Zorlu Emzirme Serüveni

Tatataaaaaam! Doğum yaptın, süpersin, kavuştun evladına! Peki ya emzirmek?! Aman Allah’ıııım tecrübesizsin, zaten yeni bir kargaşadan çıkmışsın, artık annesin, hadi emzir bebeğini! diye geliyor hemşire.. Minicik, dünyaya yeni gelmiş, buruş buruş elleriyle bir bebek! Nasıl tutacaksın, memeni nasıl kavrayacak derken şak diye tuttu, sütün geldi ve emdi.. Maalesef herkes o kadar şanslı değil; en azından ben değildim… Evet evet, normal doğum yaptım. Hani derler ya normal doğumda süt hemen gelir diye, hiç alakası yokmuş.

Hastanede kızımı ilk getirdiler, emzirmem lazım, verdiler koluma, hemşire bir yandan ben bir yandan göğüsümü tutturma çabasındayız; yok olmuyor! İlk bir tuttu, bir-iki çekti bıraktı. O gün sürekli denedik ama maalesef tutamadı. Açıkçası bebek hemşiresi konusunda pek şanslı değildim, mama teklifinde bulununca anne yüreği aç kalmasını istemeyerek kabul ettim. Mamaya karşı değilim ama öncelik anne sütü alması çok önemliydi. Hastaneden çıkana kadar mememi tutamadı kızım, hep mama verildi. Ertesi gün evimize geldik, şimdi ne olacaktı? Silikon göğüs ucuyla denemeye başladım. O kadar stresliydim ki! Bir yandan bebeğime aşkla bakıyordum ama bir yandan da “tut şunu çocuk!” diye bağırmak geliyordu içimden… Sanırım biraz da lohusa kafasındaydım, aslında sakin olsaydım deneye deneye başaracağıma inansaydım işim çok daha kolay olurdu. Tabi bu arada göğüs uçlarım yara olmuştu, resmen emzirmek istemiyordum.

Çok şükür silikon göğüs ucu çabalarım işe yaramıştı, kızım tuttu memeyi. İlk sütüm üç gün sonunda geldi, o arada mamaya devam ettik. Emzirme sonunda sağıyordum ki sütüm artsın. Gerçekten fayda sağlıyor, emdikçe artar dedikleri doğruymuş bebek çektikçe üretim gerçekleşiyordu. Günler geçtikçe daha güzel kavrıyordu silikon,  ama hiç içime sinmiyordu sanki tam doymuyor gibi hissediyordum. Daha doğrusu gelen ziyaretçiler “Aaa silikonla mı emziriyorsun?” diyip öyle hissettiriyorlardı. Halbuki bebeğim o sayede memeyi bırakmadı. O olmasa belki tutamıyor diye hiç emzirmeyecektim ve sütüm de gelmeyecekti, ama yılmadım devam ettim uğraşmaya ve tam tamına 40 gün silikonla emzirdim. Bebeğim büyüyüp kendini toparladı ve direk temasla emmeye başladı. Tabii ki en güzeli ten tene temas, ama bazen sorunu çözmek adına çarelere yapışıyor insan. Tabii ki ilk ay kilo alımı çok azdı, silikon biraz doyumu engelliyor, bunu sonradan anladım.

Neticede ben azmederek emzirmeyi BAŞARDIM, hala da emzirmeye devam ediyorum. Vazgeçmeyin sevgili anneler, emzirmek ilk başta kabus gibi gelebilir ama sonrasında anlatılmaz bir duygu! Anne sütü dünyanın en faydalı besini aradaki bağ bambaşka oluyor! Sütünüz bol olsun, bebişler bol bol emsin… 🙂

Anne Saliha ÇAKICI


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3
3 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
1
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
42
Bayıldım!
Garip Garip
5
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yazdıklarınızı okudukça her okudum satırda aynen bende bende aynılarını yaşadım diye diye okudum sanki yazıyı ben yazmışım😀gerçekten de süt olayı çocugun emebilmesi belki sanş belki bizim azmimiz ama şükür suan da yaşadım aşamalara rağmen emziriyorum silikondan sonra ten tene değmesi bambaşka ama birde yara olması eyvah eyvah😀

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı