Sütün Yetmiyor, Hadi Mama Verelim(!)

Yeni doğum yapmış hemen hemen her anneye söylenen cümledir bu. Hatta konuyu daha da ileri boyuta taşıyarak elinde mamayı sallayarak annenin gözünün önüne getirenleri de gördü bu gözler…

Hele bir de sezaryen ile doğum yaptın mı, hemen şu cümle arkadan geliverir: “Senden süt hemen nasıl gelecek ki, hormonların devreye bile girmedi. El kadar bebek aç mı kalsın?”

Birileri bizimle fena dalga geçiyor olmalı 🙂

Ortada yeni doğum yapmış, lohusalıkla henüz tanışmış bir anne var. Bir yandan heyecanlıdır, neşelidir, şaşkındır bir yandan da yalnız başına bile kalsa türlü türlü sorular kafasından gitmez. Acaba der, bak bebek ağlıyor demek ki gerçekten aç der, sütüm gerçekten yok o zaman der, zaten memelerim de yara oldu der… Sonunda da yenik düşer ve olanlar olur.

O olanlar olmasın bir lütfen. Anneler, teyzeler, yengeler her şeyi bilmesinler bir süre. Bilmiyorlar hoş zaten de… O mutfağa mama karıştırmak için değil de süt artsın diye  bol bol su içmek için girilsin, sağlıklı yiyecek içecek tüketmek için girilsin, kendini şımartmak  için bir fincan kahve için girilsin. Moral yükseltmek için girilsin. İşte o zaman o süt öyle bir güzel yetecek ki, öyle bir artacak ki sen bile şaşıracaksın.

Şu bir gerçek ki her annenin sütü kendi bebeğine göredir, özeldir ve ona yetecek şekildedir. Doğduğunda midesi kiraz çekirdeği kadar olan bebeğin birden 60 ml lik süt içmesi beklenemez. Başlangıçlar birkaç yudumdur ve zamanla o minik yudumlar artar; mideleri çünkü ufaktan büyümeye başlamıştır.

Bebeğinizle birbirinize zaman tanıyın…

İşin özü vazgeçmemekten geçiyor. Öncelikle o olumsuz fikirleri aklımızdan siliyoruz. İnat ediyoruz. Sabrediyoruz. Ama asla olmaz, olmuyor, benim sütüm yetmiyor demiyoruz. Biberona, mamalara sığınmıyoruz. Biberona alışan bebek bir süre sonra memeden de kopacaktır. Çünkü bu yenidoğan tayfası çok ehlikeyiftir. Neden çenem yorulsun ki memede, biberondan hazır geliyor zaten der ve o da direnir, inat eder ve reddeder. Sonra da Sindrella külkedisine dönüşür…

Nereden mi biliyorum, çünkü hepsini yaşadım bunların. Hem de iki göğsümdeki yaralarla, kanamalarla, dişlerimi sıka sıka emzirerek…

Şunu yaptım; sağma makinesini eşimden daha çok gördüm. Oğlumun çenesi o kadar güçsüzdü ki doğru düzgün ememiyordu, yoruluyordu. Ben de çareyi sağma makinesinde buldum. Süt  artırmaya çok katkısı oldu bu makinenin ancak sütü biberonla verme hatasına düştüğüm için az kalsın emmeyi reddediyordu oğlum. Bunun üzerine  de sağıIan sütümü ya kaşıkla verdim ya da buzluğa attım. Şu an o sütlerle bebeğime yoğurt,  muhallebi yapıyorum ( oğlum ek gıda dönemine girdi). Ama şu bir gerçek ki, sağma makinesi ne kadar güçlü olursa olsun bebeğin çekme gücüyle asla kıyaslanamaz. Bunu da doğumdan 1 ay sonra anladım. Makineyi gerekli görmedikçe kullanmadım.  Oğlumu istediği her an emzirdim.

Sonra bir de  şunu da yaptım; yaralarım çok acıyor, acaba yaralar geçene kadar emzirmesem de geçince mi başlasam tekrar diye içimden geçirdim her emzirmede. Az kalsın uyguluyordum. Nasıl bunu düşünmüşüm şu an kızıyorum kendime.  Bu fikri de göğüs kalkanlarının varlığını keşfettikten sonra attım kafamdan. Kalkanlar sayesinde meme uçlarına  hava aldırdım, her emzirme öncesi ve sonrası temizledim ve çok kısa bir süre sonra o yaraları da geçirdim. O kadar çok krem, merhem yok o yağı sür yok bunu kullan tavsiyesi aldım ki. Çözümü kalkanlarda buldum. İyi ki de bulmuşum.

Sonuç olarak, altını kırmızı kalemle çiziyorum;  emzirmeyi ne kadar denerseniz, ne kadar isterseniz o kadar uzun süre ve sağlıklı olarak bebeğinizi beslersiniz. Hem fiziksel hem de duygusal olarak emzirmenin tadını çıkarırsınız. Lütfen yeni anneler, etrafinizdakilere kulak asmadan, öpe koklaya emzirin yavrunuzu.

O kadar uzun bekleyişin sonunda bebeğiniz de siz de bunu sonuna kadar hakettiniz:)

Sevgiler…

Anne Şermin İCAN


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
1
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
22
Bayıldım!
Garip Garip
1
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı