Bu yazı bir “Offf nasıl çatır çatır normal doğurdum amaa!!” güzellemesi değildir!!

Erteleyerek, düşüne taşına zar zor aldığımız 2.bebek kararında büyük süpriz! İkiz! O sıralar 5 yaşını yeni bitirmiş olan oğlumu normal doğumla dünyaya getirmiştim. Haberi aldığımda ilk sorduğum şeylerden biri normal doğum yapıp yapamayacağım oldu. Doktorumun bana verdiği cevap; herşey yolunda giderse neden olmasın, oldu. Çok güzel cevap! Gerçekten… neden olmasındı?! İkiz bebek bekliyor olmak demek planlanmış bir sezaryan yapmak zorunda olduğum anlamına gelmiyordu ne de olsa. Ama herşey yolunda giderse…

Takiplerim için ilk günden itibaren aynı hekimle devam ettim. 23. haftadan itibaren Zeynep Kamil Hastanesi’ndeki gebe eğitimine başladım. Bu eğitimi nereden almayı tercih ederseniz edin ama mutlaka alın. Buradan Özlem ve Döne ebelere sonsuz teşekkürler! Daha önce bir normal doğum yapmış olmama rağmen, doğum süreci ile ilgili ne kadar eksik, yanlış bilgim olduğunu o eğitimde anladım. Doğuma duygusal ve fiziksel olarak hazırlanmak, süreçte neler olduğunu, olacağını bilmek çok çok çok önemliymiş. Kısacası bilgi insanı gerçekten çokça dayanıklı kılıyormuş.

Evet doğumu anne yapıyor ama doğru hekimle bu yolda ilerlemek paha biçilemez. Çok sevgili Gonca Saraç! Tüm süreç boyunca olan, olmayan, olabilecek, olamayacak her şeyi açıklıkla anlattı, Her zaman sakin, hiç birşey için acele etmeden, beni her zaman çok rahat ve emin ellerden hissettirdi. Bunun ne kadar kıymetli bir şey olduğunu anlatmama sanırım lüzum yok 🙂 Doğumdan sonra ağlaya zırlaya höykürmüştüm kendisine ama buradan bir kez daha sakince 🙂 söylemek istiyorum. Kendisini çook seviyorum! (Önemli not: Kendisi artık gebe takibi yapmamaktadır. Kimse ona güvenip de ikiz normal doğurmaya kalkmasın:))))

37+5’e kadar bekledik küçük hanımları. Silmediğim yer, toparlamadığım çekmece kalmadı evde ama maalesef kendileri doğumu başlatmayınca, doktorumun mantıklı açıklamalarla dolu önerisi doğrultusunda suni sancı ile doğum süreci başladı ve 5 saat gibi bir sürede ilk kızımız kafasıyla, ikinci kızımız da ayaklarıyla, 2 dakika ara ile, normal doğumla gezegene giriş yaptılar.

Tüm bunları neden mi yazıyorum?

Lütfen normal doğumdan korkmayın!

Binlerce yıldır kadınlar bunu yapıyor. Biz ne ilk ne de sonuz. Lütfen ikiz haberini alınca hemen sezaryen olacağınızı düşünüp, buna inanıp kendinizi bu şekilde hazırlamayın. Etrafta deli olduğunuzu, normal doğumda bebeklerin başına gelebilecek olumsuz durumları söyleyen bir çok insan olacak ama o girdaba kapılmayın! Kendinize, bedeninize, bebeklerinize inanın. Siz kendinizi her şeyin normaline hazırlayın, çalışın! Nefesleri çalışın, acıyla baş etme yöntemlerini çalışın, öğrendiğiniz her şeyi bedeninizde ve zihninizde çalışın. Doktorunuza güvenin, yoksa inanın ki çok zor bir gebelik ve doğum geçirirsiniz. Ve evet herşey yolundaysa, ikiz bebekleri normal doğumla dünyaya getirmek hayal değil!

Sezaryen elbette kötülenecek bir yöntem asla olamaz. Sadece benim söylemeye çalıştığım şey bu bir tercih olmasın. Bırakalım bunun gerekliliğine doktorunuz karar versin, siz değil.

Ve son olarak…. Dünyadaki tüm bebekler sağlıkla, sevgiyle, neşeyle, barış içinde anne-babalarının yanında büyüsün…

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
23
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
2
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı