinal kuruluk varsa, görülmesi daha olasıdır. Bununla birlikte, cinsel istismar ya da şiddet sonucunda da kanama meydana gelebilir. Zorla giriş, vajinal dokulara ciddi şekilde zarar verebilir. Tedavi edilmediği durumlarda, tekrar açılabilen çatlaklara neden olabilir. Doğumdan sonra cinsel ilişkide kanama nedenlerinden bahsettik. Böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız, genellikle endişe edecek bir durum olmasa da, bir uzmana danışmak en iyisi olacaktır.

Önerilen Makale

Doğum Sonrası Cinsellik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kaynaklar

https://www.verywellhealth.com/top-causes-of-vaginal-bleeding-after-sex-3520909

https://www.nhs.uk/common-health-questions/womens-health/what-causes-a-woman-to-bleed-after-sex/

Özet
Doğumdan Sonra Cinsel İlişkide Kanama
Makale İsmi
Doğumdan Sonra Cinsel İlişkide Kanama
Tanımlama
Doğumdan sonra cinsel ilişki sırasında olan kanamalar, genel cinsel yolla bulaşan hastalıklar.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
5
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
20
Bayıldım!
Garip Garip
18
Garip
Sevmedim Sevmedim
11
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı