Emzirmek yeni anne olanlar için rahatsız edici ve alışılmadık bir durum olabilir. Aynı zamanda emzirme siz ve bebeğiniz için özel ve hoş bir deneyimdir. Doğru tekniklerin öğrenilmesi, iyi beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesi ve ağrılı emzirmelerin tıbbi nedenlerinden kaçınılması, bu özel zamanda bebeğinizin iyi beslenmesini, mutlu ve rahat olmasını sağlayacaktır.

Başarılı Emzirme İçin Hazırlanma

Hamileyken kendinizi eğitin.

Hamileyken kendinizi eğitin.

Doğum yapmadan önce emzirme planlarınız hakkında doktorunuz veya ebenizle konuşun. Doğru emzirme prosedürlerini öğrenmenize yardımcı olacak kitapları ve diğer kaynakları önerebileceklerdir. Kendinizi hazırlamak için konuyla ilgili bir ders almayı düşünün.

Hastaneden ayrılmadan önce emzirme uzmanınıza danışın.

Hastaneden ayrılmadan önce emzirme uzmanınıza danışın.

Emzirme uzmanından emzirme hakkında bir eğitim alın. Çoğunlukla ilk birkaç emzirme seansınız için sizinle birlikte uygun ve rahat yöntemler hakkında geri bildirim ve tavsiye sunmak üzere oturacaklar, yanınızda olacaklardır. Bu yeni anneler için paha biçilemez bir araçtır.

 • Bebeğinizi aldıktan sonra randevuları bir emzirme danışmanıyla da planlayabilirsiniz. Ancak, bu ziyaretlerin genellikle sigorta kapsamında olmadığını unutmayın.
 • Başka bir seçenek, bölgenizdeki emzirme için topluluklara ve destek gruplarına katılmaktır.

Kendinizi doğru konumlandırın.

Kendinizi doğru konumlandırın.

Rahatça oturun ve sırtınızı yastık veya minderle destekleyin. Bebeğinizi öne eğmeyin veya bükmeyin. Bunun yerine, bebeği vücudunuza bakacak şekilde ve başını göğsünüzle aynı seviyede tutun. Bir eliyle bebeğinizin başını destekleyin. Öte yandan, elinizle bir “C” şekli oluşturarak, ancak areola (meme başı etrafındaki koyu alan) örtülmeden, göğsünüzü destekleyin ve sunun.

 • Bebeği destekleyen kolunuzun altına bir yastık koyabilirsiniz.

Uygun şekilde memeyi bebeğin ağzına verdiğinizden emin olun.

Uygun şekilde memeyi bebeğin ağzına verdiğinizden emin olun. 

Kötü tutturma, emzirme ağrısının yaygın bir nedenidir. Doğru konumdayken, geniş açmayı teşvik etmek için meme ucunuzu bebeğinizin alt dudağına hafifçe dokundurun. Ayrıca ağızlarını açmaları için çenelerini yavaşça indirebilirsin. Tüm meme ucunu ve koyu alanının çoğunu ağzına almasına izin verin.

 • Bebeğiniz düzgün bir şekilde kilitlendiğinde, meme ucunuzda sıkışma hissi olmamalıdır. Aksine, göğsünüzde hafif bir çekiş hissi yaşamalısınız.

Sağlıklı Emzirme Alışkanlıkları Geliştirmek

Bebeğinizi düzenli bir programda emzirin.

Bebeğinizi düzenli bir programda emzirin.

Bebekler genellikle düzenli olarak, her iki ila üç saat arasında bir beslenmelidirler. Tutarlı bir programda emzirin. Beslemek için çok uzun süre beklerseniz, bebeğinizin meme ucunu ısırması daha olası olabilir.

 • Bebeklerin gerçekten aç olduklarında ısırmaya eğilimli olduklarını unutmayın, bu yüzden bebeğinizin çok aç olmamasına dikkat edin.
 • Her bebek farklıdır, bu nedenle bebeğinizin beslenme düzenini gözden geçirin. Bebeğinizin açlığını, ağzını hareket ettirmek, emme hareketleri yapmak, ağlamak veya huzursuz olmak gibi belirtileri izleyin. Bu, daha sık beslemeniz gerektiğini gösteriyor olabilir.

Isırmaktan vazgeçirin.

Isırmaktan vazgeçirin.

Bebeğiniz diş geliştirirken meme ucunu ısırabilir. Bunu nazikçe önlemeli ve bebeğinizi ısırmayacak şekilde eğitmelisiniz. Bir ısırık olduğunda, sakin olun, ancak beslenmeyi kısaca bırakın ve bebeğinize “Hayır” deyin.

 • Eğer diş çıkarıyorsa, bebeğinize emzirmeden önce ve sonra diş çıkarma oyuncağını verin.

Beslenme sırasında göğüslerinizi değiştirin.

Beslenme sırasında göğüslerinizi değiştirin.

Diğer memeye gitmeden önce bebeğinizin sütü bir memeden tamamen boşaltmasına izin verin. Bu genellikle 15-20 dakika sürer, ancak her bebek farklıdır; boşaldığında göğsünüz daha yumuşayacaktır. Öyleyse diğer göğsünüzü sunun ya da bir sonraki beslenme için diğer göğüsle başlayın.

 • Meme iltihabı olmadıkça, önce en az ağrılı meme üzerinde emzirmeye başlayın.

Sütünüzü teşvik etmek için düzenli olarak süt sağın.

Sütünüzü teşvik etmek için düzenli olarak süt sağın.

Eğer beslenmeler ile göğüsleriniz arasında çok fazla dolgunluk hissediyorsanız, hafifçe memeye masaj yaparak biraz sütünüzü sağın. Eğer çalışıyorsanız veya gün içinde bebeğinizden uzaktaysanız, basıncı rahatlatmak ve bebeğiniz için sütü korumak için bir göğüs pompası kullanın. Birkaç saatte bir pompalamaya çalışın.

Destekleyici kullanın, ama aşırı sıkı sütyen ve kıyafet giymeyin.

Destekleyici kullanın, ama aşırı sıkı sütyen ve kıyafet giymeyin.

Göğsünüze gereksiz bir sütyen ya da bluz ile baskı yapmak, sütlerin kanallardan geçişini etkileyebilir. Bu, ağrılı emzirmenin iki nedeni olan meme iltihabı veya tıkalı bir kanala yol açabilir. Göğüsleri sıkmayan ve büzmeyen, destekleyici sütyenler kullanın.

Giysileri ve pompaları temiz tutun.

Giysileri ve pompaları temiz tutun.

Göğüslerinizi enfeksiyonlara neden olan bakteri veya mayadan uzak tutun. Meme uçları maya enfeksiyonlarını geliştirebilir ve bütün emzirme boyunca acı olabilir.

 • Sütyenleri, pompa ekipmanlarını ve emzirme pedlerini sık sık yıkayarak temiz tutun.
 • Emzirmeden önce ve sonra ellerinizi yıkayın.
 • Memelerinizde şampuan veya sert sabun kullanmayın; Cildinizi tahriş edebilecek banyo ürünlerini kullanmaktan kaçının. Ilık su ile nazik temizlik yeterli olmalıdır.

Bebeğinize emzik vermeyi erteleyin.

Bebeğinize emzik vermeyi erteleyin.

Beslenme alışkanlıkları iyi gelişene kadar, genellikle 3-4 hafta bebeğinize emzik vermeyi bekleyin. Bir emziğin emzirilmesi onlara kötü alışkanlıkları öğretebilir, çünkü emzik bir meme ucundan farklıdır. Beslenme düzenine girdikten sonra, emziği tanıtmak daha iyi olur.

Bol su için.

Bol su için.

Her gün en az 8-10 bardak su için. Bol su içmek, emzirmenin tıkanmış bir kanal gibi ağrı oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

Bebeğinizi yavaş yavaş sütten kesin.

Bebeğinizi yavaş yavaş sütten kesin.

Emzirmeyi aniden durduracak olursanız, muhtemelen ağrınız olacak. Emzirme sürenizi, her gün sıklığını yavaş yavaş azaltın. Bunu birkaç hafta hatta aylar boyunca yapın.

 • Bu süre boyunca rahatsız edici bir şişme geçirirseniz, göğsünüzde soğuk bir kompres kullanın.

Ağrılı Beslemelerin Tıbbi Sebepleri ile Başa Çıkmak

Lanolin ile çatlamış meme uçlarını iyileştirin.

Lanolin ile çatlamış meme uçlarını iyileştirin.

Emziren annelerde meme ucu tahrişi, kuruma ve çatlama yaygındır. Bebeğinizi besledikten sonra çatlamış meme uçları üzerinde saflaştırılmış lanolin kullanın. Ayrıca, kendi anne sütünüzü, sakinleştirici olarak memelerinizin üzerine de sürebilirsiniz.

Tıkanmış bir süt kanalı için bir ısıtma yastığı kullanın.

Tıkanmış bir süt kanalı için bir ısıtma yastığı kullanın.

Bloke olmuş kanallar genellikle meme dokusunda sert, şişmiş bir kütleye neden olur ve cildin üzeri hafifçe kızarır. Bloklar genellikle bir veya iki gün içinde kendiliğinden çözülür, ancak rahatsızlığı en aza indirmek ve bunları çabuk çözmek için elinizden geleni yapın. Isıtıcı ped veya sıcak su şişesi kullanın.

Meme iltihabını tedavi et.

Meme iltihabını tedavi et.

Meme iltihabı genellikle, çatlak bir meme ucundan geçerek bakteri oluşmasına bağlı olarak, memede görülen bir enfeksiyondur. Memede sıcak, şiş ve ağrılı bir yumru olacak ve muhtemelen 101 ° F (38.3 ° C) veya daha yüksek ateşte olacaksınız. Meme iltihabının olabileceğinden şüpheleniyorsanız, antibiyotik tedavisi için hemen doktorunuzu arayın.

 • Meme iltihabı olduğunda emzirmeyi durdurmak zorunda değilsiniz. Etkilenen taraftan beslemeye devam edin. Bu, enfeksiyonu temizlemeye yardımcı olabilir ve bebeğinize zarar vermez.
 • Tıkalı bir kanal meme iltihabına yol açabilir. Sıcak su torbasını veya su şişelerini bu alana yerleştirerek rahatlatın.

Dil tutulmasını kontrol et.

Dil tutulmasını kontrol et.

Dil bağı bebeğinizin dilini ağızlarının tabanına bağlayan ince doku alışılmadık derecede kısa olduğunda ortaya çıkar. Bu onların dillerini hareket ettirmelerini zorlaştırır ve emzirmenin acılarını artırabilir. Bebeğinizin dilinin ucunun bir kalp şeklinde olup olmadığını kontrol edin veya doktorunuza bir sonraki ziyaretinizde kontrol etmesini isteyin. Dil tutulması basit bir prosedürle kolayca sabitlenir.

Kaynak: https://www.wikihow.com/Prevent-Painful-Breastfeeding


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
2
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
18
Bayıldım!
Garip Garip
1
Garip
Sevmedim Sevmedim
2
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı