Doğumdan Sonra Adet Düzeni

Bebeğinizi kucağınıza almaya hazırlandığınız hamilelik dönemi, pek çok değişimin meydana geldiği bir dönemdir. Hormonal değişimler yaşanır, karnınız büyümeye başlar, cildiniz daha parlak görülür ve doğuma kadarki sürede, hamilelikle ilgili seveceğiniz ya da hoşlanmayacağınız daha pek çok şey vardır.

Hamilelik ile birlikte hayatınızdaki değişimlerden biri de adet kesilmesi olacaktır. Gebeliğin başlamasından itibaren, en az dokuz aylık süreyle adet olmazsınız. Ancak, muhtemelen doğumdan sonra adet döngünüz ile ilgili neler olacağını merak ediyorsunuzdur.

Doğumdan sonra adet düzeni, genellikle emzirme durumunuza bağlıdır. Ve bebeğin gelişi ile birlikte değişecek pek çok şey gibi, doğumdan sonraki dönemde adet döngünüzün de biraz farklı olduğunu fark edebilirsiniz. Doğumdan sonra adet döngüsüne dair merak ettiğiniz soruların cevaplarını sizler için araştırdık!

Doğumdan sonraki dönemde adet döngüsündeki değişimler

Doğumdan sonra adet görmeye başladığınızda, bunun hamilelik öncesindeki gibi olmadığını fark edebilirsiniz. Vücudunuz, yeniden adet görmeye yavaş yavaş hazırlanıyor. Bu süreçte, aşağıdaki değişimleri gözlemleyebilirsiniz:

 • Hamilelik öncesi dönemden daha güçlü kramplar
 • Küçük kan pıhtıları
 • Kanamaların daha ağır olması
 • Ağrıda artış
 • Düzensiz adet uzunlukları

Hamilelik sonrası ilk adet kanaması, alışık olduğunuzdan biraz daha ağır geçebilir. Ayrıca, bir de dökülmesi gereken maddeler de eklenince, daha yoğun kramplar ile karşılaşabilirsiniz. Adet döngüleriniz devam ettikçe, bu şikayetler muhtemelen azalacaktır.

Doğumdan sonra adet ne zaman görülür?

Emzirmiyorsanız, doğumdan sonra ortalama 6-8 hafta sonra yeniden adet görmeye başlarsınız. Emziriyorsanız, bu süre değişkenlik gösterebilir. Bebeğinizin sadece anne sütü ile beslendiği bir doğum sonrası düzende, yeniden adet görmeye başlamanız birkaç ayı bulabilir.

Doğumdan sonra hızla yeniden adet olmaya başlarsanız ve normal doğum yaptıysanız, doktorunuz ilk adet kanaması sırasında tampon kullanmaktan kaçınmanızı önerebilir. Çünkü, vücudunuz hala iyileşmeye devam ediyor ve tampon kullanımı, bölgede travmaya neden olabilir. Doğumdan sonraki 6 haftalık dönemde devam eden iyileşme sürecinde adet görürseniz, tampon kullanıp kullanamayacağınızla ilgili olarak doktorunuzdan bilgi isteyin.

Emzirme doğum sonrası adet kanamasını geciktirir mi?

Emziren anneler, vücutlarındaki hormonlar nedeniyle adet döngülerine hızlı bir şekilde dönmezler. Anne sütünün üretiminde önemli rol oynayan hormonlar, vücuttaki üreme hormonlarını baskılayarak yumurtlamayı ve adet görmenizi engelleyebilir.

Doğum sonra adet düzensizliği

Doğumdan sonraki ilk aylarda, adet düzensizliği görülmesi yaygındır. Emziren annelerin, adet düzensizliği yaşamaları daha olasıdır. Bunun nedeni, yukarıda da belirttiğimiz gibi anne sütünü destekleyen hormonların üreme hormonlarını baskılayarak yumurtlamanın gecikmesine neden olmasıdır.

Doğumdan sonra vücudun iyileşmesi zaman aldığından, adet döngülerinizin düzensiz olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Zaman içinde, adet döngünüz kendiliğinden düzene girecektir. Bununla birlikte, PKOS hastalığı gibi bazı durumlar, doğumdan sonra adet düzensizliğine neden olabilir.

Doğumdan sonraki dönemde adet döngünüz ile ilgili endişeleriniz varsa, altta yatan herhangi bir durum olup olmadığının kontrol edilmesi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Doğumdan sonra adet olmak için ne yapmalıyım?

Her kadının vücudu farklı olduğundan, adet kanamalarınızın yeniden ne zaman başlayacağı konusunda kesin bir şey söylemek zordur. Bebeğinizi mama ile besliyorsanız, ilk adet döngünüz doğumdan sonra 5-6 hafta sonra başlayabilir. Emziren annelerde, bu süre biraz daha uzamaktadır. Ancak, doğumdan sonra adet olmayı kolaylaştırmak için yapabileceğiniz bir şey yoktur. Vücudunuzun iyileşme sürecinde olduğunu ve zamanla adet döngülerinin düzene gireceğini unutmayın. Bu konuda stres yapmak, adet kanamalarının daha geç başlamasına ve düzensizliklere neden olabilir.

Ne zaman doktora gidilmeli?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, doğumdan sonra bir süre adet düzensizliği görülmesi normaldir. Vücudunuz, ona yeniden alışmaya çalışıyor. Ancak, dikkatli olunması gereken durumlar da vardır. Aşağıdaki belirtileri fark ederseniz, doktorunuza başvurmalısınız:

 • Saat aralıkları ile ped değiştirmek
 • Kanamaya eşlik eden ani ve şiddetli ağrı
 • Ani yükselen ateş
 • Kanamanın 1 haftadan daha uzun sürmesi
 • Büyük kan pıhtıları
 • Akıntıda kötü koku
 • Şiddetli baş ağrıları
 • Nefes darlığı
 • İdrar sırasında ağrı

Bu belirtiler, bir enfeksiyona işaret ediyor olabileceğinden, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Önerilen Makale

Hamilelik Döneminde Merak Edilen 10 Soru!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı