Bebeğin büyümesi ve çevresine olan ilgisinin artması ebeveynlerin farklı yöntemler aramasını sağlayabilir. Bebek ve çocukların gelişimini destekleyen eğitici kitaplar, bulmacalar, yap-bozlar ve çeşitli telefon uygulamaları bu konuda yardımcı olabilir. Zihinsel becerilerinin yanında ince motor becerilerini geliştiren uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ebeveynler içeriği okuyabilir.

1. Çocuklar için Hayvanlar Yapboz Oyunu

Ä°lgili resim

Bebeklerinize hayvanları sevdirecek harika bir uygulama. At, fil, köpek, keçi, inek ve koyun gibi 26 farklı hayvan bulunmaktadır. 30 şekil ve tangram bulmacası içeren eğlenceli bir yap-boz uygulamasıdır.

Çocuklar oyunun bölümlerini doğru bir şekilde tamamladığında balon kutlamaları ile mutlu olabilir ve bu ödül sistemi gelişimleri için faydalı olabilir. Çocukların görsel algılarını geliştiren ve hafızalarını pekiştiren bu uygulama okul öncesi çocuklar için yarar sağlayabilir.

Çocuk kitapları çizerleri tarafından oluşturulan resimler ile hayvanları tanımak ve isimlerini öğrenmek keyifli bir şekilde öğrenilebilir. Aynı zamanda uygulama içinde hayvan sesleri de bulunmaktadır bu sayede çocuklar hiç görmediği hayvanları bile tanıyabilir. Ancak zürafa, kaplumbağa ve deniz hayvanlarının sesleri olmadığı için uygulamada yer almaz dolayısıyla gerçekçi ama eğlendirici bir oyundur.

Savana, deniz, çiftlik ve orman temaları ile çocuklar hayvanların yaşadığı bölgeleri öğrenirken kendi ilgi alanlarına göre tema seçimi yapabilir. Çocuklar için özel tasarlanan bu uygulama özel arayüzleri ile kolay bir kullanım olanağı sunmaktadır.

Çocukların uygulama içinde satın almalarını engelleyen tasarımı ile ebeveynler uygulamayı indirmek için buraya tıklayabilir.

2. Educational Games for Kids

Educational Games for Kids cartoons ile ilgili görsel sonucu

Bu uygulama sayesinde çocuklarınız sayıları, alfabeyi, renkleri, ayları, güneş sistemimizin gezegenlerini, uzayı ve çok daha fazlasını kolaylıkla öğrenebilirler.

Okul öncesi çocuklar ve bebeklerin alfabe, sayı, renk vb. kavramları öğrenebilmesi ve pekiştirilmesi için geliştirilmiştir. Eğitsel bir oyun arayışında olan ebeveynler, çocuklarının daha hızlı gelişmesi için bu uygulamayı indirebilir.

Uygulama özellikleri:

 • Anaokulu ve kreş yaşında olan çocuklar için eğitici oyun bölümleri içerir,
 • İngilizce telaffuzu kolaylaştırır,
 • Hayvan sesleri ve renk çeşitliliği ile zihinsel gelişimi destekler,
 • Çocuklar için zeka kartları tasarımı sunar,
 • Eğlenerek öğrenmeyi sağlar,
 • Harf, gün, ay, sayı vb. kavramlar için eğlendirici seslere sahiptir,
 • Oyun tabanlı öğrenme için geliştirilmiştir.

Çocukların gelişimi için aktif bir öğrenme süreci sunan bu uygulama android cihazlara ücretsiz olarak buradan indirilebilir.

3. Doctor Kids

 

Çocukların doktor korkularını azaltabilmek, diş hekimi ve doktorların daha çok sevilmesi için bu uygulama oldukça yararlı olabilir. Oyunun içeriğinde birbirinden farklı yaralanmalar, uzman doktorlar, hastalar ve renkli nesneler bulunmaktadır. Çocuklar, hastaları doğru doktorun odasına yönlendirilmesi ile tedavi süreci başlamaktadır.

Doktor çocuklar oyunu ile çocuklar hastane korkularını yenebilir, tıp alanında çalışmak için hevesli olabilir ve oyunun sunduğu ödüller ile mutlu olabilir. Bu uygulamada diş tedavisi, göz ameliyatı, ambulans sürme, kırıkları tespit etme gibi birbirinden farklı durumlar yaşanmaktadır.

Oyunun sunduğu diğer özellikler:

 • Virüs ve bakteri taramaları,
 • Laboratuvar ortamında deney yapmak ve yeni buluşlar icat etmek,
 • Kırılan kemikleri özel ışınlar ile tedavi etmek,
 • Ksilofon bölümü ile kulak enfeksiyonu teşhisi koymak ve tedavi etmek.

Çocuklar bu oyun uygulaması ile hastane ortamlarını yakından tanıyabilir. Oyunda bulunan doktor ve hasta gibi karakterler farklı şekillerde tasarlanmıştır ve oynamayı kolaylaştırabilir. Aynı zamanda canlı renkleri, hoş müzikleri ve uyarıları ile çocukların dikkatini kısa sürede çekebilir.

Bu uygulama 6 – 12 yaş arasındaki çocuklar için uygundur ve oyun içinde diş teli, bandaj ve şurup gibi tedavi malzemeleri bulunmaktadır. Oyun ücretsiz olarak android cihazlara buradan indirilebilir ancak oyun içi satın almalar olduğu için kontrollü şekilde oynanmalıdır.

4. Çocuk çizim & video KidsDoodle

Çocuk çizim & video KidsDoodle ile ilgili görsel sonucu

 

Çocukların hayal gücünü geliştirmek için ideal bir uygulamadır. Her çocuğun kendi hayal gücü ile çizebileceği küçük resimler, ışıklı bir gösteri sunmaktadır. Renk değişimleri ve çizilen resimlerden oluşan çizgi filmler ile tüm çocuklar bu oyunu sevebilir.

Çocukların tuval ya da kendi seçtikleri bir fotoğraf üzerine resim yapmasını sağlayan bu uygulama ışıklı çizgileri ile keyifli vakit geçirme olanağı sunabilir. Çizilen resimler istenildiği gibi boyanabilir ve renklendirebilir. Boyama kitaplarının daha gelişmiş ve teknolojik bir halini sunan bu uygulama aynı zamanda ışık özelliği ile de pek çok çocuk tarafından sevilerek kullanılmaktadır.

Neon boya ve çizimlerin hakim olduğu bu uygulama 2 – 6 yaş arasındaki çocuklar için tasarlanmıştır. Dileyen çocuklar kendi ya da sevdiği kişilerin fotoğraflarını neon çizimlerle süsleyerek paylaşabilir. Uygulamanın diğer özellikleri ise şöyledir:

 • Yıldız, kalp gibi desenler otomatik olarak çizilebilir ve resim üzerine yerleştirilebilir,
 • Ondan farklı fırça kalıbı bulunmaktadır,
 • Eskiz çizimi ya da siyah arka plan üzerine boyama yapılabilir,
 • Gökkuşağı, boya, neon, kalem ya da sprey gibi farklı çizim teknikleri bulunmaktadır,
 • Resim yapılırken silme ya da geri tuşları ile çocuklar yanlış çizimlerini düzeltebilir.

Neon çizim uygulaması ebeveynler tarafından da kullanılabilir. Çocukları ile beraber resim yapmak isteyen anne babalar farklı bir oyun deneyimi yaşayabilir. Ücretsiz bir uygulamadır ve ebeveynlerin en çok korktuğu satın alma kısımları bulunmaz. Buraya tıklayarak uygulama indirilebilir.

5. Math Kids – Add, Subtract, Count, and Learn

Math Kids - Add, Subtract, Count, and Learn ile ilgili görsel sonucu

Çocuklarına erken yaşta eğitim vermek isteyen ebeveynler bu uygulamayı tercih edebilir. Okul öncesi, kreş, anaokulu ya da daha büyük çocuklar için tasarlanmıştır. Alfabe, toplama, çıkarma ve sayma gibi işlemler bu uygulama eğlenirken öğrenmeyi amaçlamaktadır. Çocukların okuma ve matematik işlemlerini teşvik etmek için kullanılabilir ve günlük hedefler ile ödül sistemi oluşturulabilir.

Çocuklar matematik işlemlerini yapmayı sevmeyebilir. Erken yaşta matematik dersini sevmeyen çocuklar ilerleyen yaşlarda daha çok zorlanabilir. Bu uygulama ise her çocuğun matematiği ve işlemleri sevmesini kolaylaştırabilir.

Sayısal becerileri güçlendirmek, okul öncesi çocukları matematiğie alıştırmak için uygulamanın sunduğu özellikler şunlardır:

 • Büyük – küçük, dolu – boş, tam – eksik gibi kavramlar karşılaştırılabilir,
 • Sayı sayma öğrenilebilir,
 • Ebeveynler çocukların matematik becerilerini ölçmek için küçük sınavlar düzenleyebilir,
 • Çocuklar kendi matematik problemlerini oluşturabilir,
 • Matematik işlemlerinin kavramasını kolaylaştırabilir.

Ebeveyn ve çocukların beraber oynayabileceği bu oyun aynı zamanda çocuğun gelişimini yakından gözleme fırsatı da vermektedir. Çocukları ile eğlenceli vakit geçirmek isteyen ebeveynler bu uygulamayı reklamsız ve satın almasız özellikleriyle android cihazlara ücretsiz olarak buradan indirebilir.

6. Kids Learn Professions

Kids Learn Professions ile ilgili görsel sonucu

Çocukların meslekleri öğrenebilmesi ve işler için kullanılan araç gereçleri tanıması amacıyla tasarlanmıştır. Ayrıca oyun içinde doktor, balıkçı, çitfçi, itfaiyeci gibi birçok meslek grubu ve hafıza kartları içeren bölümler bulunmaktadır.

Meslek tanıtımının yanı sıra uygulama içinde hafıza güçlendirici bölümler de bulunmaktadır. İtfaiyecinin yangın sırasında kullanabileceği malzeme seçimi, lokantada yemeklerin nasıl sipariş edilebileceği gibi onlarca farklı bölüm özellikleri sunmaktadır. Uygulamanın özellikleri:

 • Meslekler ve araç – gereç seçimi eşleştirilmesi yapılabilir,
 • Lokanta bölümü ile yemek pişirme, servis ve bahşiş gibi alanlar öğrenilebilir,
 • Bölümlere özel boyamalar yapılabilir,
 • Çiftçi bölümü ile sebze dikmek, sebze türlerini öğrenmek gibi farklı aktiviteler sunabilir,
 • Dondurma, pizza, yemek yapmak gibi çeşitli bölümler bulunmaktadır,
 • Tren rayı inşa edilebilir.

Fransızca, Rusça, İspanyolca, İngilizce ve Almanca gibi farklı dillerde kullanılabilir. 8 yaş ve altı için tasarlanan bu uygulama android cihazlardan ücretsiz olarak buradan indirilebilir.

7. Çocuklar için Çizimler

Ä°lgili resim

Çocukların yaratıcılığını ve hayal gücünü geliştiren bu uygulama ile farklı şekillerde resimler yapılabilir. Şirin ve sevimli karakterlerin çizimini oynarken öğrenebilir. Bir çeşit animasyon ve resim karışımı olan bu uygulama diğer resim uygulamalarına göre farklı özellikler içermektedir.

Kurbağa, çiçek, kedi, araba gibi çeşitli nesne ve hayvanların çizimi küçük çizgiler halinde gösterilir ve çocukların bu çizgileri takip etmesi istenir. Karakterin çizimi bittiğinde canlanır ve küçük bir animasyon gösterisi sunar. Kurbağanın zıplaması, kirpinin yuvarlanması ya da kelebeğin uçması çocukların mutlu olmasını sağlayabilir.

2 – 4 yaş arası tasarlanan bu oyunu büyük çocuklar da severek oynayabilir. Bu uygulamanın diğer özellikleri aşağıda sıralanmıştır:

 • 30 farklı karakter seçeneği bulunur,
 • Birbirinden farklı sesler ve animasyon gösterileri içermektedir,
 • İnce motor becerilerinin güçlenmesini sağlar,
 • Çok yönlü gelişimi destekler,
 • Kolay bir arayüze sahiptir ve çocuklar tek başına oynayabilir,
 • Çizimler kaydedilebilir ve sosyal medyada paylaşılabilir,
 • Ebeveyn kontrolü bulunur.

Çocukların keşfetme isteğini arttıran bu uygulama ilerleyen bölümlerde zorlaşmaktadır. Her bölümde farklı bir karakter ve zorluklarla mücade eden çocuklar bu oyun için daha istekli olabilir. Ebeveyn ve çocukların en sevdiği oyunlardan biri olan bu uygulamayı anroid cihazlara reklamsız olarak buradan indirebilirsiniz.

8. Brain Games For Kids

Ä°lgili resim

Zeka gelişimini destekleyen bu uygulama birbirinden farklı 12 eğitici oyun içermektedir. Yapboz, labirent, alfabe çorbası, hafıza ve zeka oyunları, görme becerisi, bulmaca, sudoku, mayın tarama, nesne bulma gibi farklı bölümler bulunmaktadır.

Google Play tarafından ‘Aileye uygun’ özelliği taşıyan bu uygulama tüm aile bireyleri tarafından oynanabilir. Oyunda 3 farklı zorluk düzeyi bulunmaktadır:

 • Okul öncesi 3 yaş,
 • Çocuklar için 6 yaş,
 • Daha büyük çocuklar için 10 yaş.

Oyun özellikleri:

 • Labirent sonunda bulunan bayrağa ulaşmak için parmak takibi,
 • Hayvanları tamamlamak ve eksik parçaları bulmak için yap-boz,
 • İngilizce kelime bulma özelliği ile kelime dağarcığı geliştirmek,
 • Küçük resimlere bakarak büyük resmi görebilmek,
 • Farklı nesneler arasından istenilen nesneyi bulabilmek,
 • En ünlü zeka oyunlarından biri olan sudoku ile dikkat ve konsantrasyon geliştirmek,
 • Birbiriyle eşleşen kartları bulabilmek,
 • Klasik mayın tarlası oyunu ile eğlenceli vakit geçirebilmek.

Ücretsiz olarak indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

9. Düzenli Bebeğim

Düzenli Bebeğim ile ilgili görsel sonucu

Çocuklar düzenli olmayı ya da odasını toplamayı sevmeyebilir. Bu uygulama ise evin düzenlenebilmesi ile ilgili küçük ipuçları öğretebilir. Çocukların sorumluluk duygusunu geliştiren bu uygulama ile ev işlerini yapmak daha keyifli olabilir.

5 yaş altı eğitici zeka oyunları kategorisinde bulunan bu oyun sadece eğlenceli vakit geçirmenin dışında farklı özellikler de taşıyor. Çocukların odasını düzenli tutabilmesi, temizlik hakkında bilgi edinebilmesi eğlenceli ve keyifli bir şekilde öğrenilebilir.

 • Oyun içinde verilen görevler ile oda ve ev temizliği yapılabilir,
 • Benzer eşyalar birbiriyle gruplandırılır ve öğrenim gerçekleşebilir,
 • Ev içinde yapılan bulaşık yıkama ve yerleştirme, evi süpürme, toz alma gibi eylemlerin öğrenilmesi kolaylaşabilir.

Uygulamayı ücretsiz olarak indirmek isteyen ebeveynler buraya tıklayabilir.

10. Bebek Piyanosu

Bebek piyanosu – çocuklar için öğretici oyunlar ile ilgili görsel sonucu

1 – 6 yaş arasındaki çocuklar için tasarlanan bir müzik oyunudur. Kız ve erkekler için farklı öğretici oyunlar sunar, müzik kulağının gelişimini destekler, yaratıcılığı geliştirir, el – göz koordinasyonun gelişmesini sağlar ve ince motor becerilerini geliştirir.

Kreş, okul öncesi ve anaokul yaşlarında bulunan tüm bebek ve çocuklar bu oyun ile keyifli dakikalar geçirebilir. Otizmli çocuklar ya da gelişimsel problemleri olan çocuklar da bu oyunu mutluluk içinde oynayabilir.

En fazla bilinen ve sevilen çocuk şarkıları oyun içinde piyano ile çalınabilir. Aynı zamanda tef, gitar, trompet, zil ve flüt gibi farklı müzik aletleri de bulunmaktadır. Şarkı çalmak ve dinlemenin yanı sıra oyunun sunduğu diğer özellikler şunlardır:

 • Hayvan, robot, uzay, araç ve çevre sesleri öğrenilebilir,
 • Çocukların uyumasını kolaylaştıracak birbirinden farklı ninniler ve sakinleştirici müzikler bulunur,
 • Karakterler hareket edebilir ve animasyonlar oluşturulabilir,
 • Oyun içinde farklı iki oyun daha bulunur,
 • Oynamak için internet bağlantısı gerekmez.

Ücretsiz olarak android cihazlara buradan indirilebilir.

11. Petting Zoo by C. Niemann

Grafik tasarımcı ve karikatürist Niemann tarafından çizilen bu oyun 21 farklı hayvan içeriyor. Hayvanlar farklı sesler çıkarabiliyor, dans ediyor ya da banyo yapabiliyor. İngilizce bilmeyen çocuklar ve ebeveynler tarafından da çok sevilen bu uygulama çeşitli gazeteler tarafından ödüle layık görülmüştür. Uygulamanın diğer özellikleri:

 • Hayvanları tanıyabilir ve seslerini ayırt edebilir,
 • Her yaş aralığındaki çocuklar oyunu keyifle oynayabilir,
 • Hayvanların figür ve hareketleri keyifli ve kaliteli bir zaman geçirilmesini sağlar,
 • Basit ve kolay bir arayüze sahiptir.

IOS cihazlara uygundur ve buradan indirilebilir.

12. Lalala-Ezo Sunal

Ünlü oyuncu Kemal Sunal’ın kızı Ezo Sunal tarafından geliştirilen bu uygulama ücretsiz ve Türkçe olması özelliği ile ebeveynler ve çocuklar tarafından tam puan alabilir. Okul öncesi çocuklar için hazırlanan bu uygulamanın özellikleri şunlardır:

 • Çocuklar için birbirinden farklı videolu hikayaler bulunur,
 • Eğlenceli şarkılar ve dans figürleri içerir,
 • Çocukların severek okuyabileceği masallar vardır,
 • Bebek ve çocukların uyurken severek dinleyebileceği ninnileri içerir,
 • Ebeveyn ve çocukların birlikte yapabileceği aktivite örnekleri bulunur,
 • Videolu aktiviteler ile eğlenirken öğrenilebilir.

Sık sık güncellenen içerikleri ve farklı etkinlikleri ile Lalala IOS cihazlara buraya tıklayarak indirilebilir.

13. Sago Mini Bebekler

Sago mini bebekler acıkabilir, oyun oynamak isteyebilir ya da yıkanabilir. Çocukların empati ve sorumluluk duygularını geliştirmek ve eğlendirmek amacıyla tasarlanan bu oyun bugüne kadar pek çok ödül almıştır. Okul öncesindeki çağlar ve ilkokul yıllarına özel piyasaya sürülen bu oyunun diğer özellikleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Besleme, bez değiştirme ve oynama gibi gerçek hayata dair etkinlikler içerir,
 • Bir nesne ya da kişiyle ilgilenmenin sorumluluğu çocuklar tarafından hissedilebilir,
 • Komik animasyon figürleri ve dans hareketleri çocukların yüzünü güldürebilir,
 • Ebeveynler ve çocuklar birlikte oynayabilir,
 • Çocukların plan ve organizasyon becerilerini geliştirmek amacıyla doğum günü partileri düzenlenebilir.

Uygulama IOS işletim sistemli tüm cihazlara buradan indirilebilir.

14. Star Walk – Gökyüzü Kılavuzu

Bugüne kadar 10 milyondan fazla indirilen Star Walk, gökyüzündeki yıldızları ve uzay sistemini öğretebilir. Uzay ve gökyüzü dünyasına meraklı olan her çocuk bu uygulama ile keyifli ve öğretici dakikalar geçirebilir. Uygulama telefona ya da tablete indirildikten sonra gökyüzüne tutuluyor ve bulunan tüm cisimlerin üç boyutlu fotoğrafı ve bilgileri hazırlanıyor. Uygulamanın sağladığı diğer özellikler ise şöyledir:

 • Gün doğumu, gün batımı, güneş ve ay tutulması gibi kavramlar öğrenilebilir,
 • Gökyüzünde bulunan tüm cisimler gerçek zamanları ile takip edilebilir,
 • Gece modu ile geç saatlerde bile kullanım özelliği sağlar,
 • Astronik takvim ile gökyüzü olayları yakından takip edilebilir ve incelenebilir,
 • Her gün değişen ‘günün fotoğrafı’ konsepti ile gökyüzünün en güzel fotoğrafları görülebilir.

15. ABC Wow

Çocukların evrensel dil olan İngilizce’yi erken yaşta ve severek öğrenmesini kolaylaştırabilir. Harfleri tanımak, şarkılarla eşlik etmek ve İngilizce kelime öğrenebilmek için bu uygulama çocuklara fayda sağlayabilir. Uygulamanın diğer özellikleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Renkli tasarımı ve ilginç sesleri ile keyifli ve öğretici bir oyun sunar,
 • Harflerin hayvanlara olan benzerlikleri ile ikili bir bağlantı kurulabilir,
 • Anaokulu öğretmeni tarafından geliştirilen bu uygulama aile bireyleri ile kullanım imkanı da sunmaktadır,
 • Küçük harfleri okuyabilmek için özel tasarımlar kullanılmıştır,
 • Harflerin animasyon gösterileri ve birbirinden farklı ses efektleri bulunur.

Uygulama IOS işletimli cihazlara buradan indirilebilir.

Bebeğinizin gelişimi konusunda siz hangi uygulamalardan yararlandınız?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1
-1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
7
Bayıldım!
Garip Garip
4
Garip
Sevmedim Sevmedim
5
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı